| Miruna0909 a întrebat:

Nu le mai suport pe bunica si mama. S-o infundat scurgerea de la chiuvetă si sunt nervoase că nu curge apa, că totul se strică, nimic nu e bun pe planeta asta, si nu stiu ce alte plângeri, (ele au impresia ca un lucru e veșnic) dau vina una pe alta ca s o infundat. Eu le-am zis să nu se mai panicheze atata, sa cheme un instalator. Cand le-am zis asta cu instalatorul, o inceput să țipe si la mine, că instalatorul nu e bun de nimic, ca nu știe să repare, că ii dai bani degeaba, că de ce să ai încredere intr-un strain, că ii e frica ca se intampla ceva, numai aiureli și paranoia.
Cum Dumnezeu as putea sa le calmez, efectiv orice chestiuță mică care se strică in casă, ele încep să exagereze si sa dramatizeze in ultimul hal, de parca vine sfarșitul lumii, ce e de facut că o inceput sa ma enerveze, sa imi strice de fiecare data starea, cu stresul lor?

33 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Infundarea chiuvetei se poate preveni, astfel:
- se cumpara o sita pentru chiuveta, care nu lasa mizeria din chiueta in sifon. Astfel nu se va infunda "mereu"

Daca totusi se infunda chiuveta, atunci sunt mai multe metode de rezolvare:
- se toarna solutie de desfundat in chiuveta, cu apa aproape fierbinte. Astfel se dizolva grasimile depuse
- se pompeaza cu o pompa de desfundat chiuveta (o ventuza mare de cauciuc, montat pe un maner de lemn)
- se desface sifonul si se desfunda cu o sarma / se spala - oricare barbat din vecini va poate arata cum se face, e usor.

Dupa ce vor invata sa desfunde, vor avea grija si sa nu se infunde. big grin

| Simpatic a răspuns:

Cred ca indicat in cazul doamnelor de care ne zici si coroborat cu faptul ca nu este prima speta de genul pe care ne-o aduci la cunostinta, din care se pot trage ca si concluzii faptul ca nu sunt stabile psihic si nici emotional aceste doamne ...ar fi sa le indrumi pe mama ta si bunica ta sa mearga la un consult psihiatric, nu de alta dar s-ar putea ca macar una dintre ele sa primesca un diagnostic 'favorabil' in a primi indemnizatie ca persoana cu handicap (psihic aici) astfel ca nu isi vor mai face pe viitor griji ca totul pe Pamant costa, in momentul cand vor primi indemnizatie lunara si scutire de anumite taxe si impozitewinking

| Lidia09 a răspuns (pentru Simpatic):

Să le îndrume să meargă la un consult psihiatric? Nu cred că ar fi o idee bună. După cum au reacționat la el când le-a spus despre inginer cel mai probabil că o să-l trimită pe el acolo

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Ok ai dreptate!
dar cunosti vreun bolnav mintal care recunoaste ca are o problema reala? ei bine nu, toti ii vad pe ceilalti ca avand probleme numai ei nu...nici macar atunci cand au un diagnostic pus de un grup de medici!

| Lidia09 a răspuns (pentru Simpatic):

Adevărat, dar aceste două doamne cu siguranță nu o să accepte așa să plece la psiholog. Există și așa oamenii care de la nimic se aprind și mereu sunt nemulțumiți și supărați. Nu poți să satisfaci așa oamenii.

| Miruna0909 explică (pentru Simpatic):

Mama e impotriva tuturor, al neamurilor, si ea crede că ei sunt de vina/problema e la ei, dar de fapt ea e problema. Cand un grup de persoane nu suporta aceeasi persoană, au și de ce, nu e vina la tot grupul ăla, ca doar nu sunt vinovati n-șpe persoane pentru un singur individ!

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Am cunoscut astfel de oameni si toti aveau tulburari psihice ca sa nu zic afectiuni mintale, caci nu sunt medic si astfel nu am acreditarea de a pune diagnostice, poti insa intui cand o persoana este normala sau nu ...psihic!
am avut si un bunic asa, totdeauna nemultumit si niciodata fericit, a trait mult in incultura lui, mintea distrusa de la alcool! nu conta cine esti el punea mana pe topor ...la el in curte, un om limitat, dar a fost odata internat la psihiatrie cu forta, trebuie sa ai totusi un motiv intemeiat iar prin serviciul 112 il poti duce si fortat la psihiatrie, culmea este ca dupa scurta vreme se intoarce acasa, iar daca ai facut asta si locuiesti cu o astfel de persoana atunci este nasol rau laughing

| Simpatic a răspuns (pentru Miruna0909):

