| anonim_4396 a întrebat:

Offf... tatal meu nu intelege ca imi place muzica si ca intr-o buna zi voi fi si mai cunoscuta in domeniul asta decat sunt acum.Nu-i convine nici macar ca ascult muzica pop, pop-rock, rock, R&B, rap. El vrea sa ascult numai manele pe care eu nu le suport! Ma dispera, la masa nu pot manca linistita! Mereu este televizorul din bucatarie dat pe Antena 3 si mereu gaseste cate un subiect si zice:"Vezi, asa vrei sa fi si tu? Lasa mai fata...gaseste-ti ceva cu care sa-ti intreti familia.Nici macar nu pricepe ca eu nu vreau sa-mi fac o familla varsta astacrying

Dupa parerea lui Justin Bieber, Miley Cyrus si toti cantaretii de muzica pop, pop-rock etc, sunt niste papusoi gomflabili care fac bani pentru manageri.

El nici nu stie ca in cazul in care nu-mi merge cu cantatul(desi sigur va merge), eu stiu deja ca la facultate vreau sa dau la drept si la psihologie.

Am incercat orice sa-l conving, chiar i-am demonstrat cat de bine cant la voce, la tobe, la chitara, trombeta si vioara.

Sunt disperata! Nu stiu ce sa mai fac

Va rog, ajutati-ma!crying

22 răspunsuri:
| Artemisia a răspuns:

Si lui taicamio ii plac manele dar atunci cand eu sau mama ascultam ceva muzica pop sau rock nu spune nimic, zice cai place! eu zic sa ii spui ca nu va fi viitorul lui! este viitorul tau si ai dreptul sa faci ce vrei, esti destul de mare pentru a lua o decizie! spune-i ca nu el va canta ci tu! daca ai talent nu are rost sa ti-l irosesti! si in plus acele papusi gonflabile cum le spune el, se numara printre cei mai cunoscuti oameni de pe planeta! bafta! sper sa reusesti sa faci cea ce vrei tu! doar o viata ai si merita sa o traiesti din plin!

| Sin a răspuns:

"Vezi, asa vrei sa fi si tu?" dar cum ar vrea sa fie fata lui? laughing Intreaba-l daca nu vrea cumva sa fi ca una din acele domnisoare care da din buci prin videoclipurile manelarilor? laughing Poate se potoleste asa.
Sa zica mersi ca esti asa cum esti.

| SarcasticEnchanter a răspuns:

Tatal tau intelege ca iti place muzica. Nu poti sa afirmi ca intr-o buna zi vei fi si mai cunoscuta decat esti acum. Nu au legatura manelele cu faptul ca tatal tau nu e de acord sa iti faci cariera in muzica.
Nu stiu cum e cu managerii, sau cu casele de discuri, insa cam asa e: cantaretii fac bani pentru manageri. Si ca sa ai succes in muzica iti trebuie ceva mai mult decat talent, daca ma intelegi.
Si asta nu prea e tot: degeaba ai talent, caci gusturile oamenilor sunt foarte variate (si dupa varsta, si dupa zona geografica si dupa nivelul de cultura). Poate ai vazut si tu ca "marii cantareti" au succes cam in tarile cu bani, unde nivelul de trai este ridicat, tari in care lumea nu se omoara foarte mult cu munca si se distreaza mai mult decat o fac altii. Iti dai si tu seama ca oamenii de acolo isi permit sa asculte sau sa cante muzica.
Tu la varsta asta esti vrajita de succesul altora. Talentul tau e minunat. Insa asa cum am zis, nu e destul pentru a face cariera. Fa-ti din asta un hobby, evntual o sursa suplimentara de castig, dar nu te baza pe muzica. Gusturile oamenilor se schimba repede, Iar cantaretii se mananca intre ei.
Fa o facultate. Daca zici ca nu vrei sa te mariti de-acu foloseste timpul in care ai putea sa gatesti, sa mergi la piata, sa speli, sa te joci cu copiii, sa te ocupi de sot, etc., ca sa canti.
Tatal tau nu te opreste sa canti (sau sa asculti muzica) ci te opreste de la a te baza pe ea.
Poate stii fabula sau balada cu greierele si furnica. Mie nu mi-a placut niciodata. Mereu mi-a fost mila de greiere si o vedem rea pe furnica. Insa trebuie sa recunosc ca greierele ar fi trebuit sa mai si munceasca din cand in cand. Daca nu pentru el, at macar pentru furnica cu juma de norma. Asa nu ar mai fi murit de foame cu tot talentul lui. Iar furnica era ori proasta ori egoista. In nici una din versiuni nu a venit cu o oferta de munca pentru greiere.
Ideea e urmatoarea: ai avea sanse mai mari de succes in muzica daca:
- ai talent, evident;
- ai si un "pedigree" in spate (adica sa ai pe mama, tata, unchiul sau matusa, etc) cu un renume care sa te poata lansa mai usor;
- ai o alta sursa de castig alternativa care nu te impiedica sa evoluezi in cariera muzicala;
- nu ai alte obligatii sau preocupari.
Din cate am vazut te plangi ca el nu te intelege, insa tu il intelegi pe el si de ce are atitudinea asta?
In concluzie: nu renunta, insa nici sa nu mergi 100% pe calea asta. Visul tau este de fapt sa canti si iti va fi usor sa il materializezi daca ai talent. Visul tau nu este sa canti ca sa iti castigi traiul. Daca va fi asa at sigur nu o vei mai face din placere ci din nevoie. Si cu atat mai mult nu cred ca ai vrea sa devii mare star in muzica. Nu cred ca ti-ar place ca toata lumea sa murmure iar presa sa faca mare tam tam atunci cand te duci la ORL. laughing
Incearca sa gandesti cat mai cuprinzator. Ia in calcul cat mai multi factori. Considera si avantajele dar si dezavantajele. Vorbeste despre ele cu tatal tau. Tu nu trebuie sa promovezi nimic in fata lui. El nu e client ca sa il "vrajesti" si sa faca ce vrei tu. Spune-i ce ti-ai dori sa faci, si adu-i argumente atat pro cat si contra. Cere-i sfatul. El e cel ce trebuie sa te ajute. Iar pentru asta are nevoie sa stie ce anume si cum gandesti, nu cat de tare vrei tu ceva anume. Copiii au vise si idei, oamenii maturi mai au si planuri. Show him your plans!
happy

