| gabriela a întrebat:

Oare mai exista astazi cineva, care sa-si doreasca nunta traditionala? Cu port popular, mancare traditionala.in locul luxului oferit de restaurante!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Sa stii ca in anumite zone din tara, rare ce e drept, inca se mai pastreaza obiceiurile traditionale.Am fost anul trecut la o nunta undeva pe langa Suceava.Nu sunt traditionalist dar mi-a placut foarte mult.Nu am putut tine pasul la joc.

15 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Eu zic ca fiecare e bine sa facem nunta in asa fel ca ceva din ea, organizarea ei, sa ne reprezinte!

| Barajag a răspuns:

Mie una mi-ar place, chiar mi se pare placut sa reinvii ceea ce a fost odata, sincer la botezul fetitei pe care o ingrijesc a purtat vestimentatie populara, mancarea nu a fost traditionala.Iti spun ca a fost foarte frumos sa mai vezi una din traditiile de alta data ale romanilorhappy

| antonia09 a răspuns:

Cu siguranta mai sunt persoane care isi doresc o nunta in mod traditional, insa foarte putini in comparatie cu cei care opteaza pentru cea oferita de restaurante unde totusi mirii aleg meniul.
Stiu ca exista zone in tara unde aceasta traditie este respectata cu sfintenie numai pentru a transmite generatiilor viitoare zestrea primita de la stramosi.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Da mai exista cei de la tara, care chiar mai tin la traditii.

Răspuns utilizator avertizat
| shalimar a răspuns:

Eu nu prefer nici traditia, nici luxul. poate, intr-un viitor indepartat, voi face doar cununia.nu ma incanta rochia alba.

| Klara a răspuns:

Eu as vrea o nunta traditionala evreiasca... Tin minte ca am vazut un film (Scripcarul de pe acoperis) si mi-a placut la nebunie nunta celor 2.
http://www.youtube.com/watch?v=nLLEBAQLZ3Q

| sasha a răspuns:

Sa sti ca ma bate gandu sa fac asa ceva. numai ca un costum mi se pare mult mai ok decat acei pantaloni stramti. imi place ideea cu mancarea dar sa fie in zona moldovei happy dar pentru asa ceva trebuie sa gasesc o fata virgina laughing happy altfel nu mai are farmec big grin

| Clauditza a răspuns:

Nu cred.

| alina_7697 a răspuns:

Probabil ca da, in special cei care au ramas cu mentalitatea de acum 82745965936 de ani, iar cei care traiesc la sate. Dar de la un timp am observat ca numai sunt cautate nuntiile cu mare tam-tam sa stie toata Romania si sa-si invite toate nemuriile, prieteni, cunostinte. Sunt mult mai cautate nuntiile simple, intr-un loc restras, dar in aceeasi timp superb cu cateva dintre rude (in special cele mai apropriate) si cativa prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da! mai ales cei care se casatoresc pe la 40 de ani! brrrr!
ingrozitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu port traditional dar nunta traditionala, DA! Cred ca sint o multime care fac asa.
Crezi ca niste " nimeni ' dusi in restaurante de lux, se simt bine sau arata bine?
Eu zic ca sint doar ridicoli.
Sint destui vai de capul lor dar in credinta prosteasca ca nunta este ceva deosebit, se sparg in figuri in restaurante de lux, masini luxoase, haine de fite apoi trec iarasi la mamaliga la ceaun!
Se citeste pe ei ca starea lor naturala nu este cea aratata in ziua nuntii.
Preferabil ar fi ceva traditional. Le-ar sta mult mai bine, ar scapa de ridicol!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu asa imi doresc sa fie nunta mea si nu sunt de prin vreun sat uitat de lume. In ziua de azi poate fi considerata o idee originala cand vine din partea unui tanar dar mi se pare mult mai normal sa iti respecti traditiile si neamul tau decat sa imprumuti tot felul de americanisme care nu se potrivesc deloc romanului de rand. Am ajuns sa folosim pana si acele "marturii" doar pentru ca e la moda... dar nimeni nu-si pune intrebarea de ce sau ce reprezinta...

| ☻⊥ÃÐяٱąи☺Mẵ®ί∂η™♂╚» a răspuns:

Da, cei din targu mures se pastreaza cel mai mult portul popular

| oana.. a răspuns:

Lol. poate cei de la tara. dar oamenii din ziua de azi.nu cred.:d parerea mea.