| EM_Marian_1996 a întrebat:

O prietenă bună m-a rugat sa fiu NASA baietelului ei stiu ce trebuie sa cumpăr pentru biserică dar la petrecere cum sunt tradiţiile cu ligheanul cu parfum pijamale naşei si nasului si cadou? stiu ca trebuie sa pun bani pe masa si un lănţişor plus hăinuţe.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Spune-i prietenei tale că nu este păcat daca nu-si botează copilul.
Biserica ortodoxa a ajuns o povară pentru credincioșii ei.
Omul trebuie să-si aleagă drumul în viață atunci când va fi mare; educația nebiblică în care va creste îl va afecta. Pentru că in toata Biblia nu se va găsi botezul pruncilor. Tăierea împrejur este ceva, iar botezul este altceva. Acesta de pe urmă se făcea numai la maturitate. Ioan Botezătorul n-a botezat niciodată prunci, si nici apostolii.
Naș înseamnă martor -ca si la cununie.
Nu este rău în a ajuta o nouă familie; rele sunt obiceiurile și tradițiile care joacă în picioare principiile biblice lăsate de Dumnezeu în Sfânta Scriptură pentru binele nostru.
Sunt curios si de suma exorbitantă pe care o va cere preotul. Unii copii au ajuns la spital după scufundare. Măcar vorbiti cu preotul ca să fie foarte atent la sănătatea copilului; acesta este singurul lucru important de care trebuie ținut cont la acest ritual. Restul nu este decât o ofensă adusă la adresa lui Dumnezeu.