| Puf a întrebat:

Oare de ce ne este frica sa mai iubim dupa ce am fost o data dezamagiti? De ce refuzam dreptul nostru la fericire din cauza ca cineva in trecut ne-a dezamagit prea tare si nu mai avem incredere in iubire?

Răspuns Câştigător
| Mina a răspuns:

Pentru ca nu vrem sa mai suferim inca o data. Pentru ca nu mai putem avea incredere in cineva. Pentru ca ne este frica sa mai daruim iubirea noastra, sa ne lasam trupul si sufletul in mainile cuiva, care poate ne va face sa suferim.
Dar hai sa iti spun ceva. Nu sunt toti la fel, nu trebuie sa ne refuzam dreptul la fericire! Trebuie sa fii puternica, sa treci peste dezamagiri si sa iti continui viata langa cineva care merita, pentru ca ai nevoie de iubire si ai iubire de daruit si nu merita ca din cauza unei persoane care te-a dezamagit sa nu te mai bucuri de iubire. happy

16 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai oferte.Profita de ele.Nu poti cunoaste un om intr-o singura zi. S-ar putea sa mai vina o dezamagire, dar in episodul 3 vei fi mai desteapta.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dezamagirile fac parte din viata noastra de zi cu zi si ne confruntam cu ele foarte des. Se mai intampla, uneori sa pierdem trenul ''dragostei'', trebuie sa fim optimisti ca va veni un altul. Asta este viata trebuie sa fim pregatiti mereu sa o luam de la capat.

| Razvan a răspuns:

Sa o citez pe madam Beyonce:Increderea e ca un geam de sticla. Odata spart il poti repara, dar se va vedea mereu fisura
Cam asa si aici. Odata ce te-ai ars sufli si in iaurt.Devii mai atent, mai analist, mai pretentios cand vine vorba de un nou partener pentru ca nu vrei sa suferi din nou
Ce pacat ca nu ne putem pastra entuziasmul de la inceputul primei relatiiwinking

| karellen a răspuns:

Cine s-a fript cu ciorbă...suflă și-n iaurt. prudența și scepticismul sunt atitudini omenești firești după o experiență neplăcută

| Sara2 a răspuns:

O songura data in viata iubesti cu adevarat, nu este vorba de frica, dar inima nu poate iubi la comanda, si daca ai suferit iti este ffff greu sa iti revi si nu pot iubi din nou asa pe oricine chiar daca este om bun

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

E ca si atunci cand faci ceva si te ranesti: alta data nu mai faci. Numai ca ranile sufletesti sunt mai dureroase decat cele fizice... si ne e foarte greu. In fine. pana la urma toate trec, dar raman urme. Urme in sufletul nostru gata sa sangereze cand le atingi, acolo un adancul sufletului. Odata si odata fiecare o sa iubeasca iar numai ca cu mai multa frica si greu. Pup.

| Nico_9876 a răspuns:

Pentru ca ai sa crezi in momentul ala ca toate persoanele sunt la fel si ca si urmatoarea te va dezamagii. Dar sa stii ca e bine sa treci peste o dezamagire si sa fii din nou feticit/a, pentru ca nu stii 100% ca persoana care va urma te va dezamgii.Deci merita incercat, dar ar fi mai bine ca intai de toate sa cunosti persoana, sa nu accepti din prima sa intre in viata ta.

| paramore a răspuns:

Pentru ca ne este frica sa nu suferim din nou... dar dk reusesti sa ai incredere in persoana care crezi ca te merita o sa fie totul bine, cu toate ca e km greu

| puiuc a răspuns:

Nu iti este frica dor u o clasifici ca teama esti in dubi sa lasi iubirea sau nu dar eu zic ca e foarte frumos sa iubesti si cand iubesti esti fericit(A) e bine sa lasi cate putin din iubire sa iasa la suprafata si daca iti place o las pe toata sa iasa

| anducu a răspuns:

Ne e frica sa mai iubim dupa ce.am.fost.deazamagiti.pentru.ca.ne.e.teama.sa.nu.se.repete, sa nu se intample sa suferim din nou.si pentru cine? pentru nimeni...baietii nu merita prea multe[au iniima rece, rar mai gasesti baieti de treaba]. ne e foarte greu sa o luam de la kapat.si, intotdeauna fetele, femeile sunt mult prea sensibile

| MoreTime a răspuns:

Stii cum se spune, nimic nu trece fara sa lase urme, asa-i si in dragoste dar urmele pot diferi, depinde cat de tare a durut prima oara, de exemplu eu acum iubesc, chiar foarte tare o fata:X si chiar daca poate va durea, nu zic ca acum, peste 10 ani, sau nu mai stiu cand, la cea mai simpla neintelegere. Frica de a iubi vine cand am suferit prea mult, cand niste persoane prea inconstiente au lasat urme adanci in viata noastra fara a le pasa, trebuie sa avem grija de toti cei mici sa aiba grija pe cine iubesc cand sunt mici...

| GaBy*YOUr*DrEaM a răspuns:

Iubirea e ca focu nu poti trece fara sa nu te arzi si a doua oara de frica nu mai vrei sa treci de frica ca sa nu te arzi sau sa fi ars.ai incredere in tine si in fortele tale si ai sa vezi ca va fi mai bine discuta liber cu candva. ia in calcul sfaturile chiar daca nu le aplici gandeste bine inaintewinking

| Crucified a răspuns:

Pentru că suntem proşti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca nu iubiti si nu simtiti omeneste.doar cu carnea. cu sufletul habar nu aveti. iar iubirea sincera, de acolo vine.fizic, nu e decat un simtamant animalic.ca sa nu mai spun de practici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU este nici un fel de problema pentru ca acum nu mai stiti unul de viata altuia asa ca...bafta in cautarea unei noi fetekiss

| kolitza92 a răspuns:

Ce pot sa spon dragutzo, dragostea esti un sentyent foarti puternic dar din pacate cu timpul forta acesti sentiment scade.Nu ar trebui sa ne fie frica sa mai iubim deoarece viata esti trecatoare toati ranile se vindeca si o dragote nereusita se vindeca si cu timpul se uita. E foarti des intilnit la domnisoare chiar si la baieti, faptul ca in trecut a fost dezamagit de cineva el isi pierde increderea in toaty persoanele si vine greu sa mai aiba incredere in alta persoana. Dar totusi totul esti trecator si cu timpul vom intilni persoana pe care o vom iubi cu adevarrat si de la ea vom primi aceeasi dragoste adevarat si vom avea incredere deplina in ea. Din partea mea eu it dores numai dragoste adevarat si fii atenta la baieti, fiindca sint unii care doresc doar sa profite de domnisoare.