| Cristinamada a întrebat:

Nu mai stiu ce sa fac, nu reusesc sa decid eu si sotul, suntem impreuna de 13 ani si avem trei copii de 10, 8 si 5 ani. Anul trecut am cumparat casa, muncim amandoi sa platim ratele, dar acum o saptamana am aflat ca sunt insarcinata. Am vorbit cu doctorul si astept sa ma sune pentru intrerupere de sarcina, dar sotul nu vrea. E decis sa-l pastram, eu nu stiu ce sa fac, sunt trei zile de cand nu vorbeste cu mine, imi spune mereu pe un ton foarte suparat" faci cum vrei, tu decizi mereu"mi-e frica sa nu-mi stric casnicia daca decid sa fac intrerupere de sarcina si sa fiu judecata de el toata viata.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E decizia ta: ce e mai important?
Sa aveti si al 4-lea copil sau sa ramai tu singura cu copii de crescut?
Parerea mea personala este: langa 3 copii incape si al 4-lea, daca sunteti o familie unita si fericita.
Dupa al 4-lea copil poti sa te opresti, prin legarea ovarelor si atuni nu mai ramai insarcinata.
Si in familia noastra am fost 4 copii, dar 2 au murit si am ramas 2, care ingrijim pe mama noastra de peste 80 ani.
La batranete, daca ai mai multi copii,, ai sanse mai mari sa fii ingrijita mai bine, iar efortul se distribuie intre copii.

| darrio2007 a răspuns:

Iti pot spune doar un singur lucru.
Rufele se spala in familie.
Asa cum ati decis si pentru ceilalti copii, asa trebuie sa decideti si acum, DOAR VOI.

| sabin89 a răspuns:

Lasă-l să se nască. Acum, ce mi-e trei, ce mi-e patru...

| Holiday a răspuns (pentru sabin89):

Daa, nu e decat 33% mai mult. laughing Ti se pare putin?!

| darrio2007 a răspuns (pentru sabin89):

Tu cati copii ai? Daca ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu sotul tau si hotarati impreuna!
Dar, acolo unde-s 3 sunt convinsa ca incape si al patru-lea copilas, ca diferenta mare nu este daca cresti 3 sau 4.

Eventual picati de acord ca este ultimul copil pe care-l mai faceti si atunci se va sti clar, pentru amandoi.

Cand nasti al 4-lea copilas, sa ceri imediat moasei sa-ti lege trompele si nu vei mai ramane gravida, dupa aceasta procedura.

Eu spun totusi sa te gandesti mai bine, inainte sa decizi avortul, fiindca un copilas aduce multa bucurie in viata unei familii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu el discuți că urmările voi le trăiți nu străinii de pe net.

| Freya1 a răspuns:

Acuma nu vreau sa fiu răutăcioase, dar nu naște el în locul tău și cel mai probabil el e plecat sau în orce caz nu sta el cu ei acasă sa vadă cum e și câte griji trebuie sa ai și cât stres.

Trebuie sa fiți un pic mai realiști.Eu nu sunt pro avort dacă nu e necesar, dar cu rate pe cap, cu încă trei guri de hrănit cu voi 5, cu tine ce nu apuci mai mult ca sigur sa mergi la munca, cu analize si teste de sute de lei pe fiecare timestru e complicat.
Înțeleg ca aveți alocații dar și alea ar cam trebui puse bine pe un card pentru copii în viitor.

Vorbește cu el cu calm și expunei toate problemele astea și vezi ce rezolvi.In caz contrar tu ști cel mai bine dacă ai încredere ca o sa va descurcați sau ai dubi

| Frank51 a răspuns:

Mai e până la 11 copii. Atunci ai echipa completă.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă ați fi avut ceva minte amândoi, ar fi trebuit să vă protejați înainte, să nu rămâi gravidă.
Acum vrei să-l omori? E de vină ființa aia că sunteți voi idioți?

| sofisis a răspuns:

Pai sincer il inteleg si pe el. E si copilul lui. Are si el dreptul de a decide. Acum depinde si de ce nu vrei sa il faci. Stati prost cu banii? Pur si simplu nu mai vrei bebelus? Parerea mea sincera e sa il tii. Eu sunt pro alegere in situatiile astea dar voi deja aveti o familie formata, ai 3 copii. in cazurile astea chiar nu vad o catastrofa inca un copil decat daca sunteti saraci rau si efectiv nu va permiteti inca o gura la masa.

| Lioana a răspuns:

Langa 3 copii are loc si al patrulea la masa. Nu va fi o diferenta foarte mare. Haine ii raman de la fratii mai mari.
Eu iti recomand sa pastrezi copilul. Iti va parea rau mai tarziu daca vei face avort.

| Alpha00 a răspuns:

În această situație, ar trebui să aveți o discuție deschisă și sinceră cu soțul dvs. și să încercați să găsiți o soluție care să funcționeze pentru amândoi. Este important să luați în considerare toate opțiunile disponibile și să discutați despre impactul deciziei asupra vieții dvs. și a familiei dvs. În cazul în care decizia finală este de a face o întrerupere de sarcină, este important să căutați sprijin și consiliere după aceea, dacă este necesar, pentru a face față emoțiilor și stresului. Este important să comunicați deschis și sincer cu soțul dvs. și să încercați să ajungeți la o înțelegere comună și respectuoasă.

| George378 a răspuns:

Nu o face dacă sunteți amândoi o sa reușiți sunt alte mame singure cu 3sau 4 copi și tot reușesc sai crească sai educe etc. Un copil nu are nici o vina și dacă el îl vrea e și mai bine înseamnă că o să te susțină happy