| sweetchocolate a întrebat:

Eu si cu sor'mea nu ne intelegem deloc, suntem total diferite, nu avem nimic in comun, ne certam toata ziua. Eu sunt in clasa a9a, ea este in a10a.
Eu sunt mai feminina, imi place sa fiu mereu aranjata, ea e mai baietoaica. Ea ma face pitipoanca eu o fac lesbianca.

Eu stau si invat si imi fac temele, ea iese in spatele blocului cu celelalte doua usuratice si fumeaza.

Noi, la mare sau oriunde, ne place sa iesim in familie, eu, mama vitrega, tata, si sora, mergem impreuna la mare, pentru ca asa ne place noua. Dar ea, nu, ei i place sa iasa cu iubitul ei si cu restul grupului de drogati.

Eu de exemplu incerc sa o ajut pe mama vitrega, fac tot posibilu sa ma impac bine cu ea, iar ea o injura, se inchide in camera, profita de faptul ca tata nu vine decat o data pe saptamana, duminica, si nici atunci intotdeauna.

Eu sunt genul de fata mai feminina, care invata pentru ca stiu cat de importanta este scoala, sunt preocupata si de scoala dar si de aspectul fizic, imi plac iesirile in familie. Nu pot sa zic ca sunt cea mai sfanta si cuminte, pentru ca as minti, si eu sunt mai "obraznica", dar sunt preocupata de scoala chiar daca merg la modelling, chiar daca ma aranjez, si ma inteleg bine cu familia, adica nu pot sa zic ca tot ce zic ei ii ascult, dar n-am probleme cu ei.

Ea, e gen,, vagaboanta cartierului" ii place sa stea afara pana la 12 noaptea cu usuraticele celelalte, sa fumeze, iese din casa in pantaloni scurti pe timp de iarna, sa para mai crazy, la scoala nu invata pentru ca are de la cine copia, ii place sa stea afara cu grupu` ei sa bea toti si sa fumeze aceeasi tigara, bag mana`n foc ca ea nu mai e virgina, pentru ca are tot relatii cu tipi de'astia, cu 5 ani mai mari ca ea si mai golani.

Mie imi place cand ies, sa ies cu prietenele in oras, sa ne plimbam, la mall, la o cafea sau in parc, ei ii place sa stea in spatele blocului sa fumeze paie pentru ca nu o vede nimeni, au ei un loc intre doua blocuri, a fost un etaj si acum e daramat, iar ei acolo merg mereu si petrec timpul, beau, fumeaza, ea are prieteni care se drogheaza, si ea cred ca se drogheaza.

Ce sa fac sa ma inteleg cat de cat cu ea? Uneori ma enerveaza si ea crede ca daca e mai mare ca mine nu pot sa-i f*t o bataie de o ia naiba.
Ma calca pe nervi, iar eu cand ma enervez nu mai sunt asa draguta. I-am spus tatalui tot ce face ea, si si-a luat`o de la el rau de tot, se oprise un timp, acum iar a inceput.
Eu sunt deschisa cu ea, dar cand vreau sa vb cu ea ba se joaca cs [ e baietoaica rau] sau alt joc de'asta, ba barfeste despre baieti la telefon.

Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| Copilaaioo a răspuns:

Ea nu se va schimba niciodata odata ce a intrat in colectivul acela...incearca sa te schimbi tu...sa fii aceeasi tu numai ca sa incerci sa o intelegi si pe ea si sa fii mult mai amabila.asta o va motiva si pe ea si o va pune putin pe ganduri. arata-i ca puteti si foarte bune prietene happy sper va v-am ajutat

| Copilaaioo a răspuns:

Nu incerca sa o schimbi ptc ea nu se va schimba niciodata va ramane aceeasi ea deoarece a intrat in acel colectiv...incearca sa te schimbi tu...sa ramai aceeasi tu numai ca poti fii mult mai prietenoasa si sa ii arati ca puteti fii bune prietene daca si ea accepta asta. incearca sa nu te bagi in viata ei ca va reactiona urat.

| Lov3Ang3ls a răspuns:

Iti dau trei solutii :1.Ori incerci sa nu o bagi in seama 2.incerci sa fi ca ea 3. te intereseaza unele lucruri pe care o intereseaza si pe ea.

| daceseintampla a răspuns:

Incearca sa numai o bagi in seama si sa fii mai calma