| Gabi_6377 a întrebat:

Multumesc celor care mi-au raspuns la dilemele mele indiferent, care a fost raspunsul.Problemele din relatia mea au fost complexe, nu stiu cum sa le expun, ca sa ma intelegeti cat mai exact.Eu ma cunosc cu baiatul asta de la 17 ani.Pe atunci ne-am cunoscut la disco, suntem vecini la tara. El provine dintr-o familie divortata. Avea probleme cu tutunul si alcoolul, si mereu am vrut sa-l ajut.Am fost amici, apoi ne-am indragostit.Am stat impreuna 3 luni, apoi a disparut, avea probleme in familie. O vreme ne-am vazut, dar nu am mai vorbit. Dupa o jumatate de an m-a sunat, asa din senin, ca ma iubeste. A venit la mine a doua zi, stateam cu chirie, cu fratele meu si l-am primit la mine.Nu avea bani, serviciu si haine.Trei luni, pana s-a pus pe picioare, l-am ajutat eu si parintii mei.Parintii au fost impotriva, dar i-am convins.Intre timp s-a angajat si bunicii lui ne-au ajutat.Mergea bine treaba, dar el a inceput sa planga ca ii e dor de mama lui si vrea sa o cautam.Am mers cu el dupa ea. Ea il daduse afara, ca se casatorise, si nu se intelegea cu tatal vitreg. A vandut casa lor, pe care o promisese lui, si au cumparat una pentru ei 2.Am cautat-o, s-au impacat, si au inceput problemele. A inceput sa zica ca il folosesc sa-mi plateasca chiria, ca nu il iubesc, mama lui ii cerea bani pe ascuns, fuma mult si ne cerea sa ii luam tigari, sa-i platim facturile, nu imi mai aducea mie banii, lipsea de acasa pentru ca se ducea la mama lui sa o ajute.Ai mei nu au rezistat si l-au dat afara.Nu am vrut sa plece, dar eram la facultate, el nu ma putea tine si am asistat la mutarea lui; a mama sa, unde l-au trimis ai mei.Am continuat sa ne vedem pe ascuns. I-am zis de ce ai mei nu-l mai vor, si daca vrea sa fim amandoi, sa ne mutam cu chirie, ca nu-mi place la ai lui.Am asteptat sa se mute, dar nu a facut-o. dupa fac, cand puteam lucra sa ne ajutam reciproc cu banii, sa ne mutam, m-a luat la tatal lui natural.Era casatorit si avea un baiat.Casa avea 2 camere, nu aveau mancare si am stat 4 zile acolo, doar cu o masa pe zi. Ei erau plecati la munca.Nu aveam bani si nici nu voia ca eu sa lucrez. Dupa 4 zile am plecat acasa. I-am zis ca aia nu e viata, sa ne mutam cu chirie, sa lucram amandoi. N am mai vb 2 luni. M-a sunat apoi sa ma ia la ma-sa ca o fi mai bine. M-am dus desi nu-i suportam, m-am gandit ca totusi ne mutam in oras. Am plecat cu trei haine cu el.Acolo,2 saptamani a fost un barbat exemplu.In timpul asta ai lui erau mai mult plecati si ne-au lasat singuri, a fost de vis.Parintii lui au stat apoi acasa tot timpul cu noi, am asteptat sa ne mutam, dar a zis ca mai tarziu.ai lui ii luau bani pe mancare, tigari, dero, facturi, la ei se ducea salariul lui tot.Se uitat urat pe mine prin curte si ma presau sa ma angajez.Eu iar nu aveam nici un ban, abia il asteptam sa vina de la lucru sa fim amandoi.Era sprijinul meu, caci stiem ca ai lui ma vedeau ca p eu povara. Ii ajutam prin curte la munca, dar lui ii spuneau ca ma tin in casa, ca nu st eu de munca.Cu timpul ne-am racit.Eu eram suparata ca ei imi faceau viata grea, nici dragoste nu putea face. El se racea ca ei ii spuneau ca nu fac nimic, ca ai mei nu-l vor si ca daca facem nunta, nu avem cu ce.Ai lui se certau din cauza mea si inchideau bucataria.Rabdam pentru el, il asteptam de la munca zi de zi mai repede. Dar s-a racit si el, apoi mi-a zis intr-o zi ca pleaca 2 zile la peste cu niste baieti. Mi a zis ca a aranjat sa ia mama lui banii si vine peste 2 zile acasa.Am crezut ca a cazut cerul p mine.Stia ca nu-i suprt si ma lasa pentru un peste amarat.Am plans, m-am zbatut dar tot aplecat. M-am gandit de ce a facut asta.Simplu,ai lui nu voiau sa mai stau acolo, el nu a avut curaj sa-mi zica si a plecat, ca sa plec eu.Alt raspuns nu am. M-a lasat acolo fara bani sau mancare, ai lui nu ma bagau in seam.Trista, am plecat a 2-a oara.Nu m-a cautat. L-am sunat eu disperata sa-mi cer iertare, sa-l intreb ca a vrut prin asta. A zis sa-l las. Apoi a zis ca a gasit ceva si ne mutam cuchirie.Era visul meu sa fim singuri. Mi-a promis ca vine sa ma ia, ca ne mutam, dar nu a mai venit. M-am dus sa vb cu el, dar s-a grabit sa facem dragoste si apoi mi-a zis crudul adevar, ca ma iubeste doar40%, ca e vine mea, si el m-ar fi asteptat si o luna daca plecam eu. Mi-a zis ca fete sunt destule si eu nu l-am pretuit si o sa o faca altcineva. L-am implorat sa nu faca asta, am trcut prin multe si il iubesc.Nu o sa mai plec. A zis ca nu ma crede si sa nu-l mai sun.
ACUM VA ROG SA ANALIZATI ACEST CAZ.VA ROG SA-MI SPUNETI PARERILE VOASTRE, CARE AR FI ACESTEA SI EVENTUALE SOLUTII SA NE IMPACAM.SUNT UN OM CARE IUBESTE SI NU POATE UITA TRECUTUL.VA ROG, FITI SINCERI SI RABDATORI.
ASTEPT CU NERABDARE PARERILE VOASTRE.
MA SCUZATI PENTRU TEXTUL LUNG, DAR VREAU INTELEGERRA CORECTA A SITUATIEI.
VA MULTUMESC PT RABDARE.

