| 12333678778878899872728281818811882828 a întrebat:

Bună! Nu mă înțeleg deloc cu părinții mei.P.S:am tată vitreg, pe el nu îl suport din cauză că el mereu mă jignește și se comportă urât cu mine și cu frații mei).El mai are o fată de 18 ani care s-a apucat de alte lucuri, și probabil el este indvidios din cauză că eu la 17 ani sunt o fată exemplu pentru toată lumea, mai ales în generația în care suntem.iar fata lui nu). Mama m-a făcut pe mine la 18 ani, s-a despărțit de tatăl meu din cauza certurilor cu familia tatălui meu.Noi atunci ne am mutat la bunica,iar mama între timp s-a măritat cu alt bărbat,au făcut un copil,au stat câțiva ani impreuna,iar după s au despărțit (cu el mă înțelegeam bine,doar ca el se purta urat cu fratele meu,ii și rupsese urechea),după iar ne am mutat la bunica, după mama s-a decis sa ne mutam in străinătate, am locuit acolo 2 ani(am făcut școala acolo),mi-a plăcut acolo,doar ca îmi luam foarte multă bătaie din cauza ca mama se răzbuna pe mine ca avea ea draci de la munca. După ne am întors iar in România,mama s-a măritat iar cu alt bărbat,au făcut și un copil impreuna,iar eu mă simt singura si in plus.El merge la munca, iar când vine da doar comezi, iar ia in afara de mâncare nu face nimic altceva.De restul mă ocup eu, casa si frați.M am saturat de ei si comportamentul lor.Nimeni nu mă înțelege.As dori sa mă mut singura, dar nu am niciun venit.Va mulțumesc ca ați citit pana aici!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti inca minora, deci taci si suporta regulile facute de parintii tai, si a tatalui tau vitreg, fiindca face foarte multe deja, odata ce merge la servici si maica-ta face mancare, iar restul ar trebui sa va precocupe si pe voi, ca sunteti aproape adulti si puteti sa faceti curatenie.

In toate casele normale, copii sunt pusi sa faca curat si sa o mentina, sa ajute la diverse treburi casnice sau in gradina si asta de buna voie, fara sa se planga cum faci tu, fiind practic o datorie, ca doar stai acolo pe casa, masa si banii parintilor tai, chiar daca ai tata vitreg, tot el este cel care te suporta financiar si psihic, in casa lui, pe banii lui.
Asadar, lasa clontul mai moale!
Fii respectuoasa si fa ce ti se cere, ca esti in casa lor, pana la 18 ani, cand devii majora si poti sa-ti iei valiza, mutandu-te cu chirie, singura si acolo poti face ce vrei tu, cand vrei tu.

| relian a răspuns:

Si intrebarea care ar fi? ori ai vrut doar sa iti versi oful undeva si ai spus ca aici este un loc pentru toata lume.

E bun, maicata se pare femeie buna, schimba barbatii la citva ani, femeie desteapta laughing
Am cunoscut si eu o femeie, la fel a spus, desi nu facea, ma refer nu lasa barbatu si apoi altul, dar a spus ca si-a dat seama ca o femeie trebuie sa stea intr-o relatie 2-3 ani, apoi altul la rind laughing

Ea facuse vreo 2 plozi cu barbatusau si a zis ca nu mai poate face asa, dar se culca cu cine prindea, pe care prindea si era roman nul ierta laughing

Asa ca maicata a bagat tare, e buna, ca de nu era buna nu-i schimba asa des.
Dar se pare cade closca rapid laughing e bine si asta ca cineva trebuie sa mai faca si copii, altfel se duce tara de ripa.

Ai spus esti o fata exemplu pentru toata lumea, dar mama ta de ce te batea regulat? De buan ce era banui, dar asta e, se mai intampla.

Asa ai spus citi ani ai, dar nu ai spus ce scoala ai, sau daca faci ceva vreo scoala.

Daca scoala nu prea ai facut, slabe sanse sa pleci de acolo, cel putin in citiva ani.

De priceput te pricepi sa faci ceva? Ca dupa ce faci 18 ani, ai putera sa dispari, sa pleci la munca pe undeva, de regula in tari straine, in RO slabe sanse sa gasesti ceva.

Daca arati f bine, ai sansa sa gasesti pe unu care sa te ia cu el si de esti fata cum spui cuminte si la locul tau, sa o duci bine.

Spui ca tu te ocupi de tot, casa si frati, dar de munc it nu muncesti, maiciata face mincare, tu de fapt ce faci mai exact acolo? Banui ca a ramas sa afci curatenie cand se impune si sa ai grija de fratii tai, adica sa nu iasa ori sa fada cine stie ce rele.

Nu mi se pare ca e ceva atit de greu, ori ca tu faci tot, trebuie sa ai si tu grija de ceva, pentru ca sinteti o familie acolo, doar nu teo tine mamata asa tablou nu?

Asa ca stai linistita, mamata nu te mai bate, barbatusau e la munca, te doare la basca laughing esti sef cit timp ei is pelcati, asa ca nu vad disperarea ta ca fiind justificata.

De ce te simti singura si in plus? Ai inca 2 frati sau citi ai, singura nu esti, in plus nu esti, odata ce ti s-a dat sarcina sa faci ceva, deci esti utila acolo.

Ce ai vrea sa faci sa te simti in minus? Ca in plus spui ca asa te simti acum laughing.
Unde pui ca mai ai o sora din partea aluia, e deo sama ta, deci ai cu cine discuta, chiar de aia nu-i usa de biseerica, sa discutati nu vad de ce nai discuta, nu se intampla nimic rau.

Iara ea se scrie cu e nu cu i, asa cum scrii tu si inca unu pe aici care a dat un raspuns.

Cum este posibil sa scrii ia, cand se scrie ea, cand faci referire la o persoana se scrie cu e, mda naspa se vede ca la scoala ai cam lipsit, dar si fara scoala ar trebuie sa cunosti lucrurile astea.

De unde esti ca zona?

| VoidEternal a răspuns:

Poate că problema e și la mama ta. 3 copii cu 3 bărbați nu e chiar un exemplu de urmat. Nu prea are talent in a-i alege de unde și situația în care ești.

Multe lucuri de făcut nu prea ai. Învață bine, ia-ti un job, muta-te in chirie.

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Prea multe nu am de spus și de zis ai primit un sfat de nota zece plus de la Doamna violleta tot ce pot eu să-ți spun ca un sfat o idee este sa asculți și sa iei în considerare sfatul ei căci ce-ți spune ia ție eu consider că sfatul ei este 100% cel mai bun.