| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena de 2 ani. Dupa moartea prietenului meu cel mai bun am fost distrusa, iar fata asta a aparut din senin. M-a vazut suparata si distrusa, ea mereu se interesa de mine si imi vorbea frumos. M-am atasat mult de ea! Am inceput sa fac lucruri pentru ea, lucruri care pentru alte persoane nu le-am facut niciodata. De exemplu: mereu mergeam dupa ea cu masina, o plimbam, o duceam unde avea nevoie, o luam cu mine in excursii pentru ca mie imi place sa fac poze, ii faceam poze, ieseam la cafea. Fiindca ea statea mai departe de mine, eu mergeam uneori la ea in oras si mergeam la film, vorbeam la telefon si cumva am ajuns sa o iubesc ca pe o sora. Eu fiind la facultate, iar ea la liceu s-a decis sa se mute in oras la mine. Am cunoscut-o prin intermediul prietenei ei cea mai buna de mica. Fiindca prietena ei era in orasul asta s-a decis sa vina aici si sa-si faca ultimul an de liceu. Din motive personale s-a mutat. Prietena ei cea mai buna nu s-a mutat cu ea. S-a mutat cu iubitul ei. Intre timp au avut loc discutii intre ele si s-au certat. Ea uneori ma mai intreba anumite lucruri de obicei ce parere am. Ii ziceam parerea mea adevarata, ca mie nu mi se pare normal daca tot asa zice ca e prietena ei si o iubeste sa nu se mai mute acum cu ea. Mi s-a facut mila de ea si m-am mutat eu cu ea. Desi s-a comportat urat si m-a jignit tot timpul. Imi zicea ca ea e doar realista si vrea sa ma schimb in bine. Intre timp ma plangeam de comportamentul ei la prietena ei cea mai buna. I-am zis ca daca o cunoaste asa de mult timp cum as putea sa procedez cu ea. Intr-o seara a disparut brusc si eram toate trei. Nu a venit nici macar sa zica: uite, eu plec pana acolo nu iti face griji. A venit prietena ei si zice ca ea a plecat cu un prieten. M-am enervat ca era ametita, daca patea ceva si am sunat-o dupa ce am plecat. I-am zis prietenei ei ca se comporta exact ca o panarama. M-am enervat pe moment si nu m-a dus capul mai mult. Am sunat-o sa stiu daca sa o mai asteptam, sa nu sune intre timp bunicii ei si sa nu pateasca ceva. Nu a raspuns nimeni. Am ajuns acasa si am injurat si vorbit urat, plans intre timp, iar prietena ei era de fata. M-a auzit. Am ajuns acasa si ma suna! Salut! Nu raspunde prietena mea, e bine? Ai dus-o acasa? A ajuns ca sunt ingijorata pentru ea! Am zis: da de mine nu intrebi? Eu ce sunt aici? A doua zi am rugat-o pe prietena ei sa nu ii zica nimic din cauza ca am fost ametita. A zis ca nu ii zice! Am avut incredere in ea pentru ca de fiecare data cand ma certam cu ea ii ziceam situatia si cum sa o abordez. Dupa mult timp am aflat ca tipa aia ii zicea tot cuvant cu cuvant. Acum cand am plecat din chirie si am lasat-o cu o straina. Am intrebat-o ca de ce nu mai iesim ca inainte, la care zice ca are alte prioritati, iar tatal meu fiind politist stie pe toata lumea si a vazut-o cu o tipa ce acum doi ani nu o suporta. Am zis catre ea: aia e prioritatea ta? M-a blocat peste tot. A zis ca a terminat cu mine, ea nu mi-a facut nimic rau si ca prietena ei i-a zis tot timpul tot si a tacut din bunatate. Mi-am dat seama ca ii placea ca avea beneficii de pe mine. Eu o duceam acolo, eu i-am facut atestatul, eu m-am mutat cu ea, eu am ajutat-o uneori cu bani, eu i-am facut mancare, eu i-am facut curat uneori, eu am facut tot. I-am oferit tot din partea mea, iar acum a terminat cu mine pentru ca nu are ce invata de la mine si pentru ca eu ma bag intre ea si prietena ei. Am zis normal ca nu am vrut sa ma bag in prietenia voastra de 18 ani. Am vrut sa lupt pentru afectiunea ei si nu stiam de ce nu pot ajunge sa ii fiu draga, am facut tot si nu m-a iubit. Pe mine nu m-a iubit nicicum. A zis catre mine ca iubirea nu inseamna lucruri materiale. Am zis ca pe mine nu m-a iubit nici cu lucruri materiale, nici fara. Am fost suparata pentru ca m-am simtit folosita ca nu a avut cu cine sa se mute, iar acum ca nu o mai pot ajuta cu nimic m-a aruncat exact ca un ambalaj. Ce sfat imi dati? Ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

"Mi s-a facut mila de ea si m-am mutat eu cu ea. Desi s-a comportat urat si m-a jignit tot timpul..." - Eu m-am oprit la pasajul asta si m-am simtit deja blocat. Mi se pare foarte ciudata atitudinea ta in continuare. De ce ai continuat? Trebuia imediat sa inchei orice relatie cu ea. Pai cum, tu ai facut atatea si ea iti vorbeste urat si te jigneste? Chiar nu te inteleg.

| DanielaDanDaniela a răspuns (pentru sabin89):

Pentru că mă vedea ciudata. Ma vedea mai plinuță sau vedea ca sunt stangace si mananc cu stanga. " Esti ca o vaca, te asezi ca o vaca ". M-am atasat de ea imediat dupa ce a murit prietenul meu. Fiind singura la parinti m-am atasat de ea pentru ca era ok la inceput, dar era teatru probabil. Acum nu-mi mai ramane decat sa ma acomodez cu ideea. Sa-mi vad de viata mea si sa fiu atenta pe viitor de cine imi e milă. M-am agatat de ea ca un copil mic, care simtea lipsa unui frate, sau a unei sore. Prietena ei cand ma plangeam la ea, mereu mergea la ea si ii zicea tot. Nu stiu, dar nu pot ierta oamenii pentru rautate. O sa-i dau pace. Nu merita cuvintele mele.

| sabin89 a răspuns:

Sigur, mai ales ca ea e mai mica cu cativa ani, tu trebuia sa te impui acolo, sa dai tonul. Tu esti fata serioasa, mergi la facultate...ea cine e? o mucoasa, care tinde spre alcool si alte prostii. Descotoroseste-te de ea fara niciun regret. Vei gasi printre colegele de facultate fete mai la locul lor, cu care sa te imprietenesti. Simplul fapt ca merg si ele la facultate arata ca au o anumita valoare. Iar tu in cercuri de-astea trebuie sa te invarti, intre persoane care au aceeasi valoare intelectuala cu tine.

| RAY a răspuns:

Tu esti lesby sau bisexuala? ce parere sa am eu care am fost de atatea ori dezamagit in iubire carezand in basme, eu numai cred in fete sincere, serioase, nu stiu ce sa cred nu cunosc povestea reala, daca as cunoaste ambele tabere da atunci as putea dar asa doar parerea ta nu e logic

| Superior a răspuns:

Si uite de ce evit eu sa fac bine....intotdeauna trebuie sa fii rau inainte de a fi bun, altfel se profita de tine mult si esti luat de prost/proasta...

| NAT0 a răspuns:

Părerea mea este că nu trebuie să mai citesc topicuri aşa lungi că dăunează mai rău ca un serial pe naţional. :c
Poftim o vorbă, unde nu sunt interese drumurile se separa.
Asta s-o ţi minte.happy Toată lumea trage după toată lumea, se numeşte supravieţuire. D-asta te simţi folosită, oricum, trecutul rămâne trecut şi nu ai cum să-l schimbi. happy Treci peste. :d

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin