| 420h2o a întrebat:

Ok, TPU, help me out here.
Care-i faza cu relatiile din ziua de azi? Ma uit in jur si vad oameni singuri, care-si doresc o relatie, dar nu misca un deget pentru asta. In sensul in care din discutiile pe care l-am avut cu altii imi spuneau ca nu ii scriu unei fete pe care o plac pentru ca este "frumoasa si sigur are prieten", ceea ce mi se pare o imbecilitate.
Ma uit pe Facebook pe MetroCrush de exemplu si vad acolo mesaje de la baieti catre alte fete si ma gandesc wtf is wrong with them de nu se duc direct sa vorbeasca cu ea.
Ce se intampla cu lumea asta? Inainte un baiat te intreba daca vrei sa fii prietena lui, acum se supara pe tine daca nu te culci cu ei repede.
Eu sunt singura de 7 luni, am doua joburi si duminica cad lata de somn. Automat timp de iesit n-am sa cunoasc pe cineva, insa in rarele ocazii cand ma strang cu prietenele mele si mergem in oras sa dansam ne trezim asaltate de barbati muuuult mai mari decat noi ca varsta, care vor sa ne cumpere de baut, pe care daca ii refuzi te jignesc cu apelative de genul " fitoasa, aroganta".
Chiar asa s-a ajuns?
Sau sa ziceam ca pana la urma cumva, ca fata esti bagata in seama de cineva, chimie, compatibilitate, etc si iesi. Si acolo sa vezi frumusete. Mai nou barbatii accepta chiar si l-a prima intalnire sa-ti platesti tu ca femeie( o prietena de ale mele a iesit cu un tip in parc si si-a platit singura apa, apoi el si-a achitat berea). E oribil, scoti fata in parc si-ti iei o bere, dar apa, efectiv penibil.
Mii si mii de povesti auzite si traite si cazuri de genul in care barbatia nu mai e ce era.
Inteleg ca-s barbati si femei care vor doar aventuri, respect asta, atata timp cat este spusa de la inceput, dar in ultima vreme ajung la concluzia ca nu mai asta se vrea.
Mi-ar placea sa vad si eu un barbat ca analizeaza foarte bine o fata inainte de a-i propune sa iasa cu el, care se concentreaza asupra ei si nu incearca sa agate si alte fete in acelasi timp.

Sincer, sunt in pom si pomul in aerlaughing O zic cu un oarecare regret, pentru ca simt ca m-am ingropat in munca. Am acceptat al doilea job in aceeasi companie unde lucrez doar pentru a nu mai sta acasa singura. Sunt tanara si am multe visuri si ambitii si mi-ar placea sa nu trag singura la caruta asta a vietii.

Nu-i ok, ma oftica ce se intampla.
Femeile au devenit materialiste si nu au ambitii in cariera, barbatii dau peste asa ceva dupa care sufla si-n iaurt. Iar apoi cine sta si plange-n perna de singuratate? Tot noi astea fraiere care acordam o sansa si credem in sinceritatea oamenilor in general.
Atatea fete cuminti, sensibile, stricate si ranite de vremurile astea.
E de la sine inteles ca nu generalizez, insa este un femomen care chiar se intampla, mai ales printre tinerii de 20-30 ani. Chiar asa nimeni nu mai vrea omul lui, camaradul lui, sa-i fie piatra de sprijin?
Ne trezim in relatii in care stam de plictiseala, iar majoritatea vin din partea barbatilor.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca, mai demult s-a pus accentul inca de la gradinita (si apoi si la scoala) pe invatatul "bunelor maniere", care au inceput cu "cei 7 ani de acasa".
Astazi s-a ajuns ca nici tata, nici mama nu este langa copil, toata ziua. Efectiv copilul aproape creste "orfan".
Ne avand modelul parintilor, ei isi traiesc viata in lumea virtuala, fara sa se socializeze intre ei la joaca, excursii, etc.

Lipsa educatiei "de acasa" si a jocurilor, duce la lipsa capacitatii de a recunoaste cu usurinta caracterul celor din jur, sau recunoasterea eronata.
Ca urmare, ne-avand experienta cu multiple caractere de comportament in diferite situatii, alegerea se va face pe baza unor repere incomplet- sau gresit invatate.
Iar relatiile cu esec se vor repeta pana ce persoana isi va gasi o pereche potrivita sau va renunta la cautare si se va resemna in singuratate.