Are probleme cum am zis...
din pacate majoritatea celor care sufera de tulburari psihice nu doresc sa mearga la un medic si nici nu accepta faptul ca ei au o problema, au o gandire viciata!

| Miruna0909 explică (pentru Simpatic):

Cred ca asa sunt si eu din pacate, daca locuiesc cu ea, ii molipsesc comportamentul. Acum parca se leaga lucrurile, de ce nici pe mine nu prea ma cauta neamurile, de ce lumea la scoala nu vrea sa stea cu mine, nu ma baga in seama, ma evită, pentru că intuiția le zice cand o persoana e dubioasă și nu nu e stabilă psihic, și langa acesti oameni, cică e bine sa ii eviti, de asta ma evită ei

| Simpatic a răspuns (pentru Miruna0909):

Cand vei implini 18 ani poti sa o parasesti, sa te duci intr-un loc unde ai liniste, la casa ta ori cu chirie nu are importanta, asa ca nu dispera! este greu la 18 ani fara ajutor sa te pui pe picioare dar nu este imposibil!

| Miruna0909 explică (pentru Simpatic):

Am deja 18, si nu pot sa fac asta, imi este foarte greu, eu in copilaria asta nu am fost lăsată liberă, sa ma pot descurca si cu altele, nu m au lasat sa ies din zona mea de comfort, tot asa, le era frică sa "nu patesc ceva", "vai cum sa te las singură, cine stie ce se intampla", plus de asta, inca sunt la liceu, mai am 1 an pana termin…

| Miruna0909 explică (pentru Simpatic):

Am avut o copilarie foarte sufocantă alaturi de bunica si mama mea, nu prea am avut intimitate, secrete, nu prea am stat singură in casă, ca să imi port si singură de grijă, mereu a fost cineva acasă

| Simpatic a răspuns (pentru Miruna0909):

Niciodata nu este tarziu, cu 18 ani m-am referit asa ca exemplu, adica varsta cand esti majora si numai poate decide mama ta ce sa faci
inteleg situatia ta, nu esti singura adolescenta care are niste parinti (mama, tata) abuzivi si idioti
dar o sa treaca!
trebuie doar sa fii tare pe psihic si sa iti repeti ca odata si odata vei scapa de ei si te vei duce la casa ta, cum am zis unii numec "Casa" villa lor cu P+2 etaje, altii garsoniera in care stau in chirie, altii numesc acasa o baraca abandonata in care locuiesc...important este "sentimentul" de liniste, libertate pe care ti-l da un anumit loc! tu nu ai acest sentiment deocamdata dar vei avea in viitor, ai sa vezi!

| Lidia09 a răspuns (pentru Simpatic):

Vai vai sărmanul de tine. Prin ce ai trecut. Cred că au rămas doar amintiri plăcutewinking

| Lidia09 a răspuns (pentru Miruna0909):

De ce ai fi dubioasă sau nu ai fi stabilă psihic? După mesajele tale văd că realizezi ce vorbești. Un om instabil psihic, așa cum a menționat Simpatic mai sus, nu ar recunoaște că are probleme psihice. Nu băga toate prostiile astea în cap, poate colegii din clasă nu sunt oamenii de încredere și nu pierzi nimic. Nu ești ca mama ta și nici ca bunica ta. Tu alegi cine să fii! Și ai capacitatea de a-ți controla emoțiile. Iar dacă oamenii te evită problema lor nu o lua personal. Mai bine zâmbește și contrazice părerile celorlalți și am încredere că o să reușeștihappy

| Miruna0909 explică (pentru Lidia09):

Pentru ca oamenii in general ma evită pur si simplu nu au chef sa stea de vorba cu mine, sa ma cunoasca, sa isi petreaca timpul cu mine, ii văd pe unii, cand ma apropii de ei, se duc in altă parte, ca si cum sunt o amenintare pentru ei, ca si cum le provoc o stare ciudata, anxietate, mai stiu eu ce le provoc. Odata, cand discutam cu cineva, parca era fortata conversatie cu acea persoana, o simteam cu vorbeste fortat cu mine, incepea sa aiba emotii, sa ii tremure mainile. Probabil din cauza asta. Ii transmiteam o energie negativă, probabil sunt o persoană de care lumea ar trebui sa se ferească. Poate ca eu nu sunt constientă si de fapt sunt si eu ca mama si buncimea

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Buna, nu am trecut eu prin nimic de genul parintilor abuzivi sau rai si instabili psihic!

