| Roxulyelaa a întrebat:

Nu imi mai suport familia!
1.Sora mea mai mare, care nu ma suporta! Pe bune! Chiar ea mi-a zis-o "Regret ziua in care te-ai nascut". Ne certam mereu, in fata lumii nu vrea sa recunosca ca este sora mea. (Este cu un an mai mare ca mine)
2. Mama care este prea stricta. Imi pune prea multe reguli si nu am deloc libertate. Mai nou, nu am voie sa beau suc... La varsta mea(15 ani) altii fumeaza si se distreaza seara in parc.
3. Tata care este de dimineata pana, seara la serviciu. As vrea sa stea mai mult cu mine, pentru ca el e singurul care ma intelege( lucreaza si in weekend)
CE AR TREBUI SA FAC?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Explica-i tatalui tau problemele care te framanta si poate va fi miscat sa intreprinda ceva. Poate chiar va incerca sa nu mai lucreze ore suplimentare (weekend) cu riscul de a aduce mai putini bani in casa. Tu esti mai importanta decat acea suma suplimentara de bani.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa scrii doar in romaneste, pentru ca, engleza nu o stii deloc, daca nici "sfarsit de saptamana" nu esti capabil sa scrii corect.
Cat priveste regulile impuse de parinti, la un copil de 15 ani, care acum intra in adolescenta, sunt perfect normale si corecte.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa luam pe rand.
De multe ori in famiile in care sunt adolescenti conflitele intre surori sunt destul de frecvente.Sora ta te sicaneaza, fii sigura ca nu vorbeste serios.La maturitate va veti intelege mai bine.
Reguli sunt, sau ar trebui sa fie in orice familie.Ca si in societate de alfel.15 ani e varsta destul de delicata. Apar multe,, tentantii''. Crede-ma sucul nu e cea mai sanatoasa bautura. Zici ca la varsta ta altii fumeaza si se distreza in parc.Vezi tu, anturajul ii strica cel mai mult pe adolescenti.
Negociaza cu parintii tai o seara -doua pe saptamana in care poti iesi in parc cu prietenii.O ora decenta la care sa vii acasa.Pe care sa respecti.
Am inteles ca nu te agreseaza de niciun fel, ai un acoperis deasupra capului, te poti considera norocoasa.
Gaseste un moment prielnic si discuta cu mama ta ce te deranjeza.

| Staind a răspuns:

Cileanu
In adancul ei umed...inca te iubeste.

| Roxulyelaa explică:

1.sora mea are deja 17 ani si tot nu ma suporta
2. De iesit in parc nici nu am voie sa ii vorbesc
3. Sa vb cu mama nu e o solutie, am incercat deja de sute de ori