| RloveR a răspuns:

Si eu cant si chiar am o trupa cu inca 2 fete. Nici mama nu a fost de acord la inceput, dar apoi, dupa ce m`a vazut la toate spectacolele si si-a dat seama cat sunt de buna, a inceput sa ma sustina!
Demonstreaza`i si tu tatalui tau ce poti!
Succesbatting eyelashes

| Maya. a răspuns:

Wow.Roaga pe cineva din familie sa vorbeasca cu el.Incearca sa pari cat poti de matura in fata lui, fara sa incepi sa te smiorcai de fiecare data cand iti spune ceva ce te deranjeaza. Spune-i ca asta e visul tau si gata. Dar totusi, ce varsta ai?big grin ca sa stiu ce sa-ti mai spun

| GdX a răspuns:

In legatura cu Bieber si Cirus are dreptatelaughing Sunt niste papitzoilaughing cum a fost si RBD, ai mai auzit ceva de ei?laughing Asa o sa se intample si cu astia de acum. Adevarul e ca in muzica rezista doar cei ce au manageri puternici cu bani. Pentru ca banul face tot. Ce formatii romanesti stii foarte vechi care sa traiasca in lux? Niciuna.

| Rukhsandra a răspuns:

Fiecare generatie are idoli ei deci nu pot sa o oblig pe mamaie sa asculte Shakira ...Cum nu te pot pune pe tine sa asculti Dolanescu
Fiecare cu gusturile luihappy

| noName_8681 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine sad... si crede-ma ca te inteleg. In general toti adolescentii au probleme cu parintii.Sincer as vrea sa iti dau un sfat, dar nu prea stiu ce sa iti zic, nici eu nu ma inteleg cu ei mei. Eu mereu le zic ca stiu ce e mai bine pentru mine si sa ma lase si pe mine sa fac ce vreau pentru ca am personalitate si vreau sa arat asta, vreau sa fac ce vrea. Numai ca parintii cand aud "vreau sa fac ce vreau" se gandesc ca vai, ce nenorocire ai putea face sad.
Eu zic totusi sa te inscrii la facultate, nu e rau sa ai o facultate chiar daca esti cantareata. Iar in acest timp... faci si muzica happy
pooop

| Laura a răspuns:

LOL...
Nu te lasa sa ai o cariera in muzica? Eu asta am inteles din ce ai zis.
El ca tata ar trebui sa te incurajeze, nu sa te indrume catre incultura.
Vai, ce scandal i-as face eu lui tata daca ar asculta manele laughing.

| AmberMyth1 a răspuns:

Trebuie sa faci ce iti place tie. Daca vrei sa mergi pe un domeniu in muzica, atunci trebuie sa porti o discutie civilizata cu tatal tau in care sa ii explici ca este tot ce iti doresti.
Iar cel mai important dupa mine, e ca atunci cand iti vei alege o meserie sa nu lasi pe nimeni sa aleaga in locul tau pentru ca trebuie sa fie ceva care sa iti placa.Si nimeni nu stie mai bine ce iti place tie decat tine.
Deci daca vrei sa devi cantareata, eu zic sa o faci daca iti doresti cu adevarat.
Succes mult!winking

| DUTCH a răspuns:

Deci ce varsta ai? 14?
okay, singurul lucru in care sunt de acord cu tatal tau este faptul ca miley si justin bieber fac muzica, nu doar din placere, si pentru bani si faima.
tu continua sa inveti la scoala, sa devii o persoana realizata, si cand vei fi pe picioarele tale, il ignori; e scarbos sa-ti impuna sa asculti manele, de fapt ragetele alora nu e muzica.
vorbeste cu mama ta, sincer, nu are rost sa vorbesti cu tatal tau deoarece nu gandeste prea bine, nu te supara.
deci, ia si invata, fa economii la bani si vei face o conjunctura cu tatal tau. succes.

