| SecretSmile a întrebat:

Hei.Am si eu o problema. Am aproape 16 ani. Invat foarte bine.Mama nu ma lasa sa fac nimic! Tata e altfel ma lasa... De exemplu ea vine la 18 de la servici. si ies si eu cu niste prietene dar nu pot sa stau mai tarziu de 18 pentru ca ma cheama mama acasa. Nu stiu ce sa fac! Toti prietenii mei stau pana tarziu. Cand tata e acasa ma lasa sa stau dar doar in aproopiere de casa pana la 21:30 Si e vacantaaaaaaa Cand nu e el acasa(lucreaza si de noapte) mama nu ma lasa deloc sa ies! ma enerveaza la culme. Am un frate de 6 ani si pe el nu il cearta, nu ii zice nimic. La mine tipa toata ziua si imi zice ca nu fac nimic bine. Si bunica mea (mama tatatului meu) care sta langa noi zice ca se vede ca il favorizeaza pe fratele meu. Cu toate ca e mai mic!
vreau sa ma duc la bunica din partea mamei (fac 15 minute cu masina) si nu ma lasa ca ziice "Si Dragos cu cine sta?" Dragos fiind fratele meu. Si Dragos nu vrea la bunica. L-am rugat de foarte multe ori dar nu vrea.
Acum o prietena mi-a zis sa merg cu ea la mare. Nici macar nu am curaj sa le zic parintilor mei, ca stiu ca raspunsul va fi "nu".
Ajutati-ma!

3 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mica si baietii profita mult, de aia nu te lasa pana seara si mai ales la mare. si are dreptate, cum majoritatea tembelelor de varsta tta sau mai mari si mai mici, iau doar idioti si dupa fac pe victimele, poate nu vor sa patesti si tu la fel. ei stiu mai bine.
la faza cu favorizatul asa e ca el e mai mic, nu ai ce face, am crescut cu 2 frati mai mari si asa eram si eu cand era mic mai mult cu mine mama, dar dupa o varsta nu o sa ti se mai para. intodeauna toti o sa intrebe de cel mai mic, nu neaparat ca il plac mai mult dar asae e mereu, daca esti matura intelegi, daca nu, te plangi ca atat te duce capu.

| maddux a răspuns:

Incearca sa discuti cu mama ta, dar sa fiti doar voi 2. vezi cand ai sa o prinzi in toane bune si vorbeste cu ea, spune-i tot ce ai pe suflet si sper ca o sa iti raspunda sincer si ca vei afla tot ceea ce vrei.
poate ca ai tai inca te protejeaza, in ochii lor esti o fata mica, nu una mare.
succes.