| anonim_4396 a întrebat:

Mama ma considera un copil.Am 14 ani.Nu sunt eu nici adult dar nici copil nu am ramas.Nu ma lasa sa fac obsolut nimic.
Nu ma lasa sa stau treaza mai mult de ora 22. Daca stau mai mult de 22 ma pedepseste.
In timpul scolii o inteleg de ce nu vrea sa stau, dar in vacanta?
Vreau si eu sa stau mai mult, sa citesc, sa desenez, sa ma uit la ceva documentar/emisiune, dar nu pot.
Am colegi care stau cat vreau ei.
Eu nu as vrea sa stau treaza pana la 6 dimineata, vreau si eu sa stau un pic mai mult.
O sora de a unei prietene de ale mele sta treaza pana la cat vrea ea si are numai opt ani.
Tata este de partea mamei. Daca mama a zis un lucru asa ramane.
Plus ca nu ma lasa sa fac curatenie.Nu ma lasa sa imi aspir covoarele in camera mea. Ea zice ca eu nu dau cu aspiratorul bine. Poate ca nu dau, dar pot sa invat.
Nu am voie sa mut nimic din camera.Cand mut un scaun vine si zice:"De ce l-ai mutat, pune-l la loc". Il ia si il pune.
Daca stau mai mult la PC, iar ma pedepseste.
Cand incerc sa ii explica ca eu numai am 10 ani si nu am nevoie de 12 ore de somn zice ca sunt copil si nu stiu nimic si bla bla bla.
Am colege care la 14 ani parintii le lasa in cluburi, le lasa sa stea seara tarziu le lasa sa faca ce vor ele.
Eu atata am pretentia sa stau cu cateva ore mai tarziu si mama se cearta, nu i-am cerut sa ma lase nu stiu unde sau la nu stiu cine.
Imi e frica ca mama ma va trata asa si la 16-17 ani.
Oare ce sa fac? M-am saturat sa ma cert.

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este absolut anormal la 14 ani sa stai treaza dupa ora 10 seara. Iti afecteaza sanatatea si inteligenta. Mama ta are dreptate si sunt uimita ca nu intelegi asta. Adica un adolescent de 14 ani ar trebui sa aiba ceva discernamant, nu sa se comporte ca un copil de 5 ani care nu stie ce e bine si ce e rau. E neobisnuit ca o persoana de varsta ta sa nu fie capabila sa-si poarte singura de grija, sa aiba nevoie de mama sa-ti spuna la ce ora este bine sa te culci. Tu ar trebui sa ai grija sa nu stai mai tarziu de 10 seara. E adevarat ca nu ai nevoie de 12 ore de somn, ci de 9-10, dar e normal sa te trezesti pe la 8 dimineata. Pana la urma ai 14 ani, ai deja niste oligatii in casa. Nu mai esti un copil, trebuie sa participi activ la curatenie, cumparaturi, spalat, calcat, etc Roag-o sa-ti arate cum se da corect cu aspiratorul.
Daca ai colegi prost educati care isi bat joc de copilaria si adolescenta lor, nu inseamna ca trebuie sa faci si tu asta. La varsta ta nu ai voie mai mult de 30 de minute PC + Tv pe zi insumat si nu chiar in fiecare zi. Alege-ti tu 2-3 zile pe saptamana in care sa nu deschizi deloc nici televizorul nici calculatorul, ci sa-ti petreci timpul liber citind, facand chestii utile pentru tine. Este o varsta la care acumulezi informatii, e pacat sa pierzi timpul aiurea, fiindca niciodata timpul asta nu se va mai intoarce.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești încă un copil și pentru un părinte vei rămâne toată viața cu acest statut.
Mama ta nu-ți vrea răul, ascultă de ea că mai târziu o să-ți prindă bine.
Respect-o și nu-i întoarce vorba!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, decat poate sa zici cum zice ea si sa faci cum faci tu?
Incearca intr-o zi sa muti toata mobila, nu doar un scaun, sa vezi ce zice atunci? Dar ai grija sa nu zgarii parchetul.
Daca te ia rost de ce ai pus scaunul dincolo motiveaza, pe un ton politicos, ca scaunul ii mai bine acolo si de ce. Daca te ia la rost ca stai mai mult la PC spune-i ca ai cautat informatii pentru ca sa pregatesti nu stiu ce lucrare la scoala. Daca se supara pe tine spune-i ca iti pare rau ca nu ai putut ramane mica ca sa nu aiba probleme asa mari cu tine. Nu stiu, gaseste tu alte cuvinte ca sa nu sune ironic sau batjocoritor... thinking

| cristi202 a răspuns:

In legatura cu somnul, are dreptate, medical vorbind, cele mai bune ore sunt inainte de 12 noaptea, si cum esti in plina dezvoltare, crede-ma, ai nevoie de acele ore de somn de dinainte de 12. E grav insa ca nu te lasa niciodata sa mai "sari calul", sa iti mai permiti sa stai si tu mai mult. Cu curatenia, am zimbit un pic cum ai pus aici problema, da, ai perfecta dreptate, chiar daca nu stii sa faci bine cu aspiratorul, poti invata, in rest, cred ca totusi te tine prea legata. Nu cred ca poti face mare lucru daca nu ai cu cine comunica. Mi-ar fi usor sa iti zic sa incerci sa comunici cu parintii tai, dar realizez ca asta va duce numai la cearta. Eu as face altceva: as face ce imi cer, le-as face ceva care sa le placa, incit sa pot sa imi permit sa le cer sa imi faca o favoare, fie de a muta un scaun de la locul lui, fie de a sta mai mult la PC, fie de a adauga inca o ora sau doua la starea de veghe intr-o seara. Problema e ca ai tai te considera inca copil. Da-le dovezi ca te maturizezi, actionind si in ce priveste responsabilitatile familiei, si atunci vor intelege ca nu mai esti un copil, si te vor trata ceva atare. Oricum, ei sunt bine intentionati, si iti doresc binele, asa cum cred si stiu ei, chiar daca tie nu iti place acest lucru, chiar daca nu e cel mai bun lucru.

| mgtow a răspuns:

Cheama psihologul familiei sa ii invete modalele bune cum sa trateze copilul adica tu.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Eu cred ca in ceea ce priveste somnul este foarte important sa te odihnesti, insa la fiecare, starea de "repaus" ca sa zic asa dureaza atat cat este nevoie pentru organismul propriu. ceea ce vreau sa spun este ca exista unele persoane care trebuie sa doarma incontinuu de la ora 22 pana la 8 pentru a putea sa se odihneasca atat cat este necesar, dar exista si oameni care se multumesc doar cu cateva ore de somn pentru a se recrea. pur si simplu atata le cere organismul. eu de ex. ma culc pe la 00:30 chiar si 1 noaptea pentru ca mai devreme chiar daca incerc nu pot sa adorm, si ma trezesc la 7 pentru a merge la scoala. ma simt uneori obosita insa nu dimineata, ci de abia dupa orele de curs, pentru ca am un an greu. ar trebui sa discuti cu parintii tai si sa le explici ca iti trebuie mai multa libertate, ca nu mai esti un copil de 7 ani si ca iti trebuie spatiu, fiindca ai crescut. e important sa le reamintesti ca si ei au avut varsta ta si ca trebuie sa-ti inteleaga anumite reguli proprii si sa-ti respecte principiile. este adevarat ca si parinti au un cuvant de spus in orice activitate pe care vrei s-o faci, dar nu trebuie sa o influenteze in totalitate. explica-le ca deja ti-ai facut o idee despre cum vrei sa decurga viata ta, si ca ai nevoie de experientele tale proprii, de aceea trebuie sa fi inteleasa de catre ei. spune-le ca de acum in colo ar fi bine sa aiba mai multa incredere in tine, pentru ca stii ce faci.
cat despre curatenie, aici pot sa spun ca sunt opusul: mama ma cearta pentru ca NU vreau sa fac curatenie. laughing) nu sunt adepta dezordinii, dar nu-mi place cand cineva isi baga nasul unde nu-i fierbe oala. eu imi gasesc lucrurile mai bine cand nu sunt puse la locul lor, iar atunci cand trebuie neaparat sa fac curatenie, si mie mi se intampla la fel: mama imi reproseaza ca nu stiu nici macar cu o matura sa dau.
tot ce trebuie sa faci este sa discuti cu ei si sa le explici parerea ta, situatia ta, si sa speri ca vor intelege.
succes. happykiss

| lplostonyou a răspuns:

