| Lorena228 a întrebat:

Nimeni nu ma intelege... Am si eu o situatie nu tocmai fericita, mama mea e o femeie foarte dificila, la fel cum a fost tatal ei, mereu imi povestea cat de greu i-a fost cu el, iar acum, ea imi face acelasi lucru si mie. E greu. Eu in iubitul meu am gasit un refugiu, un sprijin, ma linisteste ca un ingeras, Doamne, nu stiu ce m-as face fara el. E o relatie de-a dreptul superba, nu credeam ca exista relatii perfecte, insa cred ca am intalni una. Pentru mine el e totul, eu pentru el sunt totul. Traim unul pentru celalalt. Asadar peste putin timp vrem sa ne mutam impreuna in strainatate deoarece vrem sa ne facem un viitor. Insa parintii mei nu ma lasa. Vreau sa-mi fac si eu viata mea, asa cum si-au facut-o ei, de ce nu ma lasa sa fiu fericita si sa-mi vad de viata? Mi-a spus mama ca afara din casa nu bag picioru si i-am mentionat ca sunt majora si vreau sa fac ceva cu viata mea, iar atunci mi-a spus ca vine si ma cauta peste tot si ma duce acasa.
De exemplu, acum sunt in vacanta pana incep facultatea si am disctat cu iubitul meu ca ma duca doua-trei saptamani cu el, sa putem sta impreuna, caci apoi ne vom vedea mai rar, insa mama nu ma lasa. M-am saturat! Asa ceva e inadmisibil. Inteleg ca sunt ingrijorati, dar totusi, vreau sa fiu cu cine ma face fericita si vreau sa fiu fericita! Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc anticipat! sad

7 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

E o singura modalitate, nu te indemn la rau, dar din ce am trait si eu raul necesar exista si trebuie folosit cateodata.
Am citit si restul comentarilor de mai jos, nu, in astfel de caz discutia nu mai are nici o valoare, rabdarea nu mai are nici o valoare, parintii ar trebui sa isi indrume copii dar nu e mereu asa, te pot trage in jos cum e in cazul tau.
Daca spui ca esti majora e in regula, nu lasa sa iti controleze viata, daca nu te simti bine cu ei care e rostul sa mai ramai acolo? Niciunul exact, e in regula sa pleci sa iti faci un viitor, si ei trebuie sa inteleaga ca nu ii abandonezi, si doar iti deschizi aripile, pentru ca fiecare simtim la un moment dat ca e timpul sa ne incepem propriul viitor, sa ne facem propria familie si sa fim stapani pe noi. Nu cred ca vor merge asa departe sa vina sa te aduca inapoi acasa, pentru ca odata ce se lovesc de realitate nu au ce face decat sa o accepte, si stim cu toti cat de incuiati la minte pot fii parinti care au ramas cu urmele comunismului, si daca nu pot sa inteleaga ca e timpul sa iti faci viata singura nu mai ai alte obtiuni decat sa preiei controlul, cateva haine nu inseamna nimic, lasa-le in urma daca nu te lasa sa ti le iei, lasa in urma lucrurile care le ai in casa, esti majora, nu ai fugit de acasa deci, politia nu are ce sa iti faca in caz ca se ajunge la asa ceva, lasa lucrurile materiale in urma si pleaca cu prietenul tau daca asta simti ca trebuie sa faci. Poate nu acum, poate peste un an sau doi sau mai multi vor intelege pana la urma, si parintii tai au plecat de acasa in tinerete cand au simtit ca e momentul, ar trebui sa-si aduca aminte de asta si sa realizeze ca acum e momentul tau. Cum spune si Eminem intr-o piesa de-a lui, daca ai avea sansa sa ai tot ce iti doresti intr-un singur moment, ce ai face? O vei captura, sau o vei lasa sa treaca? Ai in tine o putere foarte mare, toti o avem, scoate-o la suprafata, acum e momentul.

| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu parintii tai, sa le spui ca asta iti doresti, ca vrei ceva mai bun pentru viata ta. Apoi, pleaca.Nu este foarte bine sa fii certata cu parintii, dar, daca vrei neaparat sa pleci, pleaca. Spune-le ca asta este viata ta, esti majora, poti sa faci ce vrei cu ea.Nu gtrebuie sa stai toata viata aici. Daca nu si nu, fa-ti bagajele fara sa te vada si pleaca noaptea. Bafta! happy

| AgentulVIPPro a răspuns:

In assfel de cazuri deja imi pierd rabdarea. Cum adica nu te lasa? II SPUI CA PLECI SI ATAT.Nu trebuie sa ii dai prea multe explicatii din moment ce se poarta asa cu tine. Nu exista NU TE LASA. Nu are cum sa te opreasca. Daca devine violenta, ceea ce e posibil. Grabesti plecarea ta. happy Este foarte simplu. Se numeste ATITUDINE. E vremea sa nu mai fi asa loiala mamei tale. Exact cum ai spus si tu. Fa-ti viata ta. Dar fi sigura de ceea ce faci. Bafta

| cameleonu05 a răspuns:

Fugi in lume.

| addda2a a răspuns:

Sa discuti calm cu pariniti tai despre aceasta problema.Organizati o cina ceva la care sa participe si iubitul tau, astfel incat sa il cunoasca mai bine.Intreab-o pe mama ta daca atunci cand s-a indragostit de tatal tau, mama ei a facut asa cum face a ta cu tine? Daca te vei muta, tot va trebuie sa te ti de facultate..si in strainatate facultatile ofera mari oportunitati.Gandeste-te bine!

| kornelus a răspuns:

Salutare Lorena!
Este o situatie putin mai complicata!
Probabil vrea sa se razbune pentru ceea ce a trait ea in trecut.
Poate ar trebui sa vorbesti cu ea,si sa iti cunoasca prietenul mai bine.
Un motiv ar mai fi ca iti vrea binele,nu vrea sa te stie departe de ea.
Si poate ea considera caci nu este momentul sa iti faci viata ta separata de-a ei.
Daca tatal tau este mai intelegator incearca sa vorbesti cu el,poate te intelege mai bine.
Un pas ai putea tu ca sa facitongueoti ca sa mergi,si sa vorbesti cu mama ta, sau de ce nu cu amandoi, si sa-i intrebi ce îi determina sa nu te lase.
Deasemenea ai grija la tonul vocii, si la cuvintele care le adresezi lor, ca sa nu inrautatesti situatia cu ea/el.
Sper ca ti-am fost de folos!
Numai bine!
O zi mirifica!

| DubPhizix a răspuns:

Cu parinti ca in descrierea ta cu vorba buna rareori reusesti. Eu m-am certat de multe ori cu parintii mei, tatal meu e mai complicat, dar am luat atitudine si i-am aratat ca pot sa fac ce vreau si acum chiar pot sa fac ce vreau ca e de acord cu orice. mi-am ajutat multe prietene in situatii ca a ta, le-am spus sa ia atitudine si sa isi rezolve problemele si cine a facut asta are o viata mult mai buna acum. De aceea iti recomand si tie acelasi lucru, nu te certa cu mama ta doar spune-i ca pleci si ca nu poate sa faca nimic sa te opreasca. Succes