| Danutu27 a întrebat:

Salut/Buna ziua TPU, am o intrebare, care m-ar putea ajuta cu viitorul meu cât si al prietenei mele. Eu am varsta de 16 ani, iar ea indeplineste varsta de 15 ani in ianuarie, anul acesta.Eu sunt tigan(romanizat). Intrebarea mea este despre relatie si daca am putea face ceva sa fim.dosr noi doi, deoarece parinti ei de la un timp au imceput sa
vorbeasca(discrimineze). De la imceputul relatiei am incercat sa o conving sa le spuna despre noi, dupa 3 luni insfarsit am reusit, dar nu s-a oprit totul aici.a urmat o cearta crâncena,deoarece ei spuneau ca i-au mintit, ca de ce nu le-a spus mai devreme, intre timp am tinut legatura cu ea..si am reusit sa îi convingem. In cele din urma au vrut sa ma vada, am luat flori din propia curte, deoarece era pe timpul izolarii, mi-am completat o declaratie..si am plecat(ce o fi o fi), eram jos..la parter si prietena a venit sa ma ia de jos.,ajuns sus. puteam sa simt cum ramaneam fara respiratie si tremuram de emotii., dupa ce am intrat, m-am prezentat, si ne-am pus la masa..singurele ei cuvinte au fost,, daca te culci cu ea te omor si chem politia, daca plecati vin dupa voi, daca ii faci ceva o sa va fie rau, va bat pe amandoi), desigur. poate am 16 ani, dar tot ințepenit am stat, am ramas pana seara așteptându-l si pe tatal ei pentru a mă vedea.A ajuns si el si nu a vorbit cu mine asa mult, mi-a zis ca sunt frumos..si cam atat.( am uitat sa mentionez ca ea este din sectorul 5 rahova, si eu din giurgiu, eu fac 45 de km pana ajung la ea)A venit timpul sa imi iau la revedere si sa plec acasa, fiind tarziu..se facuse 9 seara, si autobuzele au trecut de mult, am asteptat am zis ca poate voi pleca, se facuse ora 1 dimineata si i-am dat mesaj prietenei mele care era foarte ingrijorata, ca inca n-am plecat.Auzind acestea,ea le-a spus parintilor ei si ei au venit sa ma ia ca sa dorm la ei.,mi-au sunat parinti sa le zica ca n-am plecat si ca o sa noptez la ei. Ajuns la ei, mi-au zis ca nu o sa se mai repete si ca o sa fie ultima data, dar am inceput sa le povestesc despre familia mea, sa le arat poze si le-am zis ca sunt tigan( romanizat), raspunsul lor au fost ca e bine esti diferit de ceilalti, va dati seama eram roșu tot pe langa faptul ca dormeam cu toti in sufragerie..si eu cu tatal ei in canapea. Intre timp au trecut 5 luni in care ne-am vazut, si culmea, au lasat-o sa doarma la mine si eu la ea, si parinti ei la mine acasa.Toate bune si frumoase pana cand au inceput sa ma discrimineze ca sunt tigan..ca ne vedem prea mult( o data pe saptamana) ca familia pe care o am nu-i asa, ca eu mint, ca daca am. facut mancare am fost un hoț si toate cele care poate reprezenta(rasism-ul) si ca o mint..si ca familia mea este de interlopi, si ca o fur...iar dupa au inceput dramele..ca se omoara daca pleaca si etc(ea era decisa sa plece pentru ca o bateau, injurau si scuipau, si multe alte chestii). Acum 2 saptamani vroia sa plece si a certat-o..si iar s-a intamplat cele spuse mai sus. Voiam sa ne mutam amandoi la mine..sa fie altfel..pentru ca nu mai poate rezista acolo, da merge la scoala dar este ținut ca un robot, nu mai fusese intr-un parc de ogramada de timp, si dupa 3-4 ani a mers iar cu metro-ul.pot spune ca experienta la maredistanta de casa singura a fost cu mine,deoarece avea interdictii puse( nimic de comentat, orice parinte isi vrea binele copilului).In timpul certei, am pus-o sa inregistreze ca sa stiu ce se intampla, acolo am auzit cum imi faceau familia in toate felurile., cum ziceau ca ea e curva prin simplul fapt ca sta cu mine si ca o sa se faca de râs ca sta cu un tigan..sincer sa fiu..sunt mai alb ca tatal ei.dar nu conteaza aspectul..si sufletul,ceea ce ei nu au facut,dar tot n-am incetat sa vorbim, chiar daca nu are voie sa iasa din casa, telefonul ii este controlat cand doarme si daca iese singura din casa primeste(stiti destul de bine????)Cam atat despre ei..vine momentul in care eu realizez ca ii fac rau, dar nu o pot lasaca ma iubeste, si da..multi o sa zica..ca nu exista iubire la varsta asta..ca scoala...ca nu stim cei aia viata., ca poate cunoaste oameni mai frumosi si cu facultati(asa au spus parinti ei) ea este o fata normala: are aparat dentar, poarta ochelari, are 1.80 e
(este aproape mine), dar niciodata nu mi-a pasat cum arata in totalitate acea persoana, si sufletul..si sentimentul ca poti face ceva cu ea, ca puteti clăid ceva amandoi, si ca avem incredere reciproca, aici zic asa deoarece vrea sa stam singuri in orice fel posibil, sa lucram part-time doar ca sa scape de scandalul de acasa care era si inainte sa apar eu, si insfarsit sa simta si ea ca traieste.Acum intrebarea mea este, bani se fac,de gasit sa stai gasim, dar daca ei ca parinti depun o mica plangere, sunt destul de sigur ca voi raspunde penal( mentionez:nu am intretinut relatii intime). Așadar daca exista. vreo sansa sa pot fi cu ea fara sa se intample ceva rau cu noi, orice raspuns este bine venit, va multumesc anticipat????

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,puteti sta la tine. In revista Psychologies e o lista intreaga de psihologi, alege un psiholog de acolo si vorbeste cu el/ea.

8 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pt relatii intime, dupa ce are varsta de 15 ani.

Pt restul, depinde cat de tare doresti. 45km e cam mult ca distanta.

Iar rasismul va ramane intotdeauna acolo. Nu prin faptul ca esti altfel, ci doar pentru ca esti de etnie roma care e considerata problematica.

Depinde de tine daca vrei sa te lupti o viata cu ai ei sau sa gasesti pe cineva mai aproape de casa.

La rece vorbind, parca e mai bine sa cauti pe cineva mai aproape de casa.

| Danutu27 explică (pentru cristimihailov):

ăm.distanta nu este o problema, dar in schimb parinti ei sunt fenomenali ma jur...imi zic mie ca nu au ce cauta tigan in familia lor si..mai au o casa la tara si acolo primesc toti tiganii in casa..si ii lauda..ca nu stiu ce, ba chiar ii dadea replici prietenei mele ca, uite tigani aia ce buni sunt si respectosi sunt tu stai ca muta, si gen ma intreb dacs se contrazic singuri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti peste 14 ani deci raspundeti penal amandoi. Ar fi mai bine pentru voi 2 daca va tineti de scoala. Ce esti asa fricos? Plecati amandoi in lume, dar inainte de asta sa aveti un loc de munca amandoi. Va puteti transfera la alta scoala. Nu-ti mai face griji, nu rezolvi nimic cu grijile.Parintii aia ar trebui decazuti din drepturi la cat de ticalosi sunt. Poti vorbi cu cineva din politie ca sa stii ce se intampla daca parintii ei fac plangere. Cauta un forum de politisti pe net si intreaba acolo.

| Danutu27 explică (pentru anonim_4396):

Wow multumesc, asta o sa si fac

| Danutu27 explică (pentru Danutu27):

Am rapsuns gresit...dar nu-i chiar asa

| Danutu27 explică (pentru anonim_4396):

Pai o sa fac si asta..multumesc de sfat, apreciez ca nu toti oameni discrimineaza

| Danutu27 explică (pentru anonim_4396):

Eram decisi sa mergem la mine pana gasim chirie, eu unu pot lucra part-time ca ospatar, cat si ea s-a oferit sa facem ceva amandoi part -time...da poate o sa fie greu.dar atata timp cat suntem calculati si stim ceea ce vrem cred ca e ok, si desigur..ne continuam si studiile, la acelea ne-am gandit prima data, eu o sa ma transfer la Bucuresti si ea ramane unde este si merge cu tramvaiul sau alt mijloc de transport, eu nu prea vad de ce aș raspunde penal..deoarece..am cazut amandoi de acord sa ne abtinem..pana cand totul va fi asa cum neam doritsad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Danutu27):

Da,puteti sta la tine. In revista Psychologies e o lista intreaga de psihologi, alege un psiholog de acolo si vorbeste cu el/ea.

| raicard a răspuns:

Saluti!

Hehe!,obstacolele din viata trebuiesc depasite. Asteapta sa cresteti mai mari +20. Odata cu cresterea - apar si variantele viitoruluilove struck