Buna.Gandestete ca odata si noi cei de varsta mea de exemplu am trecut prin ce treci tu acum si pe atunci nu era ca acum,parintii nostri erau cu mult mai severi decat parintii din zilele noastre,nici atatea tentatii nu erau ca astazi si totusi nu vreau sa ma laud dar cred ca am avut cu totii niste copilarii fericite,poate mai fericite decat a adolescentilor din zilele noastre, azi o fata cum e dezamagita in dragoste, pac i-si si tae venele sau nu mai stiu eu ce si alte chestii de genu si mai sinistre.Mama ta ca orice mama de pe lumea asta iti vrea binele,somnul este foarte necesar atat pentru adolescenti cat si pentru adulti,organismul atunceea se reface in timpul somnului,celulele organismului atunci se regenereaza,daca nu dormi destul atunci dimineata te scoli obosita, nervoasa, iritata.Incearca pe cat posibil sa nu te certi cu parintii, mai ai 4 ani iar dupa 18 ani deja poti sa te desparti fizic vorbiind de familie daca consideri ca parintii sunt prea severi cu tine.Din cate am inteles eu mama ta e sefa in casa si ca tatal tau nu prea te apara cand vine vorba de dispute dintre tine si mama ta, incearca sa comunici mai mult cu tatal tau si sa incerci sa-i explici ca tu deja ai intrat in adolescenta si ca si tu ai unele nevoi mai aparte.Deobicei tatii comunica bine cu ficele lor, nu stiu exact cum e la tine in familie.

| Elial a răspuns:

Buna. mama ta crede ca asa iti face bine tie dar sounei ca nu este chiar asa spune-i ca iri face mai mult rau, ca te simti jignita, eu am 13 ani si ma lasa de la 8 ani sa ma culc cand vreau eu, inca parintii se culca inaintea mea si eu stau cu sora mea, de 21 de ani... dale parintilor tai exemple prietenele tale care merg prin cluburi si daca le face... le spui ca nu veri sa fii ca ele le spui ca vrei macar sa et lase sa stai seara pana la 11 sau 11 jumatate si sa te lase sa te uiti la televizor, la calculator ca nu are ce sa ti se intample.

| Carla_2571 a răspuns:

Buna! Degeaba am sa-ti spun sa vorbesti cu ea, daca nu te asculta.Asa ca fai pe voie.Eu am voie sa stau pana la ce ora vreau, dar la ora 22-23 ma culc, adica sa citesti, sa desenezi, sa stai pe Pc, sa te uiti la emisiuni si documentare asta poti sa faci ziua nu in timpul nopti.
Poti sa incerci sa fi responsabila, in timpul scoli cand vi acasa te ocupi de teme, inveti ca sa iei note mari, iar dupa poti face ce vrei tu pana la ora 22.in vacanta ai mult timp liber asa ca te poti uita toata ziua la tv, sa stai pe pc, sa desenezi si sa citesti.Fa-ti tot timpul curat in camera, mobila toata sa luceasca si sa fie totul perfect, daca vrei sa te lase sa faci treaba in casa, dar mai bine bucura-te ca nu te lasa sa faci ordine.Si daca vrei sa schimbi ceva in camera, roagao sa te ajute, arata-i ca asa este mai frumos si explica-i ca pana la urma este camera si tu trebuie sa te simti bine in ea.Iar ora 22 nu este o ora asa de devreme pentru somn sa fi multumita ca nu te pune sa te culci la ora 20. Iar daca faci ceea ce ti-am scris poate o sa te lase si mai tarziu.

| Claudia a răspuns:

Opinia mea e ca mama ta te iubeste si ii e frica sa nu faci anumite greseli pe care ea le-a facut :-s. Oricum, la 14 ani in club? raised eyebrows asta da dovada de nepasare. Nu e si cazul tau. Mama ta vrea sa ai parte de un viitor foarte bun si sa nu cumva sa faci vreo greseala chatterbox. Vorbeste cu ea sau aliazati`l pe taicatu tongue. Spune-i ca niciodata nu te vei descurca in viata fara niste greseli minore sau majore din care sa inveti happy. Da... esti un copil tongue dar si la 16-17 ani tot esti un copil, pentru mama ta si la 60 de ani tot un copil, asa sunt mamele tongue. Cred ca ar trebui sa ii arati intrebarea si raspunsurile primit :p. Poate va intelege sau daca nu pe moment, pe viitor o sa-ti acorede mai multa libertate :p. Si nu mai accepta pedepsele straight face, fi si tu mai rebela, nu ai alta alegere?!?!? Daca vede ca ii respecti pedepsele as ava continua mereu, trebuie sa vada ca nu mai esti un copil care executa pedepsele straight face. Fi genu de persoana cu note mari si rebel. Nu foarte, asa cat iti permite maicata. Daca ai curat in camera si note mari, nu cred ca ar avea de ce sa se lege in continuare happy.

