| salexutza89 a întrebat:

NU credeam ca o sa ajung aici dar iata-ma...
Am o relatie de 5 ani cu un baiat pe care il iubesc enorm de mult, atat de mult incat ma sperie. Locuim impreuna de 3 ani si m-am obisnuit ata de tare cu el.De cand locuim impreuna am renuntat la toti prietenii mei pentru vroiam sa imi petrec tot timpul cu el, nu mai imi placea sa ies pur si simplu vroiam sa stam doar noi si atat, sa uit ca mai exista si altineva in jurul meu.
Acum sta foarte mult plecat de acasa pentru ca pleaca in delegatii iar eu simt ca innebunesc, simt cum ma apasa singuratatea si cum prieteni nu mai am nu stiu ce sa fac...
Imi e ata de greu fara el...
Am ajuns sa il rog sa isi lase serviciul, si stiu ca nu este corect dar imi este foarte greu.Nu pot sa ma odihnesc noaptea si imi vine sa plang cand vad patul gol.
Iar cand este plecat la telefon mai mult ne certam pentru ca il simt distant, nu ma suna daca eu nu il sun si simt ca nu ii lipsesc atat cat imi lipseste el mie si asta ma enerveaza enorm si uite asa ajungem sa ne certam...
Simt ca il iubesc prea mult, mai mult decat merita.Si ma simt atat de singura si nu am pe nimeni care sa inteleaga prin ce trec.Cu mama nu not vorbi pentru ca incepe sa tipe si sa imi spuna ca o iau razna si ca asta ii este serviciul, sora mea nu stie decat sa vorbeasca despre ce lucruri si-a mai cumparat prin casa, iar prieteni nu mai am...
Am nevoie de un sfat pentru ca simt ca o iau razna...
Ce ar trebui sa fac?
Parca nu ma mai recunosc m-am inchis atat de tare in mine...

Răspuns Câştigător
| ostea a răspuns:

Dacă ai o relație cu cineva nu înseamna că trebuie să renunți la viața ta. Trebuie să faci și tu ceea ce îți place ție.
Dacă te izolezi așa bine nu vei ajunge. Ai nevoie să comunici cu cei din jurul tău.

Nu poate sta cu tine tot timpul, ar fi o mare greșeală să își abandoneze serviciul.

Tu vezi situația în felul tău, el o vede în felul său.

Mama ta țipă, sora ta se gîndește doar la ea... Oare tu te gîndești puțin la tine?
Tu te înțelegi pe tine însăți?
Tu te aperciezi așa cum ești?
Tu te iubești?

Dacă da, este foarte bine.

Dacă nu te iubești pe tine însăți nu poți să iubești pe cei din jurul tău, toată iubirea ar fi o minciună, un capriciu...

Singurătatea cam face ravagii în sufletul tău, ești atat de dezorientată și ție teamă să faci orice pas.
Uite că orice pas te aduce undeva. Trebuie doar să alegi unde vrei să ajungi.
Tu ești stăpînă pe viața ta, nu ești un robot să te comandăm, fă asta, ba nu face, etc...

Dacă o să continui tot așa relația voastră va avea de suferit.

De ce nu încerci să gîndești la rece? Ia deciziile cînd ești liniștită, nu tulburată, nu supărată, nu agresivă.

Oare nu ești puțin cam geloasă? Doar că nu vrei să recunoști asta... gîndurile te împing spre prăpăstii adînci, ai mare grijă.

Nu trebuie să te învinovățești cu nimic ci doar să accepți ceea ce ești și dacă nu îți convine ceva ai șansa de a schimba gîndirea ta. Doar tu poți face asta, conștientizînd!

Trezește-te!

