| Florentina9210 a întrebat:

Buna. Oare de ce ne este frica sa iubim?

Răspuns Câştigător
| NisipLaMare a răspuns:

Frica de un eșec total.
Frica de a nu ramane cu amintiri neplacute.
Frica de a nu ramane cu daune morale si regrete.
Iar cand iubesti dragostea este dulce o savurezi si traiesti cu ea din plin.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceia carora le este frica sa iubeasca au o problema de incredere in ei insisi!
Acolo trebuie lucrat masiv, in increderea aia...

Daca iti este frica, inseamna ca esti un om pierdut, un om negativist, un om caruia ii este frica si de umbra lui, fiind incapabil sa ajunga ceva vreodata, sau sa realizeze ceva, deoarece intotdeauna va alege sa nu faca acel lucru, de frica esecului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ne este? Cui? Nouă? Mie? Ție? La noi toți? Atunci cui?
Când spui- să iubim, te referi la iubirea sexuală?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce ti-ar fi frica sa iubesti?
Mie nu mi-a fost niciodata.
Ma schimb la 180 in cateva secunde, fara regrete.
Mergi cu mintea in fata, si nu mai "doare" atat de rau.
Studiaza stoicismul.

| relian a răspuns:

Iti este frica doara atunci cand nu prea iti place de persoana respectiva,dar totusi spui hai ca merge si asta laughing Dupa cand sau de apar ceva sentimente parca ai ceva retinere, tocmai ca nu-i ala ce cauti tu.
In rest daca ambii se plac, se atraga, se de toate, pfff nu iti e frica deloc, ba sa vezi ce in limba esti dupa tot laughing

| Florentina9210 explică (pentru relian):

Adevărata și asta. No coment?

| Dismally a răspuns:

Cred ca oamenii care au suferit din dragoste se tem sa nu treaca din nou prin experienta anterioara si de asta evita iubirea, evita sa se implice intr-o relatie.

| Florentina9210 explică (pentru Dismally):

Se explica în cazul meu sad

| Lioana a răspuns:

Nu e vorba de frica. Iubirea nu e o alegere. Nu te poti feri sa iubesti asa cum nu poti nici sa alegi sa iubesti. Iubirea ori e, ori nu e. Te loveste ca un paratrasnet si nu poti scapa de ea. Daca nu e împărtășită iti poti impune sa nu mai iubesti acea persoană dar va dura luni sau chiar ani sa-ti scoti iubirea din suflet. Nu e usor.
Poate tu te referi la frica de a intra in relatii. Asta e altceva. Cauzele pot fi multe si depind de experienta de viata a fiecăruia: teama de suferinta, teama de complicatii, sau chiar lipsa iubirii.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Pentru că atunci când ești îndrăgostit sau iubești poți pierde controlul asupra multor lucruri.
Lucrurile pot lua o turnură frumoasa sau urâtă.
Bine, mulți fug de iubire de teama de a nu fi răniți sufletește.

| NisipLaMare a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu stiu cat de mult sufleteste.
Dar mental da.

| LordCristobal a răspuns (pentru NisipLaMare):

Cred că am vrut sa spun și eu mental dar mi-a venit în minte sa spun sufletește.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fiindcă nu toți știu ce este IUBIREA și nici nu au simțit așa ceva. Când iubești cu adevărat nu rănești persoana respectivă.Ci îi aduci și mai multă bucurie atunci când intri în viața ei. Când iubești cu adevărat nu iubești, nu placi, nu te atașezi de el/ea doar de ceva anume ci de tot. DRAGOSTEA ADEVĂRATĂ NU TE FACE SĂ SUFERI. DRAGOSTEA ADEVĂRATĂ NU ÎȚI DĂ STĂRI DE NEÎNCREDERE, NU ÎȚI DĂ STĂRI DE NELINIȘTE, DE TEAMĂ, DE NERVOZITATE.Aceia care au trecut prin traume dragostea adevărată i-ar putea vindeca. Teama de a fii respins se datorează faptului că tu personal nu te respecți, nu ai demnitate și nu te iubești pe tine însuți.Și atunci tu te aștepți ca cei din jur să o facă, însă aceștia cu prima ocazie doar vor profita.Aceia care au fost înșelați sau părăsiți, se tem de iubire, fiindcă ei la un/o partener/ă nu erau atrași decât de aspectul fizic sau de situația materială sau căutau doar sex. Când iubești e totul sau nimic.Fiecare persoană din lumea asta știe foarte bine ce caută, ce dorește și ce va accepta sau nu de la el/ea.

| Florentina9210 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Super gândire!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Florentina9210):

