| Meily708 a întrebat:

Nu ştiu dacă am ales categoria corectă dar, totuşi voi plasa întrebarea. Bună tuturor şi am mare ajutor de la voi, ca de la nişte psihologi. Am 17 ani, anul trecut am făcut cunoştinţă cu un băiat (mama mea se cunoaşte foart ebine cu mama lui) un băiat foarte de treabă, cu care chiar am fost împreună, pe o perioadă scurtă, dar sincer a fost o perioadă de neuitat. Dar el m-a lăsat, spunînd că acum nu are suficient timp ca să-mi fie alături, dar peste o săptămînă l-am văzut cu altă domniţă. a trecut un an, dar eu tot nu-l pot scoate din minte, aşa impresie mi-a lăsat cănu-l pot uita, am încercat să fiu şi cu alţii, dar nu pot. Anul acesta îl voi vedea din nou, nu ştiu cum să mă comport cu el, să vorbesc cu el sau nu? Dacă va încerca din nou să fim împreună, să-l refuz? Mama mea după acest incident nu vrea să mai audă de el, dar eu vreau să fiu cu el, însă cu voi arăta în faţa mamei, prietenilor? Unde îmi va fi demnitatea. Sper că aţi înţeles ce am vrut să vă comunic. Aştept ajutor. Promit şi fundă :*

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Mama mea după acest incident nu vrea să mai audă de el". Te sfatuiesc sa faci la fel, dar nu din perspectiva mamei tale, ci datorita faptului ca este un baiat care umbla din floare in floare. Aici este prbolema demnitatii tale cu care te confrunti. El te-a lasat pentru o alta mai buna decat tine. O fi avand el calitati de care te-ai indragostit -caci orice om rau are si calitatile lui- dar te sfatuiesc sa nu te mai uiti dupa un baiat asa de usuratic.
Faptul ca te-a lasat pentru altul este inadmisibil. Lucrul acesta ii da lui un caracter denigrator. Vrei oare sa fii cu un asemenea baiat? Pentru el, tu ai fost pe locul doi. Iti spun ca si daca va veti casatori, el tot pe locul doi te va pune. Vei putea tu pune capul pe pieptul aceluia care te-a pus pe locul al doilea?
De aceea iti spun: lasa-l, uita-l, si nu mai cauta sa auzi de el; dar nu asa cum il vede mama ta, ci din pricina acestui mare defect de caracter pe care el il are.
Sa nu il urasti, caci toti avem defecte de caracter. Vorbeste cu el daca vei ajunge fata in fata cu el, dar nu te mai apropia de el. Refuza sa mai fii prietena lui chiar daca isi va cere iertare. Iarta-l, dar nu mai cauta sa fii prietena cu el, chiar daca si el iti va cere asta.
Toate lucrurile se iarta, dar nu toate se accepta. Si un caracter josnic nu se poate accepta.

4 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Mai,nu iti crea niste asteptari,ca nu vei stiu cum sa reacionezi in acel moment. Lasa lucrurile sa se intample de la sine,nu le forta,nu te gandi ca daca,ce ai face. Asteapta sa vezi daca mai simti ceva pentru el,daca si el simte acelasi lucru. Si daca ar fi sa se intample ceva, ar trebui sa explici de ce ai ales asta, nu iti pierzi nicio demnitate, stai linistita. Omul alege ce ii face lui bine, nu lumii

| Aasdfghj a răspuns:

Ar trebui sa nu-l mai bagi in seama. Daca vine si spune ca vrea sa fie cu tine, refuza-l. Abia a asteptat sa scape de tine ca sa fie cu cealalta. Chiar nu merita sa fii cu el.

| Deliiiia a răspuns:

Trebuie sa te arati deschisa si sa incetezi sa-i mai porti ranchiuna. Accepta decizia lui si incearca sa-l intelegi.

| Crasivaea a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu el sa te comporti cu el ca un prieten. Poarta-te frumos cu el si mai ales in fata lui.Fa-te frumoasa si fa-l sa regrete ce a facut si sa te doreasca iar.Insa daca vrea sa fiti din nou impreuna eu as spune nu ca el te-a parasit pentru alta inventind o scuza mai ales ca nici mama ta nu e de acord.Asta e te-am ajutat cum am putut. Sper ca am fost de folos