| KaterinaРомановский a întrebat:

Nu știu ce să mai fac, plâng întruna de câteva ore!
De când au plecat părinții în afară, acum 3 ani, lucrurile s-au răcit foarte tare între noi, mai ales între mine și mama! Faza e că tata e rus, s-au cunoscut la facultate și au trait aici în Romania, până acum 3 ani când tata a trebuit să se reîntoarcă pentru că bunica, adică mama lui, a suferit un infarct și fiind singură iar el singurul copil s-a întors în Rusia. Mama l-a urmat, eu rămânând la bunici pentru a termina cu școala și eventual a face o facultate.
Azi dimineață m-am certat urât de tot cu mama la telefon, nu o mai pot înțelege și m-am săturat de atitudinea ei, mai ales că am deja 19 ani, nu mai sunt un copil de 10 ani!
Undeva în sufletul meu o acuz pentru că m-a părăsit și automat mă comport mult mai rece cu ea, nu îi povestesc lucruri mai intime, țin mult mai mult la bunica decât la ea și ea reacționeză urât. Urlă la mine, face istericale prin telefon iar eu nu o mai suport. În general nu suport oamenii care fac scandal și urlă cât îi țin plămânii, iar acum l-a telefon i-am zis că nu o mai suport, că s-a schimbat foarte mult de când e în Rusia, că dacă mai continuă cu urletele, am să încep să o urăsc și să nu mă mai sune niciodată. Drept urmare mi-am închis telefonul.
Mă doare foarte tare când îmi amintesc ce frumos se purta cât era în țară, în comparație cu atitudinea isterică și pusă pe harță din prezent.
Parcă văd că o va suna pe bunica și îi va reproșa că ea m-a întorsc împotriva ei, deși buni mereu mi-a zis să încerc să nu pun la inimă pentru că e mama mea și etc.
Atât de rău mă doare încât pe moment nu o mai consider mamă sad
Ce să fac să nu mai fiu atât de afectată de problema asta și de ea? Și ce să fac să nu fie nici bunicii afectați? Pentru că eu cum mi-am închis telefonul îi va suna și va sări la ei.

Răspuns Câştigător
| rousz a răspuns:

Buna! Scumpo orice ar fi ramane mama ta, poate daca a plecat, a plecat si cu gandul sa-ti creeze un viitor mai bun. nu o condamna pentru ca totusi este femeia ce ti-a dat viata si asta este un lucru minunat! poate ca si ea greseste, dar poate undeva la mijloc aveti aman2 o vina e normal sa te afecteze e mama ta nu un strain ce iti arunca vorbe aiurea incearca sa o intelegi, si sa realizezi pentru un moment ca tu macar ai o mamawinking... sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

(parerea mea)
Nu esti, din pacate, cine nu-si are alaturi parintii. Dar asta e!
Mama ta a lipsi de langa tine exact in acei ani cand tu ai avut nevoie de sfaturile ei pentru a iesi in Lume, a-ti face primele relatii.
Recomandarea mea este sa-ti cauti doua prietene bune, cu care iti poti discuta problemele cele mai intime: una sa fie de varsta ta si una de varsta apropiata mamei tale, preferabil cu o fiica cu mentalitatea ta. Daca cele doua sunt mama si fiica, cu atat mai bine!
Nu uita: "rudele le mostenesti, iar prietenii ti-le alegi singur(a)!"

Deci: capul sus si... inainte!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Eu îţi voi spune la rândul meu părerea mea, tu vei decide dacă e bună sau nu.
Gândeşte-te că mamei tale nu îi este nici ei uşor să stea în Rusia printre străini, chiar dacă stă cu tatăl tău şi părinţii lui. Nicăieri nu este mai bine ca acasă.
Ea e supărată pe ea însăşi că e neputiincioasă şi nu are cum să schimbe lucrurile. Crezi că nu şi-ar dori să aveţi familia unită, să fiţi toţi împreună? Ea ştie că e mai bine pentru tine să îţi termini studiile în România.
Chiar dacă te enervează nu îi închide telefonul, nu da dovadă că eşti un copil de 14 ani imatur. Fă-o să vadă că eşti mare şi înţelegătoare, că poate avea bază în tine. Nu o mai face să se gândească şi acasă. Cu siguranţă are multe greutăţi şi unde locuieşte ea.
Oferă-le de asemenea un sprijin bunicilor, nu îi împovăra. Ţine minte că sunt bătrâni iar oamenii după o anumită vârstă gândesc diferit, îşi pierd cumpătul mai repede.
Cred că ai avut o zi rea, nu lăsa asta să te afecteze. Fii puternică şi nu lăsa greutăţile să te doboare!
Viaţa e dură şi numai cei puternici îi pot face faţă.
Încă un sfat din partea mea ar fi să nu accorzi încredere niciunui prieten în sensul să nu discuţi cu el despre problemele tale. Oamenii sunt răi, prin faţă spun că le e milă şi te compătimesc iar pe la spate râd.
FAMILIA îţi va fi mereu cea mai de încredere.
Sper că te-am ajutat cât de cât. Am 17 ani, nu ştiu cât de bune vor fi sfaturile mele pentru tine.
Fii tare!

