| SunshineSunrise a întrebat:

Nu ma lasa mama sa ies afara decât 2 ore pe zi si ma enervează lucrul asta. Ma înjură mereu si imi spune ca sunt urâtă ca nu iese cu mine pe strada daca nu imi dau cu un fond de ten pe fata si nici nu am nevoie de asa ceva pentru ca nu am nici un coș pe fata. Mi-am stricat genele, le aveam mari si a trebuit sa imi pun gene false pentru ca ea voia sa le am negre, nu usor satene. La nunta acum o lună cand m-a dus sa ma machieze o fata profesionistă s-a luat de mine ca am o fata de sperietoare si ca am usoare cearcăne si ca o fac de ras la fata aia. Cand am ajuns la ea a zis "wow asa ochi mari si asa gene? Asa buze? Asa forma a nasului? M-a pus sa fac 2 poze pentru o reclama a buzelor pe care o facea ea si voia ca buzele mele sa fie exemplu de reclama. M-a machiat si m-a pus la coperta ei pe Facebook chiar si nemachiata ca a facut colaj. In timp ce ea ma machia mama zicea "faci misto de ea acum?" Daca ies 2 ore cu cineva se ia de tovarășul meu sau tovarasa "Ca ce a ieșit cu tine sa ii dai droguri". Si nu facem nimic decât să mâncăm. Nici macar nu isi da seama ca nu ai cum in 2 ore sa nu ti se vadă nimic la ochi daca chiar m-as droga. Si eu vin destul de normal la fata. E urât sa stam la masa in mall si sa primească asa mesaj. Nu mai vorbim pana la statie cand plec spre casă. Imi strica tot cheful si mi-am pierdut multi prieteni din cauza lui. Nu ma lasa sa ma îmbrac cu ce vreau eu si am haine decente. In hanorace iarna cand eram in perioada liceului pana sa termin a 12 a zicea ca arat ca o centurista. Si de fiecare dată trebuie ea sa imi aleaga cu ce sa ma îmbrac si toata lumea imi zicea ca sunt plată si ca am stil 2003. Cand nu era acasă si ma imbracam cu blugi, teneși, hanorac sau tricou mulat toata lumea imi admira hainele. Mor de cald vara, spre exemplu nu mă lasă să port pantaloni scurți, zice ca numai boarfele poartă si ma obliga sa port blugi si tricou larg lung peste fund. Astăzi trebuia sa mergem la ștrand si a renunțat să mai mergem ca voia sa imi iau maieu si mi-a spus că nu ia prostituate la Diverti. Ea la 40 de ani are voie sa poarte pantaloni scurți si decolteuri si mai are si injecții in obraji si botox, iar eu nu am voie să port un pantalon scurt. Si la ștrand sa nu mai zic ca oricum voiam să stau cu pantaloni pe mine. Ieri m-am certat cand sa imi aleg costumul de baie ca vrea sa imi vina peste sani sa mi-i acopere si clipul vine pana la mijloc si de jos spre picior se vad usor cu mânecă si mi-e rusine. Ea la ștrand isi ia cu ață in fund. Cand trec pe strada multa lume zice "mama mai frumoasa decât fiica" si ieri la cumpărături a facut un țigan mișto "ati adoptat-o ca nu va seamănă?" Si ea râde ca proasta la mine si zice ca nu stiu sa ma îngrijesc și ca de aia ne compara lumea. Ce sa fac? Ea are coșuri pe față și riduri, eu la 19 ani nu am nici un coș si se tot ia de fața mea.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,ai dreptate şi nu,nu am spus că este simplu, dar decât să stea cu nebuna asta de maică-sa care îi comandă toată viața şi o mai şi jigneşte, mai bine să găsească o modalitate să se mute de acasă. Poate de exemplu să îşi ia ceva în chirie cu o prietenă, poate dacă caută, găsesc şi ceva mai ieftin. Dacă mai stă mult cu mă-sa cred că o s-o ia razna.Eu la 10-12 ani aveam voie afară de dimineața până seara la 22-23(cu condiția ca după ce se întuneca să stau în fața blocului ca să mă poată vedea de la geam), asta se întâmpla vara, când se întunecă mai târziu, iar ea la 19 ani să nu aibă voie mai mult de 2 ore? Serios? 2 ore? E la vârsta la care trebuie să se distreze,să iasă în oraş cu prietenii(sper că totuşi are,deşi cam greu,având în vedere programul ei),să facă tot felul de chestii că dacă nu, o să ajungă să se mărite,să mai facă şi un copil,sau doi,sau trei şi o să regrete că nu s-a distrat mai mult când era timp de aşa ceva.
E foarte uşor şi să spui " să stea acasă cu mama ei", dar asta nu e viață, ce are ea acum aşa că trebuie să se lupte să fie independentă ca să poată să-şi trăiască viața aşa cum vrea ea (de fapt, să-şi trăiasca viața, că ce face ea acum este numai să supraviețuiască, la naiba!)

12 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Dacă tot ce spui e adevărat mama ta are un comportament bizar. Ba te obliga sa te machiezi ba te obliga sa porți haine prea decente. E cam contradictoriu comportamentul ei. Nu prea înțeleg situația. Tu ești deja majora, poți încerca să fii mai independenta sa ți iei propriile decizii

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un singur sfat îți pot da.Ai 19 ani, eşti majoră, poți să te muți de acasă.Ea nu va avea niciun drept să te oprească, însă trebuie să fii conştientă că va trebui să îți găseşti un loc de muncă, să te întreții singură.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu crezi ca este asa simplu? Pleaca de acasa, unde? pe strada? Crezi ca are bani de chirie? Totul in Romania este scump, si chiar daca va avea serviciu nu o sa îi ajunga banii sa plăteasca chirie intretinere etc, sa manince, asa ca sa stea acasa cu mama ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da,ai dreptate şi nu,nu am spus că este simplu, dar decât să stea cu nebuna asta de maică-sa care îi comandă toată viața şi o mai şi jigneşte, mai bine să găsească o modalitate să se mute de acasă. Poate de exemplu să îşi ia ceva în chirie cu o prietenă, poate dacă caută, găsesc şi ceva mai ieftin. Dacă mai stă mult cu mă-sa cred că o s-o ia razna.Eu la 10-12 ani aveam voie afară de dimineața până seara la 22-23(cu condiția ca după ce se întuneca să stau în fața blocului ca să mă poată vedea de la geam), asta se întâmpla vara, când se întunecă mai târziu, iar ea la 19 ani să nu aibă voie mai mult de 2 ore? Serios? 2 ore? E la vârsta la care trebuie să se distreze,să iasă în oraş cu prietenii(sper că totuşi are,deşi cam greu,având în vedere programul ei),să facă tot felul de chestii că dacă nu, o să ajungă să se mărite,să mai facă şi un copil,sau doi,sau trei şi o să regrete că nu s-a distrat mai mult când era timp de aşa ceva.
E foarte uşor şi să spui " să stea acasă cu mama ei", dar asta nu e viață, ce are ea acum aşa că trebuie să se lupte să fie independentă ca să poată să-şi trăiască viața aşa cum vrea ea (de fapt, să-şi trăiasca viața, că ce face ea acum este numai să supraviețuiască, la naiba!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala nu se poate numi părinte.

| Sekim a răspuns:

Bună
Nu te lua dupa ce zice mama ta. Eu am vazut cum arati pe Instagram si daca tu crezi ca esti urata te inseli. Nu imi dau seama de ce se poarta asa mama ta, dar ar trebui sa vorbesti cu ea. Daca ai peste 18 ani, ar trebui sa vorbesti cu ea deoarece de la 18 ani iti poti lua singura decizile legate de viata ta.

| Irinadarian a răspuns (pentru Sekim):

Cum este pe Instagram?

| Bozgi200 a răspuns (pentru Irinadarian):

De aia sunt curios și eu

| MPersephone a răspuns:

E simplu de fapt.
Mama ta reflecteaza toate nesigurantele ei asupra ta, incercand sa faca din tine ceea ce a vrut ea sa fie. Eu as confrunta-o in legatura cu asta, nu as lasa-o sa ma controleze asa.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Doamne fereste de așa ceva! Deci ea chiar iti e mama? Din punctul meu de vedere, ceea ce ai scris tu aici îmi dă de înțeles că e invidioasă pe tine, si vrea sa iasa ea in evidenta! Nu pune la suflet, nu te lua dupa ea. Având 19 ani cred ca ar fi fost mai bine sa nu te comande ea cum sa te îmbraci si cum sa arăti, fii tu așa cum vrei si cum iti doresti! Pun pariu ca esti foarte frumoasa, probabil si ea dar a întrecut măsura...o mama nu se poate comporta așa. Ai grija de tine si fii tu pe cont propriu. Te pup!

| amenintareamaimutei a răspuns:

Din ce carte pentru oameni cu probleme de personalitate ai luat asta?

| ZyRRe a răspuns (pentru amenintareamaimutei):

Sunt tot felul de cazuri in lumea asta. Nu cred ca este unul ireal.