| RAY a întrebat:

Ne despărțim mult prea ușor oare? In trecut oare se lua mai in serios o relație? Fuga de responsabilități?

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Cuplurile se despart foarte ușor pentru că, și ajung împreună foarte ușor, cu atâtea posibilități de comunicare, telefoane, site-uri de socializare, etc.
În trecut nu zburau așa ca fluturașii din floare în floare. Pentru că nu se inventase zborul. Și ajungeau unul la altul târându-se ca râmele. Și se vedeau unul cu altul odată la două săptămâni. Iar la a treia întâlnire o puneau de o nuntă.
Nuntă muncită ani de zile de părinți ca să o facă posibilă. Cu zestre, acareturi, zaiafeturi, etc
Așa că mici măcar prin minte nu le trecea să se despartă, (cel puțin cât erau părinții în viață) că i-ar fi schilodit în bătaie indiferent la ce vârstă. Iar toată comunitatea în care trăiau, i-ar fi stigmatizat pe viață și ar fi ajuns paria comunității.

| Dismally a răspuns:

Nu stiu daca prea usor sau nu dar cred ca e mai bine sa te desparti decat sa tragi de o relatie care nu merge. In trecut nu prea aveai optiuni, relatiile erau pe viata, acum rezista foarte putine dara care rezista e cu adevarat speciala.

| vodami92 a răspuns:

Din pacate da! exista mai multe divorturi decat casatorii! asa este in ziua de astazi! dar sa nu te mire chestia asta!

| Danny28 a răspuns:

Da, dar oricum casatoriile in ziua de azi sunt doar pierderi de timp. Iubire adevarata nu mai exista, iar lumea a devenit ipocrita.