| Lorena2280 a întrebat:

Mama mea este o femeie foarte comunista, dificila si impulsiva, dar o iubesc, cand e calma e cea mai scumpa mamica! La fel era fel si tatal ei, mereu imi povestea cat de greu i-a fost cu el, iar acum, ea imi face acelasi lucru si mie. E greu. Eu in iubitul meu am gasit un refugiu, un sprijin, ma linisteste ca un ingeras, Doamne, nu stiu ce m-as face fara el. E o relatie de-a dreptul superba, nu credeam ca exista relatii perfecte, insa cred ca am intalni una. Pentru mine el e totul, eu pentru el sunt totul. Traim unul pentru celalalt. El este plecat in straintate, este greu, dar ne iubim si asa conteaza cel mai mult. Dupa ce termin facultatea vrem sa ne mutam impreuna, afara. Insa mama ma ia foc cand aude asta. Nu ma lasa nici in ruptul capului. Iar eu, eu vreau sa fiu fericita, fericirea mea este el. De ce nu ma lasa sa fiu fericita si sa-mi vad de viata? Mi-a spus mama ca afara din casa nu bag picioru si i-am mentionat ca sunt majora si vreau sa fac ceva cu viata mea, iar atunci mi-a spus ca vine si ma cauta peste tot, ma bate si ma duce acasa oricat de majora as fi.
De exemplu, acum ca sunt in vacanta si am stabilit cu iubitul meu, inainte sa plece ca ma duce cu el acolo, sa stam impreuna 2-3 saptamani. Cand i-am spus mamei, mai sa nu ma ia la suturi! M-am saturat! Asa ceva e inadmisibil. Inteleg ca sunt ingrijorati, dar totusi, vreau sa fiu cu cine ma face fericita si vreau sa fiu fericita! Ce ma sfatuiti sa fac? De ce nu ma lasa sa fiu fericita? Multumesc anticipat! sad

Răspuns Câştigător
| ioanacristina666 a răspuns:

Fa ce simti tu.Esti majora.Iti poti lua singura deciziile.Si sunt sigura ca o sa iti mai descuie usa cand viilaughing

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Daca-i vorba doar de 2-3 saptamani atunci de ce nu o iei si pe maicata cu tine? Ei ii frica ca vei ramanea pe acolo si daca o iei atunci ii va trece frica. Daca o iei anul acesta atunci la anul te va lasa sa pleci si fara ea.

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Mama ta e o persoana protectoare, te protejeaza si vrea sa-ti fie bine. Ea iti vrea doar binele, dupa ce nu va mai fi ea va trebui sa te descurci singura si vei pierde ajutorul ei insa vei fi pregatita sa faci fata problemelor atata timp cat iti asculti mama.

| Oana_Oana_1975 a răspuns:

Ea iți vrea tot binele dar e ingrijorata ca daca tu vei pleca vei uita de ea si nu te vei mai intoarce acasa.Te sfătuiesc sa te duci la un psiholog singura si sa ii cer sfatul sa nu crezi acum ca eu zic ca mama ta e nebuna
El iti va spune cum sa vorbesti cu mama ta in asa fel incat sa isi dea seama ca tu vei fi mereu langa ea dar trebuie sa iti dea putina libertate. Sper ca te - am ajutat.

| Hozan_Vasile_1959_1g0h a răspuns:

S- ar putea sa nu- ti placa raspunsul meu, dar imi asum riscul. Trebuie sa intelegi ca mama ta vrea ce e mai bun pentru tine de, faptul ca o faci foarte comunista ma duce cu gandul ca esti foarte tanara din moment ce asociezi o forma politica( comunismul) cu o persoana. Un om nu poate fi mai mult sau mai putin comunista, este sau nu. Incearca sa discuti cu mama argumentele pe care le invoca dar discutate pe fata si analizate neutru. Probabil iubitul tau nu ii inspira incredere. Eu i- ti spun doar ca flerul unei mame de fata nu poate fi discutat. Trebuie sa ai mai multa incredere in ea, daca va fi sa ai parte de o dezamagire va fi aproape imposibil de reparat. Inca o data te rog sa nu te superi dar statisticile arata ca doar sapte la suta din relatiile la distanta decurg bine.( daca deja ai raspuns in gand ca nu e cazul vostru mai reflecta)