| Nico_Nico_1984 a întrebat:

Numele meu este Nicoleta am 31 de ani si sunt impreuna cu sotul meu de 14 ani. avem 2 copii.dar relatia dintre noi s-a racit..in toti acest ani sotul meu m-a mintit.m-a inselat.dar eu il iubesc..sau cel putin asa cred..si am incercat mereu sa trec peste..am incercat mereu sa uit..sa mergem mai departe. chiar mi-am lasat familia..prietenii si am venit intr-o tara straina pt a fi imreuna..pentru a il indeparta de relele influente si cercul (nu prea indicat unui om insurat) de priteni..am incercat totu..pana acum 1 an jumate..cand ne-am certat foarte tare.El lipsea foarte mult de acasa...in timp ce eu ma chinuiam cu munca si în grijirea copiilor.el nu avea niciodata timp pt noi. apoi am aflat ca frecventeaza cazinourile..ca joaca foarte mult la aparate..si asta mi-a pus capac..am incercat sa vb cu el.el m-a lovit si am decís sa il parasesc..intre timp.cel mai bun prieten de familie mi-a devenit coleg de munca..am inceput sa vb cu el..sa ma descarc..sa ii cer un sfat..si asa am continuat sa vb ore intregi pe wassap.a devenit confidentul meu. poate o sa va para ciudat.dar el este sîngura persoana cu care pot vb..nu am prieteni..nu am familie..este o persoana minunata...
in fine.m-am despartit de sotul meu.dar nu imi era bine..am continuat sa vb cu acest prieten..stateam ore intregi la telefon....ne-am povestit toata viata..ne-am apropiat foarte mult, si niciodata nu a incercat sa se dea la mine..sau sa faca vreun comentariu nepotrivit...intre timp sotul meu a inceput sa bea foarte mult..si-a lasat locul de munca.a ajuns foarte rau. fata mea cea mare are 11 ani si m-a rugat sa ma impac cu el..am stat despartiti 5 luni.a venit la mine..ma implorar in genunchi sa il iert..ca se va schimba.iar eu am cedat..am crezut ca din iubire..dar..acum nu mai stiu..sa mutat inapoi cu noi pe 1 martie...s-a schimbat.dar si eu m-am schimbat..acum el incearca sa faca totul ok..nu ma iese in oras..munceste..dar...nu mai e la fel..acum doua sapt a decís sa plecam impreuna cu copii un sfarsit de saptamana..eu trebuia sa muncesc.i-am spus ca nu pot...si am ramas singura acasa...noaptea dupa programul de munca am intrat pe wassap.l-am vazut conectat pe prietenul meu(cu care am incetat sa mai vb dupa c'è m-am impacat cu sotul) si l-am intrebat ce face..am inceput sa vb..imi era dor de el..si chiar nu il vazusem de mult..nu a mai venit pe la noi de cand neam impacat..si tot vb mi-a scris ca are ceva sa imi spuna.l-am invitat la o cafea...a ajuns imediat..cand am deschis usa si l-am vazut in fata mea.m-a cuprins o stare ce nu o pot descrie in cuvinte...un sentiment de fericire.m-a luat in brate si ma strans tare la piept..atat de tare incat nu mai putea rasufla..am inceput sa tremur..lui i-au dat lacrimile.mi-am dat seama ca ceea ce el vrea sa imi spuna e reciproc..ma ridicat in brate si ma dus pe canapea..ne uitam unul la celalalt farà sa vb..atunci..mi-a spus ca s-a indragostit de mine ca nu stie ce sa faca..eu nu i-am raspuns nimic...m-am cuibarit in bratele lui..si am stat asa...cateva minute bune.mi-am dat seama ce se intampla.dar ca nu e bine... apoi am decís ca e mai bine sa plece..si cand a ajuns la usa..sa intors si ma sarutat pret de cateva secunde..eu m-am pierdut complet..am inceput sa nu imi mai simt picioarele.dar s-a oprit.s-a uitat in ochii mei..si mi-a spus...TE IUBESC...si a plecat...am plans toata noaptea..si eu il iubesc.dar ce sa fac? nu am mai vb cu el de atunci..nu indraznesc...si acum...nu stiu ce sa fac..am nevoie de un sfat.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Spune-ne ceva despre relația copiilor cu tatăl lor. Îl iubesc? Sunt atașați de el? E un factor important de știut în toată ecuația asta.

| anonimg a răspuns:

Intrebi ce sa faci? Sfatul meu este sa nu te lasi calauzita de sentimente, ci de ratiune. Este normal sa ii acorzi sanse sotului tau; dar nu este normal ca acestea sa fie sperante desarte.
Daca esti maritata si ai si copii, aceasta nu a fost doar alegerea lui, ci si a ta.
Afla dar ca pacea sufletului, linistea si stabilitatea emotionala le poti gasi atunci cand iti vei pleca genunchii in singuratatea ta inaintea bunului nostru Tata ceresc. Cei mai multi oameni (parinti) cred ca isi pot duce singuri in spinare toate greutatile vetii; dar mai tarziu vor vedea ca nu este asa. Sau poate ca le vor duce; dar viata lor nu va fi o bucurie; ci sub apasarea poverilor vietii nu se vor putea bucura de viata oferita in dar de Dumnezeu.
Pentru ca sa intelegi cum stau lucrurile, pentru ca orizontul sa ti se deschida si pentru ca razele ceresti de speranta sa patrunda in sufletul tau, te sfatuiesc sa citesti de aici https://egwwritings.org/# "Familia implinita".
"Dumnezeu dorește ca familia să fie locul cel mai fericit de pe pământ, însuși simbolul căminului din cer. Purtând responsabilitățile căsătoriei în cămin, legându-și interesele de Domnul Isus Hristos, bizuindu-se pe brațul și pe asigurarea Sa, soțul și soția împărtășesc în aceasta unire o fericire pe care îngerii lui Dumnezeu o omagiază. Căsătoria nu diminuează împlinirea lor, ci o sporește."

| SkyPilot a răspuns:

Eu (baiat) as face orice pentru copiii mei. M-as concentra asupra lor, si as incerca sa imbunatatesc relatia cu mama lor. Copiii vor suferi si vor fi afectati toata viata daca in loc sa stea cu ambii parinti vor locui cu cine stie cine altcineva sau doar cu unul din parinti. Am vazut destule in jurul meu ca sa stiu ca merita orice efort ca sa tin familia unita.
In plus o noua relatie poate sa mearga sau poate sa esueze, lucrurile vazute din afara sunt foarte diferite de realitatea din interiorul relatiei cu frecusurile zilnice care o erodeaza.

| gelu1970 a răspuns:

Nu crezi ca e timpul sa iti deschizi ochii?
daca iti plac momentele traite inainte continua. si daca vrei sa ai parte de momente frumoase, sa te bucuri de viata, lasa trecutul incearca sa oferi cat mai mult copiilor tai si cauta sa ai o relatie frumoasa cu cel ce vrea sa iti ofere ceva. daca totusi nu esti convinsa ca e corect sa faci asa lasa-mi whatsapp-ul tau in mesaj privat si iti cant eu cartile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa fi mai hotarata si sa te gandesti mai bine la deciziile pe care trebuia sa le iei, acestea fiind foarte importante pentru viata ta si a copiilor tai. Daca tot ai vrut sa ai o familie unita de dragul fetitei tale de 11 ani, de ce te-ai refugiat in viata altui tip...in mod normal trebuia sa te desparti de sotul tau si apoi sa incerci sa-ti refaci viata sau sa cunosti alti barbati. Revenind la situatia actuala, relatia cu sotul tau s-a racit si e o actiune continua. Cum ai vrea sa fie din moment ce tu iubesti alt barbat? Chiar daca nu e iubire pura ci e creata din cauza ajutorului pe care ti l-a oferit atunci cand aveai nevoie(sa te descarci, sa ii spui problemele)cred eu. E momentul sa renunti la relatia cu sotul tau, nu are rost sa il chinui nici tu pe el si nici el pe tine. Sa stai o viata intreaga langa un barbat doar pentru copiii pe care ii aveti impreuna, inrautateste viata tuturor membrilor familiei. Intr-un final, sper sa fi fericita!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

In primul rand, trebuie sa privesti in sufletul tau, si sa iti clarifici sentimentele atat pentru sotul tau, cat si pentru "prieten". Aceasta situatie este urmarea faptului ca ai continuat sa te complaci intr-o situatie ce nu-ti era favorabila (casnicia ta), iar atunci cand ai gasit ce aveai nevoie, la prietenul tau, lucrurile au inceput sa se complice. De fapt, omului ii place sa isi complice viata happy parca asa are mai mult sens. Analizeaza totul bine, la rece, daca o posibila relatie de dragoste cu "prietenul" merita, daca nu cumva confunzi dragostea cu o simpla iluzie trecatoare. In cazul in care ajungi la concluzia ca el e barbatul potrivit pentru tine, e cazul sa pui capat casniciei tale. Fetita este deja la varsta la care poate intelege unele lucruri, si chiar daca supararea va fi mare, intr-o zi o sa-si dea seama ca intotdeauna e mai bine sa pui punct, decat sa te chinui si sa-i chinui pe cei din jur.
Eu iti doresc success, si sper sa iei cea mai buna decizie!