| lo a răspuns:

Cum ai spus tu, ai 19 ani nu mai esti un copil de 10 ani.Fi responsabila si vezi de ce mama ta este asa "isterica", poate ea are mai multe probleme acolo chiar daca este alaturi de tatal tau.Nu fugii de probleme, cum ai facut cand ai decis sa iti inchizi telefonul.Sun-o tu si vorbeste cu ea daca vrei sa nu fie afectati bunicii tai, cere-ti scuze si analizeaza problema mai aprofundat.Fi matura si dovedeste-i mamei tale ca se poate baza pe tine.Nu fi irationala sa o blamezi pentru tot ce ti se intampla, gandeste-te ca pentru ea a fost cea mai grea decizie pe care a trebuit sa o adopte.Nu o mai acuza ca te-a lasat, a facut ce a putut si cum a stiut mai bine.Totusi te-a lasat pe maini bune,parintii ei care pentru ea sunt cei mai de incredere.
Gandeste-te cati copii sunt lasati singuri sau cu un tata iresponsabil si care bea.
Deci, fi mai intelegatoare, nu te enerva nici tu ca sa nu se irite nici ea, calmeaz-o cand se enerveaza si vorbeste cu ea despre ce te doare si procura sa afli cum ii merge ei acolo, chiar daca zice ca ii este bine nu te baza pe asta.Succes

| AndyLavy a răspuns:

Te inteleg perfect. si eu am trecut si inca trec dar nu ma mai afecteaza prin aproximativ aceiasi situatie. cred ca singura solutie este sa vbesti deschis cu ea sa ii spui exact ce simti, poate daca o sa stie isi va schimba si comportamentul.si cel mai bine ar fi sa discuti cu ea sincer si deschis cand vine in tara ( ca presupun ca la ceva timp ar trebui sa vina ) si asa poate va rezolvati problemele. trebuie sa o intelegi si pe ea, ca probabil si ei ii este greu sa fie departe de tine si in plus cum ea nu stie care este situatia exacta a ta adica ceea ce simti tu de fapt, probabil nici tu nu stii ce este in sufletul ei. incearca sa nu va mai certati, spune ca ea, fa ca tine, si las-o deocamdata nu ii mai da motiv sa te certe si daca tipa la tine las-o sa tipe, pana la urma poate se va potoli.

| KaterinaРомановский explică:

Esti nesimtit. E plecata cu tata care e rus! Am sa-ti raportez raspunsul, sa-ti fie rusine la obraz!

| Nostradamus1992 a răspuns:

Nu pune la suflet asta, problemele au schimbat-o! poate mai stii o avea probleme si cu tatal tau, sincer imi pare rau, spune-i lucrurilor pe nume, comporta-te ca si cu un amic... Nu mai plange happy iti faci rau tie

| LostSoledxd a răspuns:

Este mama ta si chiar daca tipa la tine si iti anumite lucruri care te dor sa stii ca ea tot te iubeste. poate ea si tatal tau trec printr-o perioada mai grea acum cu bunica ta bolnava. poate situatia ei de sanatate s-a agravat.si atunci e normal ca mama ta este sttresata si obosita si atunci cand are prilejull se descarca de aceste sentimente negative pe tine vorbindu-ti urat. imagineaza-ti ca si ea are multe griji acum ca este cu bunica ta bolnava si cand vorbeste cu tine nu mai are asa multa rabdare sa te asculte ca inainte sa plece.
cel mai bine este sa discutati acest subiect mai mult si sa ii spui ce simti si ca te doare.si chiar daca iti va inchide telefonul sa stii ca va face acest gest pentru ca stie ca ai dreptate si o doare ca nu iti poate fi alaturi cand ai nevoie de ea si stie cai ii simti lipsa. ai rabdare fiindca cu timpul totul se va rezolva.ea este mama ta si chiar daca te raneste sa stii ca ea mereu te va iubi orice s-ar intampla.asa ca iart-o si intelege ca si ea trece acuma printr-o perioada mai proasta.
succes!laughing