| anonim_4396 a întrebat:

Nu imi mai suport tatal. Face cum face si tot cu sticla de bautura in mana e.
Am fost plecati la fratii lui mama timp de o saptamana, iar el a fost singurul care insista sa ajungem cat mai repede acolo, nici nu am vrut sa merg, a trebuit sa merg fortat.
Acolo, el doar pe bere, tuica si visinata a stat. Nu puteam sa facem absolut nimic, ca masina nu aveam la dispozitie si trebuia sa stam dupa unchiul meu, unchi care bea cu tata cot la cot, iar dimineata ii era rau si nu puteam sa mergem nicaieri. Si i-am zis in fiecare zi "sa o lase mai incet", dar el tot asa facea. Daca ii spui cand e beat ceva, face ca toate animalele si arunca cu ce prinde sa arate el ca e "smecher".
Azi, de exemplu, si-a luat telefon (nu zic ce model si cat a costat, dar scump) si el nu stie sa umble pe el, doar sa se laude, ma intreaba mereu "si acum ce fac?" iar eu nu sunt o fire rabdatoare, si i-am zis "dar tu, de ce ti-ai luat telefon?".
Adineauri, a venit in camera la mine sa se uite la meci (vai, Doamne, e Mondialul, dar el nu stie nici un jucator de pe teren), si facea ca toate animalele langa mine, si i-am zis calm "dar de ce trebuie sa faci asa?" Si i-a sarit, ca sa nu imi mai ceri nimic etc. (D-ale omului baut).
Si cand e beat face si glume proaste (fara rost, iar cand suntem la cineva acasa, incepe sa faca misto si sa se bage si in seama singur).

Ce pot face? Nu vreau sa ma gandesc cat sufera mama.

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Bautura este un viciu prost si urat de care nu prea scapi.
Nu am inteles nici eu pana acum de ce unii oameni nu au pur si simplu vointa de a spune " nu mai beau sa vad ce se intampla, mor?".Si nici macar nu isi pun problema de cat sunt de penibili, cum ii fac si pe altii de rusine, si cum le pune altora siguranta in pericol.Nu prea ai ce sa ii faci daca nu functioneaza sa vorbesti cu el cand e treaz cu atat mai putin cand e baut.

| Mircea08 a răspuns:

Daca ai peste 18 ani trebuie sa iti pregatesti plecarea. Nu ai ce sa-i faci. Mama este o alta persoana care va decide singura ce este de facut

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oribil, singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa-ti pastrezi calmul si sa inveti ceva din asta, sa nu o iei pe urmele lui vreodata.

| Buzi213 a răspuns:

Oamenii redusi mintali beau intruna ca n-au ocupatie. Ia pune-l la munca grea sa uite bautura. Si eu intreb la fel: De ce si-a luat telefon daca nu stie sa umble pe el? De ce se uita la meci daca nu stie niciun jucator de pe teren? De ce si de ce. Cand e beat si face ca toate animalele, trebuie lasat in pace, sa nu vorbeasca nimeni cu el pana se trezeste din bautura.