| lavii a răspuns:

Poi arata`i cat esti de buna in continuare! si intodeauna. trebuie sa-i zici ceva sa-i mearga la inima.de ex: tatal tau are o meserie mai modesta.
si tu i spui: si ce tata vrei sa ajung si eu ca tine sa muncesc de dimineata pana seara? pentru bani ft putini? lasa`ma sa`mi traiesc viata asa cum vreau.lasama sa`mi indeplinesc visul! sau alceva.gandestete bine. dar fa-l sa se simta prost.pentru ca nu te lasa sa faci cea ce iti cere inima :*... sper ca te-am ajutatwinking

| KaMy a răspuns:

Si cant te gandesti ca alti parinti se cearta cu copii ca sa nu mai asculte manele...

| PurePoison a răspuns:

Daca intr-adevar asta este visul tau atunci urmeaza-l!winkingsi eu ascult rock mereu happy parintii mei nu sunt de acord, ca ce, rockul este o panarama, dar mie chiar imi place, daca tie iti place e foarte bine, sa lasam manelele ca nu ajungem nicaieri!winking

| jonydd a răspuns:

Te inteleg si eu mi-as dori sa cant foarte mult am sanse mari dar mie teama sa-i spun la parinti ca nu mar intelege eu nu voi spune nimic pana nu stiu sigur ca sunt pregatit eu imi doresc foarte mult lucru asta pentru tine ce sa zic eu iti doresc sanatate si sa ajungi unde vrei u vei vedea ca intr-o buna zi va intelege ca tu trebuie sa iei decizia ce vrei aia sa faci noroc si sa ajungi mare vedeta sper sa reusesti imi pare rau pentru tot ce ti se intampla bye bye

| EusicutineegalNOI a răspuns:

Si eu am voce si mama nu ma lasa sa dau la o scoala de muzica. Ce sa iti zic...nu il baga in seama. Continuati "cariera" si dovedestei ca poti deveni ce vrei:* Eu una, desi stiu ca nu conteaza, in fine, te sustin!:* Inca un sfat: zi ca el si fa ca tine! sper ca intelegi:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hey, si mie imi place f mult sa cant din voce, si sper ca intr-o zi sa reusesc sa devin cunoscuta.asa mi-am imaginat si eu ca daca nu imi iese cu muzica voi da la drept. familia mea nu prea crede ca voi reusi, dar tot o sa incerc sa o conving pe mama sa ma lase la canto, si sunt sigura ca ma va lasa.incearca sa-i explici tatalui tau ca iubesti muzica, ca ea este totul pentru tine, asta-i visul tau.invata bine la scoala ca sa-i demonstrezi ca chiar daca nu iti va merge cu muzica vei putea avea o cariera buna dar in alt domeniu si ca esti capabila sa faci orice iti propui.ca infiderent de cariera aleasa vei trai bine si tu si familia ta.in cazul in care nu-l convingi, fa ce simti pentru ca cand vei deveni majora vei face ce vrei tu nu ce vrea tatal, este numai alegerea ta.mult succes si sper sa-l convingi totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi arata`i cat esti de buna in continuare! si intodeauna. trebuie sa-i zici ceva sa-i mearga la inima.de ex: tatal tau are o meserie mai modesta.

| summergirl25 a răspuns:

Si mie mi se intampla asa, dar eu nu il bag in seama!

| Anonimus197568 a răspuns:

Are dreptate si tatal tau ca ustin Bieber si Miley Cyrus chiar sunt niste papusi gonflabile care fac bani pentru manageri.Astia nici nu sunt cantareti, pe bune ce p***a mea va place la ei?
N-au mesaj nu isi transmit sentimentele prin muzica lor sunt 0.Am vazut ca i mentionat si de muzica Rap.
Ce cantareti asculti? Daca mi-ai zis din astia romani mai nenorocit
Si acu revenind la intrebarea ta fa ce iti place tie nu tatalui tau bine acum nu zic sa nu ti cont de sfaturile lui ca e trecut prin viata dar fa ce iti place tie si demonstreazai ca stii ce faci cu viata ta

| Ioana_6074 a răspuns:

Off ce neintelegator ii tatal tau...infine, hai sa iti spun cum as face eu. Spune`i ca daca el nu a putut sa fie ce si-a dorit el asta nu inseamna ca si tu trebuie sa nu iti urmezi visul. Si nu neaparat sa fii ca si cei de la TV. Si ca tu oricum esti desteapta si inveti bine si ca vrei sa dai la facultatea de drept(o facultate ffff buna) si cu manelele:-&, nu la toata lumea trebuie sa le placa ce iti place tie. spune-i asa...convingator. cam atatea idei mi-am venit.multa bafta cu tatal si daca mama ta ii mai intelegatoare spune-i sa te ajute si ea. si inca odata MULT NOROC:*

| carmen93 a răspuns:

Ca sa iti multumesti intr-un fel parintii, spune-le ca o sa iti creezi o baza[ sa ai o meserie normala] si vei continua cu muzica in paralel; si la mine e aceiasi problema si eu asa vreau sa fac.