gbrltdr
| gbrltdr a întrebat:

Merita sa schimbi pe cel de langa tine...cum?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Cred ca daca el e cel care isi doreste schimbarea, merita sa il ajuti sa se schimbe singur. Poti sa il sprijini, dar nu este corect sa il manipulezi, constrangi, doar ca sa devina asa cum ai tu nevoie. Am vazut destule cupluri care ajung impreuna pe principiul: Nu e chiar ce imi doresc, dar se mai schimba pe parcurs. Mare prejudecata. Omul are o nevoie inascuta de libertate. Daca il tii in lesa si mai si smucesti ca sa il inveti pe unde sa mearga... Pana la urma nu faci decat sa ii cresti anxietatea(teama generala), frustrarea si agresivitatea.

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, e pacat sa-l schimbi pe omul pe care il iubesti. Nimeni nu e perfect si fiecare are dreptul la propria sa identitate cu calitati si defecte.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Depinde de conjunctura. Totusi, adevarata arta de a trai nu este aceea de a obtine ceea ce iti doresti, ci, dupa ce ai obtinut, sa iti mai doresti inca...

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Sunt unele lucruri minore care se schimba - datorita relatiei de cuplu. Fiecare insa isi pastreaza fondul pe care il are - adica posibil ca nu este compatibil cu tine, posibil ca defectele pe care le are le-a avut dintotdeauna, dar le-ai trecut cu vederea sau ai crezut ca le poti schimba. Nu le poti, defectele care sunt vor exista intotdeauna si se vor accentua cu timpul. Asa cum nici tu nu poti fi schimbata... nici pe altul nu il poti schimba. Poti sa incerci, dar intrebarea mea este - crezi ca daca ar fi asa cum ai vrea sa-l schimbi chiar ti-ar place? Ar insemna ca este un om mult prea influentabil si fara personalitate... pe care poti sa-l conduci, dar in final nu poti sa-l respecti foarte tare. Acum depinde foarte tare ce anume trebuie schimbat - sunt probleme care deriva din incultura, altele de caracter, altele din probleme medicale (irascibilitatea poate fi si din cauza diabetului - zic... exemplu). Unele probleme care tin de medical se pot rezolva si aparent se schimba si cel de langa tine.

assiris
| assiris a răspuns:

Da, merita, e la moda chiar. Cum? simplu, il arunci ca pe o masea stricata, ca pe o pereche de sosete murdare. Iar cind vei fi schimbata sa accepti ca Dumnezeu nu bate cu parul. Si sa stii, nici o fapta cit de mica nu scapa de rasplata pe masura

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Parerea mea este ca nu. Un om se schimba pentru ca vrea el, pentru ca nu-i place ceva, iar tu (oricine ai fi) nu ai nici un drept asupra persoanei respective.

| kh1ss a răspuns:

Sa-l schimbi de haine? ...de caracter? ...sau cum?
intreaba-te daca TU ai vrea sa fii schimbat...fiecare persoana e unica, cu caracter propriu...nu altcineva trebuie sa-l schimbe.ci el trebuie sa vrea sa fie schimbat daca considera ca trebuie sa schimbe ceva.
...eu nu as vrea sa schimb pe nimeni, ci as vrea sa inteleg acea persoana si sa invat sa o tolerez... Daca persoana merita...se poate...incearca...Bafta

| cribus a răspuns:

Iti spun din proprie experienta un om nu se schimba!

| remus a răspuns:

Pentru o eventuala aventura discreta de scurta durata merita, parerea mea, primavara in special ma apuca si pe mine.........sa stii ca mai bun decit primul sot nu-i nici unul, deci schimbare pentru a iesi din sablon si monotonie.

carla
| carla a răspuns:

Daca iubesti pe cineva il accepti asa cum este. Dupa ce se va fi schimbat mai este aceeasi persoana de care te-ai indragostit?

| Adry a răspuns:

Nu ai de unde sa stii daca merita pana nu vezi rezultatul.

| otypa a răspuns:

Daca iti face rau si nu te respecta si isis bate joc de tine.eu as spune DA. dar daca te iubeste si ti-a facut o greseala iarta-l...sa nu-l schimbi daca il iubesti

| cioco1tweety a răspuns:

"Adu-ti aminte ce greu iti este sa te schimbi pe tine insuti si vei intelege atunci cate sanse ai cand incerci sa-i schimbi pe ceilalti.".cred ca intotdeauna inainte de a incerca sa schimbam pe cineva trebuie sa tinem cont de citatul de mai sus.

| gabriel_7188 a răspuns:

In primul rand, pune-ti intrebarea esti dispusa sa te schimbi tu mai intai? Daca da, atunci merita sa il schimbi si pe cel de langa tine. Daca nu, tot ce vei incerca va fi in zadar. (experienta vorbeste).