Răspuns Câştigător
| blonda_6663 a răspuns:

Ok...am citit ce ai scris tu aici. aici nu mai e vorba de impacare, ci de cum va decurge relatia de acum incolo daca veti mai fi impreuna. e ceva care te poate face sa crezi ca se va schimba ceva si vei fi si tu fericita cu el? din ce povestesti el nu pare preocupat ca tie sa iti fie bine. pe de alta parte si tu ai facut presiuni asupra lui, ai insistat f mult cu mutatul in chirie, iar el nu prea vrea (doar te amana constant). stii cum e cand cineva te sacaie la cap.
n-o sa iti spun sa "ai o discutie serioasa cu el", presupun ca deja ai facut asta. a spus ca nu tii la el, unii spun texte d-astea ca pretext pentru despartire.
iti spun doar ca poate ar trebui sa te gandesti si la ce e mai bine pentru tine. esti dependenta emotional de acest baiat, iar el de tine nu. trebuie sa gasesti altceva de facut sau pe altcineva.
sunt convinsa ca nu e numai el de vina sau numai tu, vina e impartita, uite tu il stresezi la cap cu niste insistente, il suni, te rogi de el, e enervant, pe bune. el pe de alta parte simte nevoia sa se apere, te amana cu mutatul pentru ca de fapt nu vrea asta, nu e recunoscator.
deci da, impacare poate fi vorba, ca o sa te caute el cand va avea nevoie de tine, dar o sa o luati de la capat cu toata povestea. incearca sa te distantezi de el oricat de greu ar fi si nu ceda. eventual gaseste-ti un "amic" ca sa il faci gelos si ca sa mai cunosti si alti baieti.

2 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Eu cred ca tu ai facut totul pentr el, iar el nici macar 1 la % pentru tine. L-ai ajutat si i-ai fost alaturi in clipele grele, ba mai mult ai renuntat la multe pentru el ca sa fiti impreuna, iar el nu are nici cea mai mica recunostinta pentru treaba asta.Mama lui cu siguranta i-a pus un cersaf pe ochi si dopuri in urechi sa nu vada ce ai fauct pentru el si sa nu auda ca il iubesti cu adevarat.Problema este el! Probabil nu poate fi responsabil, nu stie ce presupune o viata in doi, ii e frica sa faca pasul asta, iar mama lui nu-l tine acasa decat pentru salariul lunar. Daca el nu s-ar mai duce la munca sa-i aduca bani mamei lui, cu siguranta ca ea il va da afara din nou. Pune-l sa faca treaba asta sa se comvinga si daca va fi asa atunci o sa-si dea seama cine e intr-adevar pentru el:mama sa, sau tu! O zi buna si sper sa ai noroc!

| aliyna a răspuns:

Inteleg ca il iubesti, dar nu inteleg cum poti fi atat de slaba si neputinciosa incat te agati de el, chiar daca el nu te mai vrea. El nu te iubeste si nu te pretuieste asa cum meriti, daca te iubea era de acord sa va mutati impreuna, de prima data cand i-ai spus. O persoana care te face sa suferi si te face sa treci prin ceea ce spui tu ca ai trecut nu merita nici macar un salut.Renunta odata pentru totdeauna la el, nu mai spera ca va mai fi ceva intre voi, pentru ca nu va fi decat suferinta.