| anonim_4396 a întrebat:

Noi am ajuns bataia de joc a profesorilor? S-a terminat scoala ieri dar ce s-a intamplat...si am nevoie de niste sfaturi, si nu spuneti sa ma duc la psihiatru sau ceva ca am fost si nu m-a ajutat.Deci prieteni mei cei mai buni de la gradinita au plecat.Din cauza ca se saturasera de profesoara de mate, de romana si de dirig.
MOTIVE:
1.DE PROFA DE MATE.
A.De ce au plecat ei:
Pentru ca un an intreg ne-a luat la misto si ne-a pus note mici.Habar nu are sa explice si majoritatea fac meditatii la mate din clasa a V-a.Acum trecem a 8-a dar nu mi s-a parut normal sa faca juma' de clasa meditatii la clasa a 5-a.
B.De ce n-o mai suport eu:
A fost profa fratelui meu si el era rebel (si eu sunt dar ce a facut el...) si o pusese la respect,si intr-a cincea,cand a auzit pe cine are in clasa, mi-a facut viata un calvar.Si eu am facut meditatii si intr-a cincea m-a amenintat ca ma lasa corigent si a fost o bateie de joc fiindca asa m-a jucat 2 sapt.M-a trecut dar totusi.

2.Profa de romana.
In clasa a 5-a si a 6-a plus anul asta ne dadea de scris lectiile de 50-100 de ori.Intr-o ora nu stiusem ceva (nu era ca nu invatasem, o invatasem dar na...) si era si jumate si m-a pus s-o scriu de 20 de ori pana la sf. orei.Si a fost si asta o bataie de joc fiindca si de 3 ori daca zicea s-o scriu nu reuseam ca avea 2 pagini.Si toti aproape avem 2-uri si 4-uri din clasa a 5-a.

3. DIRIGU
Pentru ca ne-a dat afara din clasa prietenu cel mai bun si ne-a spus acum cateva sapt asa: "EU fac regulile aici.Ori faceti ce spun eu ori ZBURATI.Nu va convine ce fac eu puteti oricand sa plecati" si cand se intampla ceva in clasa chema fetele alea care cu toti le cunoastem,cu note mari,preferatele profilor, cuminti sa parasca pe ascuns.Si apoi zicea ca are sursele lui sa afle.

Si acum,prietenii mei,singurii prieteni au plecat si probabil nu-i voi mai vedea niciodata.Ce sa fac? Simt ca nu mai rezist,ca cedez.A da, si am aflat ca am 2 puncte la purtare semestrul asta.Nu mi-a spus nici dracu, m-am trezit ieri cu punctele scazute.NU MAI POT. Cedez, pur si simplu din clasa a 5-a pana acum s-au adunat toate si e o intrebare foarte lunga si nu cred ca o citeste cineva dar vreau un sfat,a fost cineva in situatia mea, ce sa fac?

22 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sper sa spui adevarul.A pune elevul sa scrie de 20 de ori lectia este o practica ineficienta si nepedagogica. De ce nu v-ati adresat directiunii scolii? In ceea ce te priveste, este clar ca s-a creat o situatie conflictuala intre tine si profesorii tai.Tu, fiind fara experienta, n-o poti gestiona singura.Scoala are un psiholog? te-ar putea ajuta.Pana la urma unde se gaseste scoala asta?

| MCRgurl a răspuns (pentru mira):

Nu mint, crede-ma.Profa mea de romana este sub orice critica, toti s-au saturat de ea, nu mai e unul care sa o suporte.

| anonimg a răspuns:

As fi putut sa iti spun ca sa asterni pe coli A3 toate aceste ganduri care le-ai pus aici si sa le imprastii prin scoala; ba inca sa pui si numele cadrelor didactice... Dar nu iti spun asta. Niciodata sa nu faci lucruri din manie -iti spun lucrul acesta pentru sanatatea inimii tale.
Daca ti-as spune ca sa asterni aceste ganduri inaintea lui Dumnezeu, te-ar ajuta sfatul acesta? Totusi, este cea mai buna cale de urmat din toate punctele de vedere. Pleaca-te pe genunchi, si asa cum spune Scriptura, "aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insusi ingrijeste de voi." (1Petru.5:7)
"Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Matei.11:28)
"Gustati si vedeti ce bun este Domnul! Ferice de omul care se increde in El!" (Psalm.34:8)
"Binecuvantat sa fie omul care se increde in Domnul si a carui nadejde este Domnul!" (Ieremia.17:7)
Oamenii sunt rai. Nu cauta sa gasesti adevar pe buzele lor si dreptate in faptele lor, indiferent de cat de inalta este clasa lor sociala. Profesori, judecatori si conducatori -aproape toti sunt oameni corupti, manjiti de pacat, oameni care se lasa condusi de rautate, de manie, de razbunare; intr-un cuvant, de firea pamanteasca. Oameni care nu stiu sa faca binele, care adevarul a fugit din gura lor, nu stiu ce este mila, nu cunosc calea neprihanirii si nici drumul pacii. De la oamenii care nu-L cunosc pe Dumnezeu te astepti la lucruri mari?
Sfatul meu este ca sa te duci inaintea lui Dumnezeu cu toate aceste frustrari, cu tot ce ai pe inima si sa lasi la picioarele Lui povara ta si sa nu o mai iei cu tine, crezand ca El Ti-a ascultat rugaciunea mai inainte de a o rosti(fie in gand, fie cu voce tare). Te incurajez sa faci aceasta, caci El "poate sa faca nespus mai mult decat cerem sau gandim noi..." (Efeseni.3:20) Cum o va face, nu stim; credinta in El este aceea ca stim ca o va face exact la timpul cel mai potrivit, si nu la timpul pe care il dorim noi.

| DiamondEyes a răspuns (pentru anonimg):

Aberezi rau.

| anonimg a răspuns (pentru DiamondEyes):

Ceea ce faci tu nu este bine. De ce nu-l incurajezi mai bine ca sa-si puna increderea in Dumnezeu si sa apeleze la El pentru sfat si ajutor? Hristos a murit pentru noi -si deci si pentru cel ce isi spune KeepCalmAndLoveChazzzz, care apartine lui Dumnezeu.
Nici-un om de pe pamant nu poate sa fie cu noi neincetat asa cum poate sa fie Dumnezeu, cum numai El ne poate ajuta. Fericirea si mantuirea noastra sunt la El. Lasa-i pe oameni sa se increada in Dumnezeu, si increde-te si tu in El.

| MCRgurl a răspuns (pentru anonimg):

Frate eu nu cred in Dumnezeu, sunt ateu nu merg chestiile astea cu mine.

| MCRgurl a răspuns (pentru anonimg):

Frate ma lasi cu Dumnezeu tau? Nu cred in el si gata.Am pus o intrebare serioasa si tu vii si imi transcrii Biblia aici.

| anonimg a răspuns (pentru MCRgurl):

Pentru ce te-ai suparat? Ca nu ti-am mai scris.

| AtateaConditii a răspuns:

Parintii tai stiu? Nu au facut nimic? De ce nu ripostat, iti zic eu daca te lasi odata la ei todeauna te vor lua de prost. Nu trebuie sa iti fie frica ca e profesor, daca greseste trebuie sa plateasca. Vorbeste cu parintii si cu directorul. Spune-le pe fata ca au ciuda pe tine din cauza fratelui tau, si tu nu ai nici-o vina. Nu iti fie frica, ce se poate intampla? Si cand profesorul te mai pune sa scrii ceva de 100 de ori doar pentru ca nu ai stiut, spune-i ca esti la scoala ca sa inveti, nu venim la scoala invatati, venim ca sa invatam. Si nu ridica niciodata tonul, spune ce te deranjeaza dar absolut tot in fata lor pe un ton normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt profesor. happy Din 2009... A fost un semestru lung și obositor pentru toți. Eu zic să te bucuri de vacanță. happy Rămâi unde ești, dar încearcă să faci ce poți mai bine. Evită certurile, chiar dacă ți se pare că ești nedreptățită... Asta e. Stresul și mânia nu-ți fac bine deloc. Vacanță plăcută! happy

| zurick a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce?

| MCRgurl a răspuns (pentru anonim_4396):

Nedreptatit* si nu ai dreptate...

| anonim_4396 explică (pentru MCRgurl):

Tot ce-i posibil. Am impresia că puteai să ne dai mult mai multe detalii, dar temându-te că n-o fii citit ai făcut un rezumat.

Din perspectiva mea, ai ceva la care trebuie să renunți dacă vrei să ai succes: Accepți prea ușor statutul de victimă. Se poate că nu ai nimerit cele mai bune condiții, dar... dacă viața îți dă lămâi: fă limonadă. Dacă ai chef de o carte bună, care cred că o să-ți dea un impuls puternic să răzbești prin viață, recomand: „Mâini înzestrate" de Ben Carson. E și un film făcut după carte: Gifted Hands: The Ben Carson Story (2009). Oamenii mari nu s-au născut așa, ci au devenit prin perseverență, atunci când și-au dat seama că în cea mai mare măsură viitorul propriu depinde de alegerile proprii. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zic si eu ca omu.ai 8 la engleza, si 5 la lb.romana.am dreptate?

| Birlik65 a răspuns:

Ai discutat cu parintii tai despre asta? poate gasiti impreuna o solutie, de unul singur categoric nu vei face fatawinking Succes!

| Alexaaxc a răspuns:

Depinde din ce generatie fac parte, cu ce mentalitate si experienta vin in spate. Exigenat nu inseamna profesionalism si calitate. Vine examenul de a8a, muta-te, viitotul tau depinde de notele acelea. Vei gasi prieteni peste tot, vei pastar legatura cu ceilalti si vei fi si pregatita pentru anul care urmeaza.
Nu ai cum sa te lupti tu sau parintii tai cu ei, nu veti schimba ceva dar timpurile trec si vor pleca si ei din scoala respectiva.

| Trrranquila a răspuns:

Știu prin ce treci. Și eu am probleme foarte mari cu diriga, ea fiind profesoară de mate. La început, în clasa a 5-a, eram 31 în clasă, iar când am început a 6-a am mai rămas 25. Aproape toți prietenii mei plecaseră din acea clasă, tot din cauza dirigintei. Îmi venea să mă dau cu capul de pereți când am văzut că au mai rămas în clasă numai „pupincuriștii" care făceau meditații la mate și erau foarte buni. Vreau să-ți spun că, clasa a 6-a a fost mai mult decât un coșmar pentru mine, aproape în fiecare zi eram certată de dirigă, așa, fără niciun rost. Majoritatea colegilor îi spuneau că eu fac numai prostii, că „stric" clasa, că înjur, că nu învăț, că (,) comentez aiurea la ore și multe altele. Înainte îmi plăcea matematica, cât de cât, dar din cauza ei am ajuns să o urăsc. Cum mă întreba ceva și nu știam, direct nota 4 în catalog, ăsta fiind motivul pentru care am încheiat la mate cu 5, media anuală. Tot norocul meu este că unii profesori sunt foarte de treabă, cum ar fi profa de română, proful de muzică, de info și alții. Cu ceilalți colegi care au plecat înainte să începem clasa a 6-a, n-am mai ținut legatura. Ăh, poate ai avut timp și chef să citești tot ce am scris mai sus. Ca sfat, ți-aș zice să vorbești mai întâi cu părinții tăi dacă n-ai vorbit deja, și să te muți într-o altă clasă/școală sau să rezolvați într-un alt fel această problema, împreună. Eu mă bucur enorm că acum e vacanță (în sfârșit, pentru că nu mai suportam) și sunt foarte hotărâtă să mă mut de aici, pentru că nu mai vreau ca în continuare să fiu bătaia de joc a dirigintei și a unora dintre colegi. Îți urez succes în orice ai vrea să faci în legătură cu această situație. Vacantă plăcută!

| MCRgurl a răspuns (pentru Trrranquila):

La mine la fel dar diferenta e ca NU pot pleca. Daca vrei sa aflii motivele, zi-mi, ti le zic in privat, sincer, n-as vrea sa le vada toti.Si frate e la fel ca la mine. EXACT la fel.Numai ca dirigu meu e unul de INFO si e o javra.Bine,si profa mea de mate e un cosmar si la fel, am ajuns sa urasc matematica.Si nu vreau sa stiu ce va fi la anul, intr-a 8-a.Si da am vorbit cu ai mei dar m-am simtit si mai rau fiindca au zis ca e si vina mea, ca ar trebui sa tac din gura in fata profilor si mama imi zicea continuu "hai nu mai face tu pe razboinicu luminii" de ma enerva in draci.Si tata la fel.Singurul meu prieten de incredere a plecat, lucru care a pus capac.Ma oftic ca ei pot pleca si eu nu...

| Mihaivassi123 a răspuns:

Pai, scoala aceasta este una proasta( din context) dar daca profesorii isi bat joc de copii si le da note mici la misto, pot face si puscarie! Dar sfatul meu spune sa te muti de la acea scoala.Cauta o scoala in apropiere, daca esti multumit cu profesori mediocri, dar totusi sa nu isi bata joc de copii si sa le dea note la misto...
Asta e chiar nesimtire.Si iti spun dar nu din propria experienta, ca eu nu am patit-o dar imi imaginez ce s-ar putea intampla la festivitatea de premiere din clasa a 8-a si ce ar iesi...
Deci sper sa imi folosesti sfatul. Dar daca mai vrei spune-mi!

| MCRgurl a răspuns (pentru Mihaivassi123):

Nu pot sa plec, motive personale nu intreba si ma bucur ca ma intelegi...

| Mihaivassi123 a răspuns (pentru MCRgurl):

Nu ai pentru ce!winking

| alinutastraub a răspuns:

Vorbeste cu parintii, spune-le tot ce ne-ai spus si noua. Sa vorbeasca cu directorul si cu profesorii sa se duca parintii tai sa o cheme pe profa de romana, mate si cu cine mai ai problema sa vorbeasca cu ei : ce face copilul meu de are notele astea si ma rog sa poarte discutie. Daca dupa o perioada dupa ce au vorbit parintii nu merge, mai puteti vorbi inca o data sau sa te transfere.