| alina88 a răspuns:

Cand iubesti pe cineva cu adevarat, il accepti si cu bune si cu rele, nu incerca sa-l schimbi, stii.lupu-si schimba parul dar naravul...ba!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca chiar il iubesti pe acel cineva cred ca merira saicerci sa fi sckimbare ma ales daca inainte a avut o viata destul de furtunoasa. daca il doresti cu adevarat s vrei ceva bun pentru amandoi tebuie facutá si asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru toti cei care nu au inteles mesajul: un om se poate schimba, daca are pe cine merita langa el. In unele cazuri, la inceput era dragut/a, se purta frumos si era perechea ideala, dar in timp s-a schimbat si a devenit insuportabil, in anumite aspecte. Ei, acele aspecte, daca exista iubire si respect, se pot schimba. Daca nu, lumea e atat de mare si balta e plina de peste. Cu mult respect, succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of. sunt intr-o situatie foarte dificila, 19 ani de zile m-am pastrat in speranta ca voi gasi un barbat care va avea rabdare cu mine si care voi simti ca-l iubesc cu adevarat. L-am gasit. Din martie 2009 sunt impreuna cu el, era si el la fel, amandoi virgini, dar in ultimul timp a inceput sa aiba crize si sa ma loveasca, am ajuns sa nu ma mai inteleg cu el. Avem aceeasi varsta 20 de ani. Incerc sa-l conving sa se duca la scoala iar el nu vrea, mereu incearca sa gaseasca scuze ca e obosit sau nu are chef. nu stiu ce sa ma fac. sfatuiti-ma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic am o relatie de 2 ani si am impresia ca prietenul meu inca nu ma kunoaste, in urma ca jumatate de an mi-a cerut sa ma schimb s afiu mai kalda. m-am schimbat la un moment dat akelasi lucru i-am cerut si eu, ca toate ca nu ie drept normal ie sa nu se pun problema schimbarii si sal accepti asa cum a fost de la inceput dar pe parcusul timpului lucrurile se cam schimba, i-am oferit tot ce am avut mai bun si in schimb nici macar incredera din parea lui nu am primit. imi zice tot timpul ca ma iubeste si totusi face lucruriele ce stie deja ca ma deranjeaza, a avut nenumarate sanse ca gandul ca se va schimba c toate ca sunt constienta de faptul ca nu se va schimba, si intr-adevar da ie ar vrea s ase schimbe ar face asta intr-o clipita nu ar trebui s aauda asta in fiecare zi, nu stiu ce sa mai zic sa ma despart de el ar fi o varianta dar nu vreau sa-l fac s asufere pentru ca stiu ce inseamna, iar ca o ultima varianta ar fi sa-l fac sa se raceasca fata de mine si incet incet sai fie mai usor sa ne despartim sa ma urasca in legatura c asta chiar vreau sa mai vb ca kinevaid:papypapyto

| KristinnaKr a răspuns:

Pi toti se gandesc sa ii schimbe pe ceilalti dar nici unul nu se gandeste sa se schimbe el insasi.

| dana_7742 a răspuns:

DA, MERITA DACA SCOPUL TAU ESTE NOBIL SI DACA ACEASTA SCHIMBARE ADUCE BENEFICII IN PRIMUL RAND PERSOANEI PE CARE NE DORIM SA O SCHIMBAM. {ATENTIE INSA ACEASTA SCHIMBARE INSEAMNA DE FAPT O INDREPTARE A DEFECTELOR CARE AR PUTEA ADUCE PREJUDICII TUTUROR }CUM? ...NU NE STA INTOTDEAUNA IN PUTERE, NU AVEM INTOTDEAUNA METODA CEA MAI POTRIVITA SI IN PRIMUL RAND TREBUIE SA STIM SA AJUNGEM LA SENTIMENTELE PROFUNDE A PERSOANEI DE LANGA NOI, SA NE ASIGURAM CA ARE INCREDERE IN NOI, CA II DORIM NUMAI BINELE SI SA FIE LA RANDUL SAU CONSTIENT CA TREBUIE SA SCHIMBE UN LUCRU RAU, DE DRAGUL CELOR CE-L IUBESC. ...altminteri acea persoana se va schimba doar cand ea singura se va lovii cu capul de pragul de sus al usii.

| getutza a răspuns:

Nu stiu daca merita sa te gandesti c-ai putea "sa-l schimbi"... Mi se pare ca unii oameni daca asa s-au nascut, asa mor... Nu merita osteneala... apoi esti mai dezamagit ca ai muncit...practic degeaba...Nu exista perfectiune...in ceea ce priveste un cuplu cred ca trebuie sa existe un "echilibru"... o completare din toate punctele de vedere... o comuniune in ganduri si-n simtiri...