| l1oness a întrebat:

Scuze pentru categorie, dar am nevoie foarte mare de ajutor! Am 19 ani, iubitul meu 21, suntem impreuna de 4 ani si in prezent inca locuim separat, fiecare cu parintii nostri. De curand, am aflat ca sunt insarcinata in 12 saptamani. Suntem constienti de faptul ca este devreme pentru a avea un copil la fel cum suntem constienti de faptul ca inca nu suntem pregatiti nici financiar pentru asta, insa amandoi suntem decisi sa il pastram si sa facem tot ce ne sta in putinta pentru a-l creste. Am discutat cu parintii mei inca de cand am observat ca menstruatia intarzia sa apara si in prima faza, evident mi-au tinut morala, au fost dezamagiti, dar intre timp s-au aratat a-mi fi alaturi. Problema este mama iubitului meu care a aflat despre sarcina si i-a sunat pe parintii mei pusa pe scandal amenintand ca o sa ma duca sa fac intrerupere de sarcina si multe alte tampenii, dar ce ma doare cel mai mult este ca parintii mei nu au luat atitudine si s-au dat de partea ei...Ce sa fac?

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să lupți în continuare pentru copilul tău.

| Emilian65 a răspuns:

Vorbeste cu iubitul tau si hotarati de comun acord ce faceti cu copilul.

| GoldenZenith a răspuns:

Ai nevoie de sustinere, asta e clar. Ai tot respectul pentru faptul ca vrei sa pastrezi sarcina, pentru ca pana la urma copilul nu are nicio vina. Mama iubitului tau nu te poate duce nicaieri cu forta. Esti majora si iei propriile decizii. Spune le parintilor tai ca daca nu vor sa te sustina si sunt de acord cu o persoana straina care nu iti vrea binele, o sa te descurci de una singura si o sa pleci de acasa. Ramane la alegerea lor daca vor sa fie de partea ta sau nu. Eu cred ca ai tai or sa se inmoaie la un moment dat si or sa se dea pe brazda. Nu iti mai face tu probleme pentru altceva, gandeste te la ce vei face si nu te mai supara si stresa, pentru ca bebelusul tau e ca un burete si absoarbe toate emotiile si trairile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Avand in vedere că sunteți amândoi majori și că tu ai două luni de sarcină, cred că v-ați putea găsi amândoi un job, tu cel puțin pentru o perioadă undeva unde sa nu necesite efort fizic, iar prietenul tau oriunde își poate gasi si îi este ok atât ca și pachet salarial, dar si ca condiții și personal. Apoi va inchiriați un apartament, va mai sprijină părinții o vreme si nu ar strica sa găsiți si o alternativă de a face bani in plus, ideal ar fi ceva pasiv, sa generezi bani fără să depui nici macar un minim de efort. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu face avort. Iubeste-ti copilul si nu-i asculta pe ei. Stresul iti poate afecta negativ sarcina asa ca ai grija.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Sa nu faci sub nicio forma avort, mai ales daca ai si planuit sa ramai insarcinata, plus de asta ai deja 3 luni de cand ai ramas, la 4 luni este deja riscul mare sa faci avort fara consecinte care te pot afecta mai tarziu, si dupa aceea te vei cai si nu vei uita niciodata.Va felicit ca v-ati anuntat parintii, majoritatea ascund dar voi sunteti deja majori acum si sunteti in stare sa decideti voi ce veti face mai departe fara sa fiti influentati.Parerea mea este ca si el trebuie sa le tina piept parintilor, ma refer aici ca trebuie sa ii accepte decizia si sa iti ia tie apararea, daca voi 2 puteti sa va intretineti atat pe voi cat si copilasul pe care il porti in pantece nu vad unde este problema.Trebuie sa discutati toti impreuna, si familia si familia lui si daca nu se ajunge la niciun consens trebuie sa va descurcati voi singuri dar sub nicio forma sa nu faci avort pentru ca ati consimtit asta impreuna si esti cu el de 4 ani nu e ca si cum ai ramas accidental la o varsta frageda unde acolo ar fi fost o problema.Multa sanatate si succes in a lua decizia corecta pentru amandoi ca sa va fie bine!

| Peachdelight a răspuns:

Ai 19 ani, totuși este o vârsta mai înaintată. Ai in spate o relație de 4 ani deci nu e ca și cum ai rămas cu un necunoscut. Părerea mea este sa va întâlniți toti și sa purtați o discutie cât se se poate de serioasă, sa va asumați vina, prietenul tău sa își caute de munca încât sa nu stați doar pe banii lor. Pentru ca eu cred ca de asta sunt panicați părinții și gândesc așa. Pe lângă avort care e un păcat extrem de mare, este și o trauma pentru tine. Nimeni nu poate decide pentru tine lucrurile astea. trebuie sa te inteleaga, trebuie sa îți fie alături și sa treceti cu bine peste aceasta perioada, împreuna ca și o familie. Sa ai o sarcina usoara și fii puternica!

| l1oness explică (pentru Peachdelight):

Iubitul meu are deja un loc de munca si planuiam dinainte ca eu sa raman insarcinata sa ne mutam impreuna. Nu am pretins nimic din nicio parte, doar mi s-a parut normal ca ei sa stie pentru ca sunt parintii nostri, suntem de atata timp impreuna si ne asteptam ca ei sa ne fie alaturi. De asemenea, nu m-am gandit nicio secunda la a face avort si nu o voi face pentru nimic si nimeni. Multumesc mult pentru raspuns si pentru gandurile bune! Sper doar ca parintii nostri sa revina la ganduri mai bune pentru ca vrem liniste si sa ramanem uniti.

| Peachdelight a răspuns (pentru l1oness):

Cu siguranța vor reveni. Trebuie doar sa vadă ca sunteți uniți și ca aveti planuri serioase. Și pentru ei probabil a fost un șoc pentru ca noi fiind un popor mai religios nu se cade bine sa faci copil pana ce nu ești " căsătorit" dar situatii de genul se mai întâmpla. Și trebuie sa inteleaga ca acum sunt alte vremuri fata de cum erau înainte, când erau ei tineri. Contează sa îl ai pe prietenul tău aproape, sa fiti unul lângă altul la bine și la greu și restul le aseară Dumnezeu. Doamne ajuta!

| Peachdelight a răspuns (pentru Peachdelight):

Le aseaza*

| DauViata a răspuns:

Eu vă sfătuiesc să păstrati copilul.

Avortul este o capcană care te face să crezi că scapi de o problemă, când de fapt fugi de o binecuvântare.
Avortul nu ar trebui să existe, a fost inventat de oameni fără scrupule, fără suflet, fără Dumnezeu.

În speranța că poate te va ajuta, am să las aceste link-uri cu marturii despre avort:

https://www.facebook.com/marita.coelloportugal/videos/10217843151482937/

www.avorturiregretate.ro si www.femeifericite.com

| blondie22 a răspuns:

Bună. Nu asculta de mama iubitului tău, NU EA DECIDE CE SE ÎNTÂMPLĂ CU COPILUL VOSTRU. Sunteți majori și știți ce trebuie să faceți.
Nu are niciun drept asupra ta încât să te oblige să întrerupi sarcina. Sarcină ușoară!