49 răspunsuri:
| Alexxiax98 a răspuns:

Si care este problema ca si-a platit singura consumatia? Nu mi se pare deloc anormal. Au aceeasi valoare banii, nu?
Si daca tu si pritenele tale mergeti in cluburi, ce va astepti sa gasiti? Studenti la Harvard?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Ma uit in jur si vad oameni singuri, care-si doresc o relatie,
de unde stii asta?
i imi spuneau ca nu ii scriu unei fete pe care o plac pentru ca este "frumoasa si sigur are prieten", ceea ce mi se pare o imbecilitate.
pai de ce e o imbecilitate? fetele frumoase cauta frumosi sau cu bani
Inainte un baiat te intreba daca vrei sa fii prietena lui, acum se supara pe tine daca nu te culci cu ei repede.
sunt baieti,imaturi,plus ca multe din voi doar atat oferiti, nu e adv?

Mi-ar placea sa vad si eu un barbat ca analizeaza foarte bine o fata inainte de a-i propune sa iasa cu el, care se concentreaza asupra ei si nu incearca sa agate si alte fete in acelasi timp.

ti ar placea pe naiba,baieti de astia raman virgini,va plac curvari

multe generalizari,frustrari, complexe,prejudecati,eu spun ca fiecare are o bucata din adevar,desi tu ai adevarul tau o mica parte

si eu am renuntat,mam resemnat,ce sa incerc, sa fiu respins de catre sexul opus, nu recomand asta, dar fiecare face ce vrea, eu daca as vrea sa fac cu una trebuie sa platesc

| Jenga a răspuns:

Sunt femeie, dar urasc feministele, nu te poti astepta ca tu ca femeie mergand in club sa dai de inteligenta, si nu e vorba ca barbatii se schimba, socetatea o face. Inteleg ca singuratatea e greu de acceptat, dar nu dusa in panzele albe. Ce zici de barbatii care striga dupa tine pe strada ca dupa o bucata de carne.
In mare parte iti dau dreptate si iti spun sa nu mai ai asteptari, nu vei muri singura.

| Dismally a răspuns:

Cred ca problema este la tine. Te plangi ca esti singura de 7 luni dar ti-ai luat doua locuri de munca si nu ai timp de nimic altceva. Spui ca esti abordata doar de cei mult mai mari cand iesi cu prietenele sa dansezi. Pai acei baieti cuminti care iti cer prietenia, care nu vor doar o aventura cu tine nu te vor "agata" in club unde iesi tu sa dansezi, iar daca tu in alta parte nu ai timp sa mergi nu prea te vei intersecta cu ei... Daca astepti sa te caute Fat Frumos o sa astepti mult si bine. Daca iti doresti o relatie dar baietii de care esti interesata nu te contacteaza poti sa o faci tu, nu-i astepta pe ei sa faca primul pas.

| Clytia a răspuns (pentru RAY):

"Fetele frumoase caută frumoși sau cu bani". Dar băieții în general caută fete urâte?!

"vă plac curvari". Că vouă în general vă plac fetele desfrânate, nu-i așa?

Oricum am da-o, sunt multe prejudecăți și principii de ambele părți.

| 420h2o explică (pentru Alexxiax98):

As aprecia daca n-ai mai fi acidahappy. Tu daca mergi cu un tip la prima intalnire si te oferi sa platesti, pentru ca asa ai fost invatata acasa si el accepta, iti pica bine? Repet, prima intalnire, momentul in care el, barbatul, ar trebui teoretic sa curteze o femeie.
Nu vorbi in necunostinta de cauza, mai ales daca n ai trecut prin asta, acolo, in lumea asta mare mai sunt fete care spera la sinceritate din partea unui barbat.
Referitor la partea cu cluburile, asa cum am spus, mergem sa dansam, suntem tinere, muncim, simtim si noi nevoia de distractie. Crezi ca e placut sa vina la tine oameni cu 15 ani mai in varsta si sa patesti ce am scris mai sus? De fapt nu, rectific, crezi ca e normal sa se intample asta?

| RAY a răspuns (pentru Clytia):

Eu te rog sa ma contrazici, majoritatea fetelor frumoase stau cu barbati frumosi,vine acum plato sa imi aminteasca de un pitic bogat ca irinel si moni, asa ca eu nu incerc ca nu are sens

pentru ca va provoaca drame, sunt smecheri, populari, masculini si le place sexul, nu sunt de judecat, nici femeile care le place sexul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei iesim la o cofetarie la un bar, de unde esti?
Eu am 22.

| Alexxiax98 a răspuns (pentru 420h2o):

Asta poate fi parerea ta, eu nu cred in "curtat", poate doar pe vremea lui Ion. Ce legatura are asta cu sinceritatea? Daca-ti plateste consumatia inseamna ca e sincer?
Da, cred ca e normal, asa e lumea din club, nu te obliga nimeni sa mergi acolo daca nu-ti convine. Sunt si alte moduri de a te distra.