( dacă vrei să vorbim despre starea ce o ai, cu mare placere, trimite-mi mesaj )

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

El n-are nicio vină la chestia asta.
După cum recunoşti şi tu, tu ţi-ai lăsat prietenii baltă din proprie iniţiativă şi nu la vreo presiune de-a lui.
De asemenea, dacă locuieşte cu tine de 3 ani de zile, eu nu pot să pricep cum poţi să afirmi că nu te iubeşte sau că nu-ţi merită iubirea.
Mai mult decât atât, îţi spun din proprie experienţă că în delegaţii eşti ocupat non-stop astfel că e pur şi simplu imposibil să ai timp să dai telefoane acasă. Eu unul când sunt plecat prefer doar să număr zilele/orele cât mai e pân' ajung acasă decât să dau telefoane acasă.
Maică-ta are dreptate, ăsta-i e serviciul, asta-i viaţa. Sor'ta bag seamă că e mai mică şi asta-i este vârsta.
Ia scade din venitul vostru salariul lui şi vezi dacă vă mai ajunge. Dacă răspunsul este "nu", atunci bine-ar fi să încetezi să-i mai ceri să renunţe la serviciu.
În vremurile astea ţii cu dinţii de locul de muncă nu-ţi permiţi să pleci aşa pentru orice moft.

Numai bine.

| fabiola a răspuns:

Nu il cunoastem si nu iti putem spune daca intr-adevar are probleme de servici si atunci trebuie sa-l intelegi, sa-i fii alaturi, sau anturajul l-a schimbat.Am trecut prin asa ceva si stiu ca nu e bine sa-i gasesti motivatii.Trebuie sa vorbesti cu el,dar cu calm,asculta-i necazurile, incearca sa-l ajuti.In acelasi timp gandeste-te si la tine, intr-o zi clachezi daca nu incerci sa te detasezi un pic de aceasta problema care iti macina sufletul.Si poate cea care te va ajuta este chiar sora ta.Mergi cu ea la cumparaturi, cumpara-ti si tu ceva ce crezi ca-ti face bine, beti o cafea impreuna si deschideti-va sufletele.Si aici si pe mess poti gasi oameni care sa te ajute!

| Anca a răspuns:

Tu esti dependenta emotional de el. Trebuie sa renunti sa mai traiesti prin el. Probabil sunteti voi suflete pereche ( din pct tau de vedere ), dar sunteti totusi 2 persoane diferite.

Cred ca ar trebui sa incepi sa-ti faci un grup de prieteni cu care sa iesi. E imposibil sa nu gasesti o gasca de oameni. Colegi de facultate, servici, orice.

Nu-ti face doar o prietena, careia sa-i povestesti toata ziua de el, ci un grup de oameni cu care sa iesi sa te mai detasezi de el.
Atata iubire si dependenta te-a facut sa nu mai ai identitate si sa nu poti respira decat daca e si el prin preajma.

Barbatilor nu le plac femeile atat de posesive si sufocante si nu m-ar mira sa se indeparteze incet, incet.

Incepe sa te gandesti la tine!

| ELLSSA a răspuns:

Nici nu stiu ce sa iti spun pentru a te intari, dar sa stii ca asa sunt si eusad
Tot ce trebuie sa faci este sa iti iesi din starea asta, sa iti cauti vechii prieteni. Poti petrece mai mult timp cu parintii si sora ta.In timpul acesta mai uiti de singuratatea asta, ca el nu este langa tine atat timp cat este plecat.Incearca sa ii intelegi jobul si ca altfel nu puteti trai.
Converseaza cu el la fiecare ocazie, ba chiar discuta cu el despre relatia voastra si ca trebuie sa va maturizati si sa va intelegeti.
Nu va indepartati si nu uitati de iubirea voastra.Cu greu se gaseste persoana potrivita si de incredere si mai ales nu lasati cei 5 ani frumosi.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Gaseste-ti ceva de facut si nu te mai incolaci de el ca o liana.

| Leon a răspuns:

Esti pe cale sa o iei razna. Cred ca daca ai auzi ca te inseala, i-ai pune otrava in mancare sau te ai arunca de la etaj. Esti dependenta de o persoana, esti mai rau ca fanele lui Michael Jackson. Dar ma rog poate l-ai gasit pe Fat-Frumos.

| NickiMinaj a răspuns:

Nu ai deloc o viata a ta... trebuie sa-ti gasesti ceva de facut pe planeta, sa-ti faci prieteni, o cariera, sa faci ce iti place tie. in momentul asta el e totul pentru tine, nu o parte importanta, cum ar trebui sa fie. daca o tii tot asa, o sa ramai singura si frustrata! deocamdata esti doar frustrata...
sfatul meu ar fi sa schimbi URGENT modul in care vezi situatia, pentru ca problema e la tine.

| Miha1308 a răspuns:

Eu te inteleg,inteleg ca il iubesti mai presus de orice si e greu cand pleaca dar ai mare grija sa nu ajungi prea posesiva sau sufocanta. Gandeste-te la cateva lucruri,este impreuna cu tine, locuiti impreuna si e normal ca el sa lucreze sa aiba cu ce sa va intretineti si asa si chiar daca nu il poti avea mereu langa tine el pe tine te iubeste. Nu mai lua orice mica chestie, gen ca ti se pare ca distant la telefon sau ca nu te suna si sa te gandesti la ce e mai rau.Iti faci tie singura rau prin gandurile astea.Incearca sa reiei legatura cu vechii prieteni,propune-i surorii tale sa iesiti la un suc o plimbare in timpul in care el este plecat,acorda-ti timp si pentru tine si nu te mai gandi la tot ce este rau.E normal si sa iti fie dor de el si asa, dar gandeste-te ca el pentru voi doi lucreaza si este plecat, ca pe viitor sa va puteti forma si o familie si anumita situatie materiala. Sper ca te-am ajutat.Mult succes:*

Miha

| BonnieBonish16 a răspuns:

Incearca sa-ti suni macar o prietena veche. spune`i ca iti pare rau pentru tot si iesiti la o cafea. vorbeste cu ea, povesteste`i tot si incearca sa te reapropii de ea. si astfel o sa vezi ca totul o sa treaca mai usor. si inca ceva. nu-l mai sufoca pe bietul baiat!

| cokocosmy a răspuns:

Pff normal ca se cearta scuze ca zic dar il sufoci! lasa-i un pic de spatiu daca nu vrei sa-i zici bye wave si incearca sa te impaci cu prieteni ai facut cea mai mare greseala ca iai indepartat de langa tine fa bine si impacativa

| Cristinna_8657 a răspuns:

Nu il ruga sa renunte la munca pentru ca e criza si nu va accepta incearca sa iti faci o prietena foarte buna care sa te inteleaga si vb totul cu ea si te vei simtii mai bine

| Dey_1617 a răspuns:

Bunaa.nu trebuia sa iti lasi prietenii.
Eu ti-as propune sa vorbesti cu prietenul tau si sa ii spui ca il simti distant,ca simti tu anumite lucruri, vorbeste`i deschis si spune`i ce este cu tine. Nu e bine sa te inchizi in tine, poti sa faci o depresie.
Tine cont daca vrei de sfaturile mele.
sper ca te-am ajutat.
funda?

| player_5992 a răspuns:

Eu zic sa te gandesti foarte bine, pentru ca ar fi foarte nasol sa devi dependenta de el...sa l sufoci cu telefoanele,pana la urma asta e job-il lui si nu i corect sa renunte la el,incearca sa l intelegi, pentru ca daca l ai pierde vei fi distrusa, si probabil ca vei regreta degeaba comportamentul tau de acum

| eusaualtu a răspuns:

Nu stiu ce sa faci dar eu iti spun din experienta ca daca intinzi coarda s-ar putea sa-l pierzi de tot,si atunci chiar nu mai ai cale de intoarcere, calm, discuta cu el sa nu patesti ca mine sa pierzi tot ce ai mai scump