Mulțumesc pentru apreciere! Vreau să mai adaug câte ceva ca răspuns la celelalte opinii primite.
Suferință din dragoste? Acolo a fost doar suferință, fără nici măcar un pic de dragoste.De asta vă temeți unii fiindcă percepeți iubirea, care este cel mai bun și mai frumos sentiment și stare emoțională care te face să radiezi și capabilă să vindece orice boală ca pe ceva care la un moment dat o să dispară și o să te facă să te simți rău și o să regreți.De fapt oamenii nu s-ar mai îmbolnăvii dacă ar fi tratați cu iubire, cu drag față de cei din jur.Cum să stai zilnic și să-ți pui tot felul de întrebări, mintea ta să se gândească la tot ce e mai rău, iar când ai o clipă de bucurie să ajungi să te frămânți și să-ți spui în gândul tău "oare va fi așa toată viața? mă voi simții așa câte zile oi avea?"sau"cât de frumos se poartă cu mine, sigur nu se preface?". Când stai în dubii atunci când ești cu cineva, când presimți că este ceva în neregulă, atunci ceea ce simți, ceea ce tu trăiești garantat nu e dragoste.Atașamentul este și nu este bun.Fiindcă cine îți va spune că nu poate trăii fără tine e o persoană cu probleme la "mansardă".De ce spun asta, fiindcă orice om este capabil mai mult sau mai puțin să-și ducă viața singur.Și atunci când cineva se atașează de celălalt, când va fi părăsit sau persoana aceea va murii celălalt va suferii și viața sa va fi dată peste cap.Un exemplu că atașamentul este toxic, sunt atâtea cazuri în care bărbații divorțați deși s-au despărțit de comun acord, ea refăcându-și viața el nu suportă să o vadă fericită, nu suportă să vadă că altul este capabil să îi ofere și să o prețuiască cum el nu a făcut-o și atunci ar face orice doar ca să o despartă, însă se ajunge de cele mai multe ori ca el să o omoare pe ea.Sunt eu prea optimist? Eu zic că sunt realist.Mie îmi pare așa de simplu și de ușor să aflii dacă cineva este sau nu ceea ce trebuie. Însă mă repet fiecare știe foarte clar ce caută și ce ar accepta sau nu de la el/ea, însă atunci când nu iasă cum ne imaginam din mândrie aruncăm vina pe celălalt pentru faptul că ne-am despărțit.Mă dau exemplu pe mine. Dacă fata nu e pe placul meu îmi văd de drum, pur și simplu nu doresc să cunosc mai multe despre ea.Și cum spuneam câți băieți și câte fete tot atâtea preferințe și gusturi.Personal nu am conturat o imagine a femeii alături de care mi-aș dori să trăiesc. Însă oricât ar fi ea de frumoasă,dacă în mintea ei,prin felul ei de a gândii nu este la fel de frumoasă atunci nu mă mai atrage ci dimpotrivă pentru mine este ceva respingător.Și dau exemplu de ce anume consider eu a fi respingător în cazul unei femei.În primul rând ținuta vestimentară, dacă este decentă(iarăși aici este discutabil de la persoană la persoană ce și cum percepe ca fiind sau nu decent), dacă să spunem trece de "testul" cu ținuta, atunci mie personal nu mi-ar plăcea ca ea să fumeze, fiindcă nici eu la rândul meu nu fumez, apoi deși îmi place și mă pricep să desenez nu agreez o femeie mâzgălită, însemnată cu diferite tatuaje.Cam astea ar fi câteva criterii când vine vorba de ea.Atunci când căutăm partener/ă de ce-i permitem să facă parte din viața noastră dacă:nu este din punct de vedere al fizicului pe placul nostru, dacă consumă alcool, dacă consumă droguri, dacă joacă la păcănele, dacă are un limbaj cu injurii și e agresiv, dacă nu are o situație educațională sau financiară pe placul tău? Sunt persoane pentru care nu contează alte aspecte decât să aibă pe cineva cu care să facă sex.Deci în concluzie găsirea partenerului/partenerei ideal/ideale ține doar de tine personal.Tu și doar tu alegi și le permiți să te facă fericit/ă sau să-ți aducă tristețe și suferință.

| Florentina9210 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

M am regăsit în acest "poem" scris de tine 100%. Eu tocmai ce am scăpat dintr-o relație ridica. El practic se folosea de alte prostii sa zic așa gen magie să mă facă să îl văd diferit. Intr o zi îl vedeam print in altă zi... Și mă simțeam destul de constrânsă langa el. Tot timpul mesaje după mesaje. Era sufocant sa zic așa. Eu am o vorbă " fiecare buruiană are umbra sa". Toți avem soarta dar depinde de noi sa știm ce sa alegem.

| DeMicUnCălător a răspuns:

A Iubi inseamnă să ai garda jos, să fi vulnerabilă și expusă la riscul de-a suferi emotional. Ironia faptului este că doar așa poti cunoaște dragostea adevărată. Iubirea este la fel ca viața, are și bune și rele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne este frica de atasament si implicit de dezamagire.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Orgoliu

| SelenaTpu a răspuns:

Ca apoi sa nu suferim.

| Daz01 a răspuns:

Nu cred că ne este frică să iubi și nu cred că este cineva căruia îi este frică să iubească. Faptul că uneori se întâmplă să iubim o persoană greșită și facem o tragedie în asta nu înseamnă că nu vom mai iubi niciodată. Referitor la a iubi o persoană greșită nu ține neaparat de niște circumstanțe prestabilite (trebuie să fie într-un fel) pentru că toți am fost "persoana greșită" pentru cineva.

| pombar a răspuns:

Iubirea pe care intelegeti voi e egoista si instinctuala, adevarata iubire inseamna sa te poti bucura sincer pentru binele altuia, frica de iubire e din cauza nepregatirii, simtiti ca nu o meritati

| Loveruuu a răspuns:

Eu as merge pe varianta ca :

Frica de a-ti expune sau a-ti cunoaste cineva punctele slabe, frica de a deveni vulnerabil.