| An0nimus73663 a întrebat:

Ciaoo (e cam mult de citit asa ca daca n-ai chef, scroll)Deci as incepe cu inceputul. Eu am 13-14 ani si am un prieten caruia chiar pot sa ii spun frate, care are 15 ani. De 2ani, aproape 3 suntem cei mai buni prieteni. M-a ajutat sa ma integrez in scoala, mi-a aratat prietenii lui si m-a bagat in grupul lui de prieteni. A facut extrem de multe pentru mine, m-a ajutat cand ma certam cu parintii, m-a sfatuit cum sa ma inteleg mai bine cu ei, ma ajuta la teme, imi explica lectiile daca nu inteleg ceva si la kickbox mereu imi explica miscarile mai grele. Daca ma simt naspa sau asa mereu zice "hai pe teren la un fotbal" (ne place sa ne jucam amandoi chiar daca ne prostim mai mult) si mereu m-a ajutat. O data tin minte ca m-am patat ff rau la scoala din cauza ca scroafa de franceza nu m-a lasat la baie si in pauza m-am panicat cand am ajuns la baie si am inceput sa plang ff tare si el a venit si efectiv incerca sa ma calmeze, spunea doar "calmeaza-te, e un lucru normal, nu esti nici prima nici ultima fata care pateste asta, nu rade nimeni de tine ca nu e nimic amuzant la o pata" iar cand vine cineva nou la kickbox (el e mai cunoscut prin sala) si il intreaba cineva "cine e?" (cine sunt eu) zice "e sor-mea da nu de sange". Deci chiar tinem extrem de mult unul la celalat iar el a fost impreuna cu o fata timp de 8 luni si in aceste 8 luni mereu imi povestea cat de frumoasa e, cat de bine se inteleg, efectiv nu l-am mai auzit sa vorbeasca despre o persoana in felul asta, il ajutam sa o impace daca se intampla ceva si chiar aveau o relatie minunata. Acum 3-4 zile s-au despartit, s-au certat foarte urat si ea a inceput sa ii reproseze chestii despre care ea nici nu ar fi trebuit sa scoata vreun cuvant pe gura. De atunci el nu mai e el. Cand iesim pe afara face glume, rade, dar parca nu mai e rasul lui. Tinea enorm de mult la fata aia, iar ea a plecat fara sa ii spuna macar motivul, iar asta cred ca il doare cel mai tare.Si in momentul asta, daca ar zice cineva ceva urat de ea cred ca el tot i-ar lua apararea. Va rog din suflet spuneti-mi cum as putea sa il fac sa se simta mai bine, sa mai uite? El pentru mine e cam cel mai bun baiat pe care il cunosc.Respecta fetele, nu rade de " problemele" lor, are bun simt dar in acelasi timp e si mai "golan" el asa de fel.Mi-a zis ca sa nu ma grabesc la baieti (am 13 ani si n-am avut primul sarut si s-au dat multi la mine dar nu imi place de niciunul.) Mi-a explicat si cam cum sta treaba cu "te iubesc" asta.Tin ff mult la el si nu mai suport sa il vad asa, simt ca innebunesc cand ii aud rasul ala fortat si cand il sun si ii aud vocea tremurand.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Copilarii la voi doi, tu foarte micuta, el o idee mai amre, dar tot la fel de imatur.
La varsta asta prieteniile cu fetele si baietii sunt ca si joaca cu papusile, se strica iute dar apar si altele noi.

| dullcat a răspuns:

Si eu sunt de parere ca are nevoie atat de timp cat si de o oarecare distanta din partea ta. Poti sa te pui in cap si in maini, dar tot nu va rezolva/face ca sa ii treaca mai repede.In unele privinte trebuie sa accepti ca nu poti interveni sau ajuta cu nimic, deci va trebui sa te uiti la cei dragi cum sufera si sa fii acolo pentru ei in caz ca e nevoie de prezenta ta sau de un cuvant bun.

| VoidEternal a răspuns:

Calm down, au trecut doar 3 zile. E normal ca omul sa nu fie in apele lui, doar tocmai a trecut printr-o despartire.

O sa-si revina, are 15 ani, totul trece repede la varsta aia. Ai rabdare si arata-i ca il sustii in continuare ca si pana acum si totul o sa revina la normal.

| Sistemulxxl a răspuns:

Nu se intelege nimic din ce intrebi.