| perenasop a răspuns:

Hei! Te inteleg perfect! Si mie mi se intampla la fel ( ma rog sunt cu 2 ani mai mica ca tine ).Eu am colege care stau pana la ora 01:30 pentru a urmari nu stiu ce seriale(intelegi tu) si eu i.am spus mamei sa ma lase numai cu o jumatate mai mult sa ma uit la TV dar ea zis nu si ca trebuie sa dorm chiar daca e zi de scoala sau libera.Acest lucru m-a suparat RAU de tot.Asa ca am chemat-o pe mama sa stam de vorba singure.I-am spus ca o iubesc foarte mult decat orice mai mult pe lumea asta si stiu ca si ea simte la fel si mi-am luat inima in dinti si i-am zis:Mami, as vrea ca tu sa nu ma mai tratezi ca la zece ani.As vrea sa ai bunavointa a ma lasa mai mult timp liber in care sa fac ce vreau."Asta am spus-o pe un ton calm. Sper sa te ajute acest sfat.Bafta!:*

| bluemoony a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanatorlaughing. Parintii tai nu se pot obisnuii cu ideea ca ai mai crescut si nu mai esti copilasul lor.Eu am scapat un pic mai usor pentru ca am si o sora mai mica si toata atentia i au dat o ei dupa ce le am explicat ca nu mai am 2 ani sa mi zica la ce ora sa ma culc.Incearca sa i explici ...pana la urma o sa-si dea seama ca nu e normal sa fie asa.

| BuddyBreakThough a răspuns:

Dupa parerea mea, gaseste un moment in care parintii tai sunt intr-o stare foarte buna si atunci vorbeste cu ei. spune-le cat de multe inveti din documentare si ca te ajuta la scoala.Doar ca cele mai bune documentare se gasesc dupa ora 22 ...hehe. Sau daca nu merge scriele o scrisoare cu asta, chiar daca suna ciudat poate o sa mearga. fundita? :*:*

| Restinpeach a răspuns:

Știu că sunt întârziat dar tot 14 ani am și eu și nu i înțeleg pe alții care se culcă la 22:00 când eu de abia pot sa adorm la 2 noaptea pe timpul școlii iar în weekend dorm dimineața.
Asta se întâmplă din cauza că sunt mai activ noaptea și ziua dorm pe mine. indiferent de cate ore dorm + că la școală îs printre ultimii și nu mă pot concentra tot din cauza asta crying
Vreun sfat să pot să mă culc la ore de copii de exemplu 22:00 fără sa mă chinui?

| Byonce99 a răspuns:

Buna Krish.Asc sora mea de care este povestita in textul de mai sus, da sta pana la cat vrea dar intelege ca esti numai una la parinti caci daca ar fi fost doua cum sunt si eu vezi ca si pe mine ma lasa la cat vreau, dar in primul rand stiu ca nu te lasa sa faci chestii din astea dar poate vrea sa te protejeze desi ar fi bine sa invetii daca te va trata si asa la 16-17 ani sau 18 ca atunci esti majora atunci nu stiutiu ce sa zic dar nu cred ...mama ta te iubeste si nu-ti vrea raul. Tine minte asta! pup:3

| MiculUsar a răspuns:

Mnu stiu ce sa zic. Incearca sa le explici. Dar pe bune e absurd la 14 ani sa nu ai pic de libertate.

| ioana123_2739 a răspuns:

sad e f bine sa te aperi, sa iti aperi identitatea. nu trebuie sa o lasi sa iti faca rau, chiar daca ea e bine intentionata, nu isi da seama ca exagereaza. cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un psiholog pentru cum sa o abordezi, mai ales daca felul in care se poarta cu tine incepe sa te afecteze. oricum nu iti pierde increderea in tine, explica-i ca e spre binele tau sa devii o persoana autonoma, asa ca ar fi bine sa te respecte in primul rand ea. probabil nu o sa auda nimic din ce zici tu sad mai bine fixati impreuna niste limite si care e spatiul tau privat. discutati pana gasiti o cale de mijloc. ora 22 pentru somn mie mi se pare ok, dar e musai sa poti muta si tu un scaun :d