| Dacianna a întrebat:

Cred ca parinti mei nu ma iubesc! crying Nu am frati sau surori, sunt singura la parinti dar totusi nu stau cu mine. Mama pleaca la 9 la munca si vine la 3 dar cat sta acasa nu face alceva decat dormit tipat si certat, tata e nevigator deci nu prea sta pe acasa dar cand vine nici atunci. Ies in oras la restaurant si nu imi spun nimic unde pleaca cand se intor sa stiu si eu ceva de ei. Un noapte buna e forte rar in casa. Mama se comporta cu sila cu mine cand o rog sa ma ajute cu ceva pretinde ca tata are nevoi de ceva si de mine uita.As face absolut orice sa am o relatie mama fiica ca si cea dintre lorelai si rory gilmore( gilmore girls). Va roog heeelp! fundita + VOT CELORLALT

6 răspunsuri:
| AndaAndore a răspuns:

Incearca sa nu mai compari propria ta viata cu ceea ce vezi in filme. Si numai spune ca parintii tai nu te iubesc, faci o mare greseala. Indiferent de cum s`ar purta cu tine, parintii tai te iubesc, altfel nu te`ar fi conceput.
Incearca s`o intelegi si pe mama ta, probabil este stresata din cauza serviciului, este normal sa se odihneasca si ea, e adevarat, nu de fiecare data cand vine de la servici. Incearca sa stai de vorba cu ea, sa-i explici, sa o faci sa inteleaga ca ai nevoie de ea mai mult ca de oricine pe lume, ca decat in ea poti sa ai incredere. Daca ridica vocea la tine, n`o ridica si tu. Respect`o pentru ca iti e mama, respect`o pentru ca te-a crescut si te-a indrumat pe calea cea buna. Incearca s`o uimesti, cand vine de la servici, asteapt`o cu masa pusa, cu mancarea ei favorita, sau daca nu stii, fa`i macar niste cartofi prajiti acolo cu snitele, si pune`ti`va amandoua la masa, ca o familie, daca zici ca tatal tau sta mai mult plecat de acasa. Dupa masa, incearca s`o intrebi cum i`a mers la servici, fa tu primul pas daca ea nu-l face.
Bafta si astept sa`mi spui cum mai merge :*

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Eu cred ca orice parinte isi iubeste copilul, insa fiecare isi arata dragostea in felul lui. Faptul ca nu sta cu tine sau nu iti acorda atentie poate fi datorat oboselii, stresului de la munca/treburilor gospodaresti.Este destul de greu sa stai mai mult despartita de tatal tau decat cu el, insa cineva trebuie sa intretina casa si nu ai ce sa faci decat sa accepti situatia, daca nu te-ar iubi nu s-ar mai chinui sa munceasca atat pentru a-ti oferi tie totul.Ar fi bine ca intr-o zi sa o rogi pe mama ta sa vorbiti si in aceasta discutie sa ii spui ca o simti destul de rece fata de tine, ca ati vrea sa fiti mai apropiate, sa va povestiti totul, sa fiti ca doua surori, daca ii vei spune aceste lucruri sigur nu va ramane indiferenta si va lua masuri pentru ca relatia dintre voi doua sa se schimbe.Multa incredere in tine si nu uita ca ei te iubesc, cu toata ca nu iti zic zilnic, acest lucru se observa din toate lucrurile pe care le fac pentru tine.Numai bine!

| TeddyAn a răspuns:

Poti apela la un psiholog sau poti privi problema si din punctul lor de vedere

E normal, toti trecem prin perioade grele in adolescenta. Poate ar trebui sa porti o mica discutie mai serioasa cu ei nu cu un strain... Poate si tu ar trebui sa le platesti cu aceiasi moneda

| deniisa a răspuns:

Este foarte neplacuta situatia prin care treci. Dar orice parinte isi iubeste copilul indiferent ce ar fi. Poate parintii tai te iubesc dar nu stiu cum sa se exprime. Ar trebui sa vorbesti deschis cu mama ta, sa ii spui ca nu iti place ca se poarta asa cu tine si ca ti-ai dori sa aveti o relatie mai buna. Poate asa va intelege ca greseste in felul cum se poarta cu tine.

| paynehunter a răspuns:

Chiar daca te cearta sau chiar te bate pana nu poti sa te ridici, ei tot te iubesc, deci lasa-ma sa iti explic, stiintific la nastere parintii tai au simtit o emotie puternica care ramane adanc in sufletul lor, chiar daca tu faci nu stiu eu ce de se supara, ei tot te iubesc, e ceva intiparit in subconstient ca ei sa te iubeasca.SINGURA POSIBILITATE ca un parinte sa nu isi iubeasca copilul este ca acesta sa fie bolnav cu mintea, dar nu cred ca e cazut, mai ales ca au un servici.Deci iti zic sigur, chiar daca mama ta iti zice ca te uraste, ia in tot te iubeste, si mama mi-a zis la fel ca din cauza serviciului uneori se mai descarca pe mine si o intzeleg.Stai cuminte la locul tau, ca daca nu te mai iubeau te dadeau afara din casa...glumescbig grin STAI LINISTITA

| BoRaK_7316 a răspuns:

Este Foarte Grav... Trebuie sa Consultati un Psiholog atat Parintii Tai cat si tu!