| Lidia09 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu m-am referit la asta. Îmi pare rău dacă te-am ofensat nu asta intenționam să fac. Nu o să mai glumesc așa.

| Simpatic a răspuns (pentru Lidia09):

Cine stie ce am inteles eu, e adevarat se mai intampla cand facem chat mai multe persoane pe topice. nu e problema stai linistita! poti sa glumesti cat si cum vrei in ceea ce ma priveste! celor carora nu le permit asta le zic direct happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Muta-te in alta parte.
Familia trebuie lasata in urma, dupa ce devii adult.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cauta pe net cum se rezolva si repara tu scurgerea. Demonstreaza-le ca sunt complet psihopate. Cu vreo 15-20 de lei schimbi scurgerea cu totul... https://www.leroymerlin.ro/......32-mm/2570

| Freya1 a răspuns:

Probabil stresul provine de la lipsuri.O data ce nu ai bani sau posibilități îți e frica de defectarea obiectelor, de dat bani la meșteri etc.
Cred ca ar trebui sa analizezi bugetul familiei ca să îți dai seama de la ce provine asta.

| johnnny123 a răspuns:

Parcă am mai stabilit aici de câteva ori că mama și bunica ta sunt niște persoane mai... speciale (ca să fim drăguți).

Din moment ce nu te lasă să faci duș decât o dată pe săptămână, nici nu este de mirare că au și tot felul de alte concepții și comportamente bizare.

De schimbat nu le mai schimbi. Până când nu-ți câștigi independența, va trebui să le suporți.

| Hyperion7 a răspuns:

Un sfat,poate banal,dar care poate sa calmeze apele, daca ai tămâie in casa, tămâiază casa tu, nu altcineva și așa ai sa vezi o îmbunătățire a situației (cel puțin ar trebui sa dea roade)
Energia negativă din casa, a dus la situația aceasta, iar prin tămâiere, această energie ar trebui sa se diminueze.

| ioana748 a răspuns:

Pai daca nu merge cu apa oparita si cu pompa, trebuie chemat un instalator.
Nu este un capat de tara, ce sa facem se intampla tuturor.
Tu esti intre doua persoane toxice, este greu sa ti mentii calmul, dar nu imposibil.
Trebuie tratate ca pe copiii tampiti.Tu trebuie sa ti vezi interesul tau.
Succes cu scoala si Doamne ajută ❤️

| Lupică27 a răspuns:

Asa sunt muierile astea trecute de varsta a doua, sunt debile, hai sa-ti zic si eu o faza, i s-a stricat lui maica-mea centrala si m-o sunat dimineata, eu eram la munca si pe la 3:30 cand am ajuns la ea ce crezi ca facea? statea la telefon si manca rahat si se panica cu prietenele ei, in timp ce din central curgea apa si inundase tot balconul, am sunat eu la aia cu care a pus centrala si intr-o ora maxim a fost rezolvata toata treaba, tot ce a fost nevoie a fost sa se dea un telefon dar la fel facea si maica-mea nu suna domne ca ne ia bani laughing pai cum p l m sa repari pe caiet? pe cadorie?

| ALM2000RO a răspuns:

Încearcă să le vorbești cu calm și argumentat, încearcă să ai răbdare cu ele, mai ales cu bunica. Trebuie să învățați să dialogați într-un mod civilizat și să trăiți în armonie, altfel îți va fi și ție rău să trăiești în stres mereu, te va afecta psihic / psihologic.

| LisaJulie a răspuns:

Persoanele colerice nu isi pot schimba atitudinea decât după un timp îndelungat cu mai multe persoane calme! Știu asta pentru ca și eu am multe rude colerice cu care ma înțeleg greu! Sfatul meu este mai ai prin preajma o persoana sau doua mai linistite și în modul acesta le puteți calma

| Lidia09 a răspuns:

Mai bine spune-le că nu ar trebui să se certe pentru o scurgere, relațiile de familie sunt mai importante și la urma urmei sunt doar niște probleme ale vieții care trebuie să le rezolve împreună și pașnichappy

| Lupică27 a răspuns (pentru Lidia09):

Pai daca femeile sunt debile, ce sa le spui?

| Lidia09 a răspuns (pentru Lupică27):

Ar putea să încerce

| MihaiMB a răspuns:

Cheamă tu instalatorul dacă vezi că nu o duci la căpat cu ele şi nu le spune.

| ioancuza23 a răspuns:

Eu zic sa le trimiti in exil, asa se facea la noi in Barlad, exilu va ajuta