| Clytia a răspuns (pentru RAY):

E clar, tu ai principiile tale solide, eu pe ale mele... Deci oricum nu o să ajungem la un consens. Prejudecățile față de femei, sau față de bărbați, au existat de când e lumea și pământul. Acum consider că ține de fiecare persoană cum percepe diferite idei, comportamente. Eu prefer să generalizez, dar aș putea la fel de bine să fiu subiectivă.

| RAY a răspuns (pentru Clytia):

Eu nu am principi, asta e adevarul

| Clytia a răspuns (pentru RAY):

Adevărul într-o oarecare măsură.

| RAY a răspuns (pentru Clytia):

Desigur ca da, tu esti o fata frumoasa as putea spune

| OldSoul a răspuns:

Mult, prost, si fara rost...
Cam asa e si intrebarea ta.

Te plangi de niste chestii dar nici tu nu stii exact de ce te plangi.
Vrei ceva, dar nici tu nu stii ce vrei.

Adic, la un moment dat ziceai ca mergi cu prietenele in oras si se ofera cineva sa-ti plateasca bautura, iar daca-i refuzi, problema e ca esti considerata fitoasa si aroganta.
Bun, problema e ca mai tarziu te plangi ca tipa respectiva a trebuit sa-si plateasca apa, si vai doamne, o apa amarata.
Aici de ce nu te-ai gandit ca "daca nu-ti platesti singura apa, o sa fii considerata o materialita"?

Multe chestii din cele spuse de tine, se bat cap in cap, sau cel putin asa-mi lasa mie impresia.

"Femeile au devenit materialiste si nu au ambitii in cariera, barbatii dau peste asa ceva dupa care sufla si-n iaurt. Iar apoi cine sta si plange-n perna de singuratate? Tot noi astea fraiere care acordam o sansa si credem in sinceritatea oamenilor in general."

Dupa cum am spus mai sus, chestii care se bat cap in cap.
Mai sus de plangeai de tipu care nu i-a platit apa, acum zici ca femeile-s materialiste.
Ei bine, nu ar fi normal ca daca iesi cu un tip sa-si platesti tu consumatia macar asa, sa nu pari materialista?

Si ca ziceai tu de voi, astea cuminti, sensibile, stricate si ranite de vremurile astea.
Ei bine, tot voi, sunteti genul ala de fete, care sunt mereu ocupate, mereu nu au timp sa raspunda la mesaje, mereu nu pot merge la o intalnire, ca au serviciu, ca-s obosite.
Iar mai mult, asteptati ca totul sa vina de la barbati, doar noi sa insistam, doar noi sa va cautam.

Acum am eu o provocare pentru tine.
Cum ar trebui sa fie un tip pentru a te cucerii, asa, cum ziceai tu, cum sa te abordeze, unde ( ca daca ai doua job-uri, e o problema) cand sa plateasca nota, unde sa te invite, si asa mai departe.
Chiar sunt curios care sunt asteptarile tale.

| mgtow a răspuns:

Nu prea gasesti femeie serioasa pentru relatie sau familie, multe au interesul lor de pamarame ce sant si alea care crezi tu ca sant sfinte stau fricoase in casa si cand sare unu sa vorbeasca cu ea ii da un seen si nu-i raspunde la mesaj.

| qwertpro a răspuns:

Salut,fiecare generatie e diferinta in felul sau.Nici inainte nu mai era totul atat de perfect pe cum crezi.Istoriile pe care le auzim de la oamenii mai in varsta ca noi, ne fac sa credem astfel din cauza ca ei ne vorbesc de persoana cu care traiesc de multi ani impreuna, pe care o iubesc deja de multi ani, si avand deja alaturi pe cineva iubit de atata timp e si evident ca poti spune multe lucruri bune despre trecut.Si atunci erau multe persoane timide, rele, lacome etc. si barbati, si femei, doar ca nu stiau toti chiar.Acum prin intermediul internetului putem afla totul despre o persoana, fie din pozele sale, comentariile sale sau prin intermediul altor persoane.Fiecare generatie e diferita, la fel si cea din ziua de azi.Internetul a facut ca toate aceste aspecte sa iasa la iveala, dar in trecut era totul la fel.Batranii evident ca ne vor spune ca in tinerete totul a fost foarte bine, mult mai bine ca acum pentru ca rar cine se bucura de batranete si cam toti tanjesc dupa tinerete, oricat de oribila nu ar fi fost, o vad ca pe o perioada unica. Exista si astfel de barbati pe care ai vrea sa-i intilnesti, doar inca nu ai dat de ei.Fiecare om e diferint, din cate se vede ai nimerit in compania unor persoane care nu iti erau pe plac, de aceea si ti-ai creat aceasta impresie gresita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu tocmai am vizionat un videoclip despre singurătate.
Să uiți că e pastor, și să culegi din el ceva înțelepciune.
Eu asta am făcut, spune ceva și despre tine în el la un moment dat.
https://www.youtube.com/watch?v=xhoz6kFQvF4

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca bărbații ok se cunosc în cluburi într o proporție mai mica. Poate pe la concerte, baruri cu tematica sunt șanse mai mari sa socializezi cu tipi mai de treaba. La faza cu consumația nu e mare brânză sa plătești partea ta dar depinde poți mirosi ușor un zgârcit, pentru ca dacă el își plătește berea tu apa probabil e din cauza feminismului, considera ca asa e normal, și într un fel este căci și noi avem job și ne permitem, dar dacă e doar zgârcit nu merita dar îți dau seama de asta în timp oricum. La prima întâlnire în principiu ieși mai mult ca să l cunoști, e ok sa ți plătești consumația mai ales ca dacă nu iese nimic sa nu rămână nimeni cu vreo frustrare. Asa sunt băieții în ziua de azi se tem de materialiste atât de tare încât dau în extrema cealaltă și se creaza situații jenante. Ar vrea ca o femeie sa aibă și bani, sa arate și bine și sa se și ducă cu ei după prima seara dacă se poate dar nu merge chiar asa și de asta de regula nu mai e a doua întâlnire. Oricum nu toți sunt asa și chiar dacă sunt nu toți o fac din zgârcenie. Relații cred ca vor toți dar sunt prea fricoși. Cam asa sunt băieții în ziua de azi, le e teama de relații, de refuz, de dezamăgire etc. Poți cunoște băieți într un altfel de mediu care sa permită o apropiere sufleteasca, asta se poate mai degrabă dacă cunoști pe cineva în grupul de prieteni sau la munca, oriunde unde sa poți avea timp de tatonări, nu sa treci direct la întâlniri și relații căci aici se forțează, mediul e important.

| relian a răspuns (pentru 420h2o):

Nu vad ce are curtarea unei femei cu plata unei consumatii laughing deci tu ca barbat daca curtezi o femeie, gata e batut in cuie ca trebuie sa platesti sau cum? De unde va vin oare ideile astea "geniale"
Alexia are dreptate in tot ce a spus.

| relian a răspuns:

Tu esti o fitoasa si o figuranta, de aia si esti singura, asta e adevarul, simplu si la obiect.
Am spus asta din descrierea ce ai facut-o tu.Aia is mai mari ca tine,aia ca tine vor in pat,altii iti ofera de baut,unia nu-ti platesc tie consumatia, ori cui ai mai zis si tot asa.

Tu cauti barbat sau faci observatii laughing
Ce cauti tu nu o sa gasesti niciodata, nu zic ca nu sunt si barbati asa, dar aia care or fi is deja luati de alte femei mai putin figurante decat esti tu laughing
Ba nu arata bine, ba e mai in varsta, ba nu-i inteligent laughing du-te si dati 3 perechi de palme sa nu vin eu sa ti le dau laughing

| 420h2o explică (pentru Clytia):

Mi-ar placea sa vada cateva poze cu fostii mei doar ca sa-i inchid guralaughing Sa nu mai zica atata de frumusete. Mai conteaza sa te si conectezi cu persoana respectiva.Frumusetea se duce in timp, si sincer, un om bun pe care-l placi o sa fie frumos in ochii tai, indiferent de trasaturile lui fizice. Poti sa te indragostesti chiar si de colegul de munca care-i care-l cel mai urat dintre pamanteni, dar care daca simti ca te completeaza paleste acest must al frumusetii. Se confunda adesea atractia pe care o ai fata de cineva doar din prisma asta si nu mi se pare ok, din contra, mi se pare superficialitate.

| oParadox a răspuns:

Scuze, nu m-am puteam abtine...
"Mai nou barbatii accepta chiar si l-a prima intalnire sa-ti platesti tu ca femeie" - Stai ce? Care-i problema? Doar pentru ca esti femeie ar trebui sa te tin in puf?
Nu mai traim in epoca de piatra, si nici in serialele alea in care barbatul face primul pas. Daca iti doresti ceva, te duci si il iei.
"Ne trezim in relatii in care stam de plictiseala, iar majoritatea vin din partea barbatilor." - