| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de un an jumate, iar intre noi e o diferenta de 6 ani. eu am 22 iar ea are 16.
Singurul lucru care ne tine legati e ca tinem foarte mult unul la celalalt, dar problema e ca ea a inceput sa aiba retineri in ceea ce ne priveste.
Ea de fel are un temperament arzator si extrem de spontan si se supara usor. (am trecut peste asta nu mai consiter o piedica).
Chestia grava e ca in ciuda faptului ca ne simtim grozav unul cu altul, cand se supara in ultima perioada aproape ne despartim.
Astazi chiar am crezut ca s-a terminat si ca nu mai vrea sa mai fim impreuna, dupa ce s-a suparat cu ceva pe mine.
Faza e ca in ultimile dati, cand s-au mai intamplat chestii asemanatoare, sa mearca conflictul pana la limita sa ne despartim, eu cred ca ne-am impacat doar pentru ca i s-a facut mila de mine. (tin mult la ea si ma umfla plansul cand simt ca o pierd)
astazi s-a intamplat la fel (doar ca a fost putin mai serioasa treaba cand a venit vorba sa ne despartim) si s-a rasgandit cand a vazut ca mor acolo de suparare in plans.
nu plang ca si cum m-as milogii, ci doar ca "a ok; am inteles" si ca regret ca s-a terminat, pentru ca stiu ce am pierdut
Dar faza e ca nu vreau sa continue asa treaba, daca ea sta cu mine doar din faptul ca a tinut la mine si ca ii e mila acum.
Ce ar trebui sa fac in situatia asta, sa astept sau sa iau o masura drastica?

Chestia e ca ea are doar 16 si ma gandesc, ca atunci cand da de greu in relatie si vrea sa renunte pentru ca se simte rau, poate e doar din lipsa e experienta sau de ani. (stiu cum vedeam si eu lucrurile la 16 ani)
din ce se intelege de mai sus, nu vreau sa renunt, pentru ca stiu ca relatia infloreste, dar vreau si o indrumare. (nu-mi ziceti "vb cu ea"... Detaliati!)
E frustrant ca nu stiu ce se intampla in mintea ei. adica. ii e mila de mine sau doar se reintoarce pentru ca si-a dat seama ca era o cearta prosteasca?
Oare fac ceva rau ca incerc sa nu o pierd? oare ii fac ei rau asa?

6 răspunsuri:
| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Tine la tine dar fiindca are 16 ii e mai greu si isi da seama ca intr-un final cearta e de la o prostie. Incearca sa vorbesti cu ea si sa-i spui clar ca o iubesti prea mult ca sa o pierzi. Poate da ii e mila de tine dar intreab-o clar si pune-o sa raspunda sincer la intrebarea: "Tu chiar ma mai iubesti sau te intorci la mine din mila?" Stiu ca e dureros pentru tine dar e mai bine tot pentru tine. Te pup dulce si ai grija de inima ta petru ca e fargila! :*

| guardian18angel a răspuns:

... din experienta mea, da. Ii e mila de tine, dar nu doar atat.

Cand se intampla lucruri in gen, raspunsuri simple ca si: Te iubeste si de-aia sta cu tine, sau te uraste si de-aia se desparte de tine, nu ajung pentru ca e o incurcatura de sentimente care se lupta in batalia care se numeste: relatia voastra.

Stii vorba aia? Daca iubesti pe cineva, fa-i un bine, nu-ti fa singur un bine.

Daca ea vrea sa se desparta de tine de-atatea ori si se intoarce la tine doar pentru ca-ti vede reactile, asta e mila din ea, si frica de a nu ramane singura, fara cineva care... sa tina asa la ea, dar... aici nu se vede cum ca ea ar tine la tine, ci doar e iluzia ca are nevoie de tine si ii e mila sa nu te distruga, iar apoi sa-i ramana pe constiinta faptul asta.

Chestiile astea 2 o distrug in momentul in care vrea sa te paraseasca si se opreste, insa... sentimentele reale sunt cele dinainte sa i se faca mila sau frica.

... ma rog, eu vorbesc din experienta, si sa citesti chestiile astea la un necunoscut poate parea destul de aiurea, insa ce faci tu momentan nu e okay, si trebuie sa actionezi diferit, iar ceea ce zic eu te cam indruma inspre o alta decizie.

Daca ea vrea sa se desparta de tine, sfatul meu e sa zambesti si sa zici: Bine happy.

... de ce? Daca relatia voastra ar merge bine, despartirile repetate nu si-ar avea locul DELOC. Certuri, poate, dar nu despartiri, si nici plans, nici mila, nici frica.

Nu o forta sa se desparta de tine mai tarziu cu certuri, ci terminati acum, cine stie, mai tarziu poate-o sa fie mai fain pentru amandoi happy, si veti fi impreuna cand va fi mai potrivit.

| rino90 a răspuns (pentru guardian18angel):

Asta era genul de raspuns de care imi era frica...
cel mai rau e ca in interiorul meu e pur si simplu. un conflict de sentimente.
o iubesc din toata inima si nu vreau sa renunt
dar daca nu renunt cred ca ii fac rau
dar daca o sa se indrepte situatia!? si daca nu? o sa stric totul!

pur si simplu e foarte dureros sa stiu ca am simtit asta pentru cineva si ca trebuie sa renunt la ea.
in final ai dreptate. o sa vb cu ea si daca vrea... o sa "zambesc si o sa zic: Bine".

| guardian18angel a răspuns (pentru rino90):

Asta e raspunsul barbatesc pe care trebuie sa-l dai, pana la urma. Daca faci asta nu esti insensibil sau rau, esti calculat, calm si... faci ce e mai bine pentru ea.

Daca nu poti sa te indepartezi de ea, nu inseamna neaparat ca o iubesti din tot sufletul, ci ca ai nevoie de prezenta ei. Te-ai obisnuit, face parte din tine si viitorul unei parti lipsa din suflet nu suna chiar bine, insa... ce e mai bine pentru ea? Asta e sa tii cu adevarat... nu?

Oricum, desi acum te simti rau, iti promit... in viitor te vei simti mai bine si vei fi mandru de tine, daca vei face ceea ce trebuie, si nu ceea ce simti acum ca vrei happy

Răspuns utilizator avertizat
| dany5a a răspuns:

Nu mai plange in fata ei, incearca sa fii putin mai tare si mai indiferent. Iti stie slabiciunea, si un copil de 16 ani va profita mereu de asta. Probabil tu esti matur si stii ce vrei, dar pentru ea e mai greu, nu fii tot dupa ''fusta'' ei, incerca sa o faci sa vada putin cat de dificila e viata fara tine. Atunci cand va realiza ca nu poate traii fara tine, nu se vor mai intampla chestii de genu.