| anonim_4396 a întrebat:

O prietena m-a rugat sa o duc Sambata la aeroport ca pleaca in Londra si sa ramanem la o prietena comuna de a noastra pana Duminica. Nu prea vreau sa merg deoarece nu ma simt bine in preajma lor. Sunt prietene bune si de multe ori ma simt exclusa. A apelat la mine pentru ca nu avea la cine si m-a rugat daca pot sa o duc. Am zis ca o sa o anunt 100% pana imi intreb si parintii. Ma simt prost cand nu pot ajuta, dar mai apoi imi amintesc cum s-a comportat prietena ei cu mine si vreau doar sa o evit. Imi zicea ca sunt prea stresanta si ca nu pot sa fac lucrurile natural. De fiecare data cand mergeam intr-o excursie undeva cu mine nu isi faceau poze doar ele doua si mai apoi cand ziceam ca frumos din partea voastra nu ma chemati si pe mine la poze? Ca eu ma exclud singura zicand lucrurile astea. Ce sfat imi dati? Sa raman acasa?

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Daca spui ca are o alta prietena mai buna ca tine, las-o sa o duca prietena respectiva la aeroport. Dar nu inteleg cum e treaba asta. Pleaca sambata dar stati pana duminica? Pleaca sau nu pleaca? Din cate mai povestesti nu prea pare prietena comuna. Si daca ti-ar fi asa prietena dupa cum spui s-ar purta frumos cu tine indiferent de situatie nu doar cand are nevoie de ajutor. Sfatul meu este sa stai sa iti vezi de treaba ta, bagi si tu o scuza.

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru GdX):

Ele sunt prietene bune de mici. Pleaca Sambata noaptea si se asteapta sa o duc si noaptea pana la aeroport. Fata asta a fost ok cu mine, dar mereu o sustine pe cealalta cand imi vorbeste aiurea. Gasesc eu o scuza si stau acasa. Evit conflicte si evit sa ma simt si eu in plus. Pai normal ca vrea si cealalta sa vina ca trebuie sa o conduca la aeroport. Oricum se intoarce peste doua saptamani. De ziua mea au plecat amandoua in Italia. Deci nu trebuie sa ma simt prost. laughing

| GdX a răspuns (pentru DanielaDanDaniela):

Ai vazut ca ti-ai dat singura raspunsul. Uneori in viata nu trebuie sa stai pe ganduri prea mult si nici sa nu iti para rau. Multa bafta.

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul de fata, nu m-as oferii sa o conduc, dimpotriva, as lasa-o pentru prima oara singura sa vada cat valoreaza prietena ei favorita.

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca nu te simti bine in preajma acestei prietene si nu esti de acord, cred ca intr-adevar cel mai bine este sa refuzi sa o duci.

De asemenea, daca te simti exclusa cand nu se gandesc la tine cand fac poze de exemplu, in loc sa pari suparata si sa le intrebi de ce nu te-au invitat si pe tine, le poti spune ceva de genul: "Stati asa sa vin si eu". Sau daca observi dupa ce au facut poza: "Haideti sa facem una si toate trei". Si asa te-ai putea include in grupul lor, fara sa dai vina pe ele ca nu te-au chemat. Banuiesc ca la asta se refera cand spun ca te excluzi singura.

Daca tu consideri ca merita efortul si sa fii mai directa cu ele atunci cand vrei sa faci parte din grupul lor, asta tine de tine.

Insa in general, rar gasesti oameni care sa te cheme si sa se intereseze de tine sau de ceea ce iti doresti daca tu esti o fire mai retrasa si nu o faci singura. Uneori este bine sa mai iei si tu taurul de coarne din cand in cand.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Stai cuminte acasa! Daca are bani de Londra, are si de un taxi! Doar nu ai sa te intorci singura de la aeroport, nu-i asa? happy