| Anyta2000 a întrebat:

Oare de ce toti oamenii s-au inrait asa de rau? Nu mai sunt calmi, blanzi... etc. FUNDA la cea mai buna explicatie!

Răspuns Câştigător
| DianaAlexia96 a răspuns:

Este ca o reactie in lant. Oamenii fug dupa bani, cand au castigat bani deja au devenit cu nasul pe sus si te trateaza diferit. Altii care nu au reusit sa faca bani, inca se lupta pentru vietile lor si le este greu, la un moment devin si ei invidiosi pe cei cu bani. Alte motive mai sunt bautura, tigarile, drogurile ...etc care duc la certuri in familie. Copii vazant asemenea comportament si limbaj la parinti capata si eu acest obicei.Iar copii care nu au parte de acest comportament in casa, il intalnesc la scoala de la ceilalti colegi! Aceasta este explicatia

9 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Pentru ca vremurile sunt din ce in ce mai grele.

| vaiana a răspuns:

Simplu! este vremea lupilor! ori esti in rand cu ei.ori haita te sfasie! din pacate astea sunt vremurile pe care le traim.

| Lamaitzza a răspuns:

Buna Anyta. Cred ca lumea a devenit asa deoarece fiecare trage pentru el, e ceva gen : "Daca te ajut mie ce imi iese? ", nimeni nu mai face fapte bune daca nu are un interes,si multi dintre noi suntem raniti de anumite persoane importante din viata noastra asa ca ranile acelea care de multe ori nu dispar ne fac si pe noi sa ranim,ne fac sa vrem si noi raul altuia si sa nu mai avem incredere in nimeni. Din pacat la asta a ajuns omenirea, nu poti avea incredere in nimeni, acum ti-e frica sa spui si cat e ceasul unui om de pe strada.O zi frumoasa! :*

| Floris83 a răspuns:

S-au depărtat de Biserică, nu mai iubesc adevărul și dreptatea, ci lucrurile întunecate ale răutății!

Răspuns utilizator avertizat
| MarianWLF a răspuns:

Cred ca toti romanii au innebunit adica mereu cand mergi pe strada cand treci pe langa cineva se uita urat parca te-ar provoca sa te iei la bataie cu el toti se cred smekeri se iau de tine din senin parca totul a scapat de sub control pai daca acum este asa imagineaza-ti peste 10-20 de ani ce o sa fie nici nu vreau sa ma gandesc dar nu prea avem ce face decat sa rezistam mie unul imi vine sa plec din Romania m-am saturat de astfel de oameni si cred ca si tu dar nu putem sa schimbam lumea si sincer chiar nu stiu de ce s-au inrautatit deodata.Ma bucur ca nu sunt singurul care a observat ca nimic nu mai e ca inainte.

| harhas a răspuns:

Depinde.cum evolueaza lumea asa evolueaza si omul.in zilele noastre deja incepe sa devina ceva normal.starea de prost gust pe care o are fiecare.si sa fie rau.

| CrisCri a răspuns:

Nici eu nu prea inteleg.Cred ca de la prea mult stres.Sau sunt pur si simplu rai pentru ca sunt invidiosi.De exemplu:
Sunt la scoala.Un baiat ma batea.De ce oare? Era invidios pe mine.De ce cred asta? Pentru ca inainte cu cateva minute am fost la un concurs de dans.El cu o partenera, iar eu cu un baiat.
Noi am luat locul I, iar ei MENTIUNE.
Sper ca am fost destul de explicativa.

| gaborlaur a răspuns:

Parerea mea este ca suntem prea multi si majoritatea nu au o existenta justificata. Terra are niste resurse, care au niste limite si niste proprietati ce mentin un echilibru (pe care oamenii l-au distrus). Nu ma mir ca oamenii sunt atat de rai si de inumani, pentru ca este un rezultat destul de logic--> fara cei mai elementari factori-->> disperarea iese tot mai tare la iveala-->> comportamentul de animal violent este ultima incercare a majoritatii specimenelor pentru-->> supravietuire. Am facut aceasta schita haotica pentru a nu ma extinde pe foarte multe randuri. Este o intrebare ce si-ar gasi raspunsul intr-un "roman".