| andrula a întrebat:

De ce avem incredere in persoanele din jurul nostru, desi stim ca, e posibil, sa suferim din cauza lor? Oare suntem prea naivi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, avem incredere pentru ca simtim nevoia de comunicare, de apropiere fata de cei de langa noi, nu din naivitate sau din nestiinta avem incredere in cei de langa noi, ci din necesitatea de comunicare. Uneori persoana in care avem incredere ne poate trada si atunci, din cauza suferintei, devenim mai sceptici si mai bsnuitori fata de toata lume, lucru care nu e bun, nu toti oamenii tradeaza.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Pentru ca suntem oameni, adica fapturi sociale,"zoo politikon", cum spuneau vechii greci. Avem nevoie psihica de ceilalti iar dezamagirile provocata de ei sunt inevitabile si nu tin de naivitate ci de incredere si speranta, in relatiile interumane.Si apoi suferinta tine de realitatile vietii, ca si fericirea, de altminteri.Nu-ti mai pune probleme si trieste-ti viata asa cum ti-a fost data si in preajma celor cu care te duce ea impreuna.Nu suntem naivi ci visam sa gasim persoana ideala cu care sa ne intelegem, si de cele mai multe ori chiar o si gasim. Pentru mai multa sau mai putina vreme, asa cum se poate intampla.Viata este un mister si fiindca ne aduce in preajma oameni in care descoperim un prieten, un adversar sau o persoana ce ne este indiferenta.Numai ganduri bune!

| HBK a răspuns:

Ce cred eu ca se intampla este ca increderea in oameni e direct proportionala cu cea in noi insine. Bineinteles ca dezamagirile pe care altii ni le-au produs au declansat o scadere graduala a increderii de sine. Faptul ca nu ne simtim in stare sa ne apropiem de oameni e numai si numai vina noastra. A avea incredere in orisicine e o prostie, a nu avea incredere in nimeni e o psihoza, a testa increderea in oameni e o necesitate. Cam asta sunt prejudiciile mele. E o chestie de mediu. Daca nu te-a inselat nimeni niciodata (sau nu te-ai prins, sau ai refuzat sa accepti ca ai fost inselat) n-ai nici un motiv sa nu te increzi in orice om.

soothe
| soothe a răspuns:

Suntem buni. In general, omul este bun prin definitie.

| 16.laura.16 a răspuns:

Sa ai incredere in cineva inseamna sa te deschizi total in fata lor stiind ca ar potea sa te tradeze dar fiind sigur ca nu or sa o faca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce persoane iti alegi sa ai in jurul tau, uneori faci rau voit, alte ori fara voie.Acelasi lucru ma intreb si eu, de ce oamenii vor sa imi faca rau mai ales ca nu ma cunosc personal? Si mi-am dat seama, din plictiseala sau din lipsa de atentie.Atunci cand oamenii sunt frustrati de actiunile lor incearca sa se razbune oarecum pe cei din jurul lor, pe cei care sunt mai slabi si nu reactioneaza. Oare de ce oamenii nu isi vad de problemele lor si vor sa le rezolve pe ale altora? Noi suntem de vina, pentru ca nu stim ce prieteni sa ne alegem in viata.