| DaReZon a întrebat:

Nu stiu cum se ajunge ca eu sa cad de vina si de prost in fiecare situatie. Am un "ghinion" stupid (chiar daca nu cred in acest termen) de a nimeri numai unde nu trebuie. Cand face unul o prostie, se intampla ca eu sa fiu prin prejur, si pana la urma sa cad eu de vina. Cand se intampla ceva stupid si ciudat, se intampla ca tot eu sa cad de vina. Cand stau in banca mea si nu ma implic in prostiile la altii, tot eu ajung sa fiu prostul. WTH dude...Mi-au spus mai mult ca sunt "ghinionist" dar totusi tot nu cred in prostia asta de termen. Oricum, mereu tac din gura stiind ca sunt nevinovat.

Totusi, exista momente unde tac din nevoie. Dandu-va un exemplu: S-a intamplat astazi ca in ora de dirigentie toata lumea sa stea pe telefon, in timp ce diriginta verifica absentele. Din toata clasa, 30 de elevi, eu am fost singurul vazut de ea, si chiar mi-a luat si telefonul. L-am recuperat cam greu la sfarsitul orei.

Serios frate, nu mai suport sa fiu prostul si oaia neagra din prejur. Aveti niste sugestii in legatura cu asta?

6 răspunsuri:
| Biiskrem a răspuns:

Nu mai înghiți toate rahaturile. Apără-te când cineva te învinovățește pe nedrept.
O să te mai împiedici de ceea ce ți s-a întâmplat azi la dirigenție. Știu că ți-a fost ciudă că pe tine te-a ochit, dar probabil ai o dirigintă încuiată dacă doar ție ți-a luat telefonul. Și mie îmi bagă pe gât ''de la tine am pretenții'', dar o las în durerea ei.
Repet, apără-te. ''Dacă-i arăți prostului nebunia ta, vei dormi liniștit''. Eu îmi spun asta și merg înainte.
Baftă.

| Sfinnx a răspuns:

In primul si in primul rand tu trebuie sa iti scoti din cap faptul ca esti ghinionist.Subconstientul tau, accepta orice gand negativ sau pozitiv si il cultiva.Mai pe intelesul tau, ceea ce gandesti se reflecta in viata de zi cu zi.Asa ca, inceteaza sa mai crezi ca esti ghinionist si gandeste pozitiv, sau ai putea sa iti auto-sugestionezi :Sunt o persoana foarte norocoasa, si toate problemele stau departe de mine. Expir si inspir puritate.de vreo 3 ori pe zi, timp de 2-3 minute.Stand si meditand. E pshihologie :3. Am citit asta intr-o carte, iar pe mine ma ajuta.Tot ce ai nevoie e sa crezi ca asa se va intampla, si sa iti imaginezi sentimentul de bucurie TOTALA pe care il vei simti cand nu o sa mai ai probleme si o sa te simti liber. Sper ca te am ajutat, si..ai grija de tine. Tine minte, nu esti ghinionist.Nimeni nu e, ci avem doar implantate niste sisteme gresite :* Byee

| 20ionel20 a răspuns:

Fi mai calm... loşăn frate loşăn...Şi fii natural, căci nu are ce să se ţntample dacă te comporţi obişnuit, plus că dacă nu eşti vinoat să nu ţi crezi pe ceilalţi şi susţineţi nevinovăţia. Sper că te-am ajutat happy

| Seigy a răspuns:

Pai man poate ai facut si tu greseli la inceputul anului scolar si profesorii te-au luat in ochi rau si poate de aia ei mereu dau vina pe tine ca se asteapta de la tine, sau poate ai niste profesori mai duri care din perspectiva lor tu pari a fii oaia neagra, apropo colegii tai nu te sustin cand se intampla ceva de genul? asa ar trebui dar cine stie, acum poate doar sunt niste coincidente banale in care tu iesi vinovatul

| EuAnda a răspuns:

Nu e ghinion, ci e pur si simplu o chestie ce i se poate intampla oricui. Problema nu e la tine, ci la cei din jurul tau. Incearca sa fii diferit de ei si sa nu te gandesti niciodata la lucrurile "ghinioniste" pentru ca tot gandindu-te la astea ti se pare ca ai parte mereu de ele. Incearca sa nu te gandesti la ceea ce se va intampla, si eu cred ca o sa reusesti sa nu te mai consideri "prostul din prejur", pentru ca nu este asa.

| GheorghePiti a răspuns:

Daca alte persoane fac anumite lucruri gresite si tu cazi de vina ( chiar daca n-ai facut nimic ) incearca sa faci tu ceva nepotrivit si sa pice alte persoane de vina. Probabil asta este cel mai bine de facut. Parerea mea.