| cristian47 a întrebat:

O sa incep direct happy
Daca intru in autobuz si un grup de tineri rad mie automat imi vine gandul ca s-ar putea sa rada de mine. Intodeauna m-am simtit asa.
Nu sunt prea sociabil. De exemplu daca vad un fost coleg din 5-8 as dori mai degraba s anul ma observe pentru simplu fapt ca nu prea am ce sa vorbesc cu el.
Exista unii oameni care au lipici la toti. Intra intr-un grup si sunt gata sa discute cu oricine orice.
Stiu ca mai exista astfel d epersoane intravertite dar ma intreb oare eu nu sunt prea exagerat? Adica, liceul e pe cale sa se termine si toti colegii mei dispar... Intru la facultate si acolo nu stiu daca te baga cineva in seama. Reusesc sa vorbesc foarte bine cu o fata pe care o cunosc (sa zicem o colega de clasa) dar nu sunt in stare de nimic cand vine vorba sa comunic cu cineva mai putin cunoscut (fata de care nu pot sa ma exteriorizez).
Imi place oarecum sa fiu izolat si lasat in pace dar imi este putin frica de extreme. Extremele nu sunt niciodata bune.
Presupun ca sunt mult prea timid pentru un baiat de 19 ani...

9 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Eu nu cred ca rad de tine.Si daca rad, problema lorhappy
Nu e bine sa fii nici foarte timid dar nici sa dai in extrema cealaltawinking
Cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa inveti sa nu-ti pese de ce zic oamenii.Pana la 19 ani trebuia sa fi invatat de mult lucrul astawinking
Si cauta situatii propice si preia initiativa:invita-ti undeva colegii, la vreo disctractie.Si vorbeste.Mult.Asa ca minelaughing
Dar ai grija sa ii asculti si pe ceilalati in egala masura

| anna01 a răspuns:

Mai sunt si coincidente de-astea neplacute, ai impresia ca cineva sta cu lupa pe tine. Dar nu intotdeauna este asa si te stresezi degeaba de multe ori, trebuie sa-ti accepti personalitatea introvertita, nu este o rusine, si chiar daca ai vorbi cu toti, nu te poti intelege cu toti.In plus, sunt enervnate persoanele care vorbesc intruna doar de dragul de a vorbi si trec drept flecari.La facultate trebuie sa te bagi in seama altfel e greu, vei invata sa fii un pic mai sociabil presat de cerintele colectivului:sa ceri cursuri, sa faceti proiecte etc. Poate ai tu o mina mai incruntata si oamenii au tendinta de a stanjeni si mai mult persoanele mai scortoase pentru ca le simt vulnerabile.Fii un pic mai relaxat si gandeste-te ca si tu ai dreptul sa treci drept un om normal, perfect integrat chiar daca nu te impui ca orator.Succes:-D

| Nimic special a răspuns:

Daca aia rad de tine, tu nu trebuie sa-i bagi in seama, sau pur si simplu nu rad de tine, poate doar ii apuca si pe ei.hee hee. Eu zic sa incerci sa fii mai curajos si sa te integrezii in grupuri, nu e bine sa fii izolat. Este de 1000 de ori mai bine sa ai prieteni decat sa fii singur. Poti sa depasesti momentele de timiditate destul de usor. Si eu cand eram mai mica eram foarte timida cand vorbeam cu o persoana noua ma luau emotiile si chiar ma balbaiam. Dar mi-am zis sa las astea in urma si sa fiu mai sigura pe mine. Acuma sunt ok imi place sa vorbesc mult cu toata lumea chiar nu imi mai este rusine de nimeni si nimic. Daca nu reusesti sa depasesti aceste momente singur ar fi bine sa apelezi la un psiholog, el sigur te poate ajutawinking. Ai incredere in tine!winking

| Cretzule a răspuns:

Ce coincidenta sunt in aceeiasi situatie! crying

| LauRaa_3855 a răspuns:

Fii mai sigur pe tine...Nu mai gandi negativ.Gandeste-te ce s-ar intampla daca ai face un lucru si daca nu l-ai face.Fii mai vorbarethappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Exact asa sunt si eu. Dar spre deosebire de tine, eu sunt asa deoarece sunt intr-o clasa de fete foarte rautacioase. De asta sunt mai tacuta. Daca ai anumite trasaturi de personalitate, nu te poti schimba, indiferent ce ai face. Eu am incercat, dar nu am obtinut nimic. Asa sunt eu, o fire tacuta si linistita, chiar foarte linsistita. Sunt convinsa ca la facultate o sa ma maturizez. O sa fiu nevoita sa imi iau viata in maini. Sunt convinsa ca nu o sa fie deloc usor, dar asa devii mai puternic. Eu de-abia astept sa scap de colegele mele rautacioase. Ma gandesc ca la facultate o sa fie altfel.
O sa fie unii care o sa iti spuna sa te bagi in seama mai mult, sa incerci sa iesi in evidenta, sa fii mai comunicativ (cum mi-au spus si mie). Dar adevarul este ca ei daca sunt comunicativi, nu pot sa ii inteleaga pe cei tacuti. E ca si sum le-ai spune lor sa nu mai vorbeasca. Este imposibil pentru ei. La fel este imposibil pentru mine sa vorbesc foarte mult, sau sa ma bag in seama. Nu ma simt bine daca fac altfel. Asa sunt eu. Cine ma accepta, trebuie sa inteleaga ca asa sunt eu. Dar lumea e intolerenta, de asta sunt singura. Nu prea ma suporta colegii. Dar nu ii bag in seama.
Succes la Bac!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, la scoala nu ma pot baga in vorba cu oricine, doar cu anumiti colegi, pur si simplu cu unii nici nu stiu ce sa discut, parca n-as avea nimic in minte, poate ca nici nu am interesele pe care le au majoritate in ziua de azi (cluburi, hi5, barfe, masini nu stiu de care, telefoane nu stiu de care etc.), am alte pasiuni, interese, hobbiuri.
Si faza cu autobuzu. stai linistit ca nu e asa, aia e doar in mintea ta, si eu am de multe ori impresia la scoala ca unii nu ma suporta si ma marginalizeaza. dar nu e deloc asa, incearca sa te gandesti la viitor, ca vine bacu, facultatea etc. si cred ca o sa te simti mai bine si poate vei mai trece peste asta. cel putin la minte functioneaza cat de cat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gandi negativ gandeste pozitiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tu in mintea ta ai multe idei ca sa fi bagat in seama dar tie teama sa te exprimi fiindca te gandesti la parerea altora, adica oare vor rade de mine, oara se vor uita la mine ca la felul 2? aceste intrebari daca exista fale sa dispara. fi mai sigur pe tine pune partenerului tau orice intrebare care iti trce prin minte, iar inainte de orice intalnire cu o fata spuneti in gand,, o s o dau pe spate'', dar ai grija sa crezi ce spui si sa nu minti de la prima intalnire pentru ca s_ar putea sa-si faca o parere gresita despre tine si sa te abordeze altel.