| ColourMePretty a întrebat:

Salut, TPU. Am nevoie de ajutor.
Pai sa incep. Azi am avut ore scurte, si am decis sa chiulim. De la inceput am zis NU, cu inca un coleg/prieten. Chestia e ca vroiam sa chiulim fix la mate, materie la care eu am meditatii, si fix cu profa de mate. Clasa nu stie ca fac meditatii, din dorinta sa nu se speculeze ca iau note pe nemerit, ca merg la profa la medii.
Lui mama i-am explicat toata situatia, de doamna diriginta nu mi-e frica, dar ce ii zic lui profa de mate? Va rog, ajutor repede!

Răspuns Câştigător
| oannapg a răspuns:

"Adevărul demonstrat prin cuvinte, nu cucerește pe deplin decât mințile viguroase, cu adevărat libere de orice prejudecăți."winking

5 răspunsuri:
| cryssu2008 a răspuns:

Stii, intotdeauna adevarul este o solutie. Incearca sa ii explici profesi ca ai chiulit pentru ca nu ai vrut ca colegii sa te jicneasca si sa te numeasca tradatorul clasei.

| ColourMePretty explică:

Dumnezeu exista happy M-a sunat acum 2 minute si a zis ca nu facem meditatiihappy

| michelia a răspuns:

Adevarul.
In plus, fii sigur ca doamna nu e chiar atit de suparata. In fond e sfirsitul semestrului si orele sint cam de umplutura. Toata lumea asteapta sa treaca timpul.

| DejaVuDoc a răspuns:

1. Fii sincer, poate totusi daca profa ta este ingaduitoare te va ierta, spune-i adevarul, ca au fost ore scurte si ca din cauza asta ati chiulit.
2. Vorbeste cu mama ta, poate te poate ajuta, spune-i sa zica ca avea nevoie de tine, insa mai tarziu, dar din cauza ca se circula greu ai plecat mai devreme sa nu intarzii... oarecum
3. Sa nu dai vina pe prieteni ca toti, dar toti, intrati in belea
4. Doamna profesoara, am fost asa de plictisit de ore azi, ca nu am mai avut chef si am plecat, imi asum toata vina. posibilitatea sa iti admire curajul este destul de mare, dar depinde de profesor, in orice caz, daca zici asta e clar ca scapi cu absenta
Cam asta as face eu... sper ca ajuta bro!

| MayaaCristina a răspuns:

Ce copil speriat esti...