| anonim_4396 a întrebat:

Offf de ce oare n-am si eu noroc in viata asta.m-am saturat de bataia de joc din jurul meu, mama e o femeie super, tata tot-dar se comporta asa doar cu mine si sora.pe mama o bate de indata ce se imbata, de la nimic o ia in batai,. parc in el e acel cu coarne cum se imbata.mama de multe ori a vrut sa se desparta dar se opreste doar ca sa nu rida lumea de mine si sora mea.offf de cite ori am dormit prin masina toata noapte,am ascunso pe mama ca sa no gaseasca tata. uneori tata imi fura masina cadonata de bunei se duce si vine bat ma injura pe mine,mama. uneori deacum imi pare ca nu mai termin scoala pentru a pleca si sa nu-l mai vad niciodata, chiar deacum imi vine si scoala s-o las numa ca sa plec, dar cind se trezeste isi cere scuze si iar se comporta bine pina se imbata.nustiu ce sa mai fac si ce sfat sa-i dau lu mama...cind o vad ca plinge si nu pot face nimic.

7 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

Cea mai buna solutie este ca atunci cand e treaz sa il convingeti sa mearga la medic ca alcoolismul e o boala si se poate vindeca.Nu mi se pare normal sa vedeti batai si scandaluri.Sincer, imi pare rau pentru voi dar trebuie sa incercati absolut tot daca nu vreti o familie si mai destramata

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
Problema este cu imbatatul! Incearca sa il faci sa nu se mai imbate si totul va merge perfect!
Succes!

| Cleopa a răspuns:

E foarte trist ce spui tu scumpa. de ce nu faci o reclamatie la politie? filmeaza-l cand o bate pe mama ta ca sa ai dovada si mergi la politie... mai bine distugi o viata (adica pe a tatalui tau care de altfel si merita) decat trei vieti (adica pe a ta, a surorii si a mamei)...

| pзαch a răspuns:

In primul rand invata sa scrii, altfel lumea nu te va intelege. Deci, fii atenta... lasa-l pur si simplu asa, daca incearca sa te bata fereste-te si tu. Mama ta ar trebui sa se desparta de tatal tau si sa te ia si pe tine si pe sora ta, ce daca lumea va rade? In primul rand NU au de ce sa rada pentru ca e ceva normal sa te desparti daca te bate sotul. Bafta...

| Anton_Elisa_Andreea_1993 a răspuns:

Buna,

Of... nici nu stiu cum sa incep.
In primul rand e clar ca problema nu e deloc de neglijat, dar sunt situatii cum este si a ta cand pur si simplu nu mai stii ce sa mai faci. Tatal tau are doua probleme grave: una e ca se imbata, iar cealalta e ca nu se poate controla.
Saraca, mama ta, cate are de suportat de pe urma lui...

In astfel de situatii eu sustin divortul. Ce crede lumea e egal cu zero; mama ta trebuie sa faca ce e mai bine pentru ea, pentru tine, pentru sora ta. Nu are rost sa stea langa un astfel de om fiindca o sa continuati sa suferiti toti. Daca poate sa se desparta de el cat mai repede, sa o faca fara sa stea prea mult pe ganduri. Suntem in secolul 21, acum oamenii divorteza si de la o simpla "nepotrivire de caracter", uneori la mai putin de un an de la casatorie. Asa ca ideea aia conform careia casatoria e ceva pe viata nu se mai aplica in ziua de azi.

Eu te sfatuiesc sa o sustii pe mama ta, sa fii tot timpul alaturi de ea, sa ii arati ca nu e singura, ca va are pe tine si pe sora ta si ca voi o incurajati sa divorteze de tatal vostru. Nu are rost sa mai stati cu tatal vostru si sa acceptati atatea mizerii din partea lui. E timpul sa va construiti si voi o viata mai buna, mai linistita, tu trebuie sa iti vezi in continuare de scoala pentru ca ai si tu viata ta de care trebuie sa te ocupi fara a avea tot timpul pe cap grija tatalui alcoolic.
Sper ca am putut sa te ajut cu ceva
numai bine!

| adrian195 a răspuns:

Off usor de zis sa se duca la politie.ce daca se va duce? o sa-l pedepseaca cu citiva ani apoi va esi si nici numi inchipui ce va fi, el ne va gasi de unde nu vom fi..nustiti ce om e.e ft rau dac se imbata plus la asta ca se ocupa cu nebuniile, banditism.dar cind e treaz se comporta ideal, nu m-a lasat niciodata sa duc lipsa de ceva..cam asa

| BloodByVampire a răspuns:

Distrugei si tu viata cum ti-a distrus-o el pe a ta si a mamei tale! Pun pariu ca esti puternic, in plus un om rau mai putin cu atat mai bine.Dar sa stii ca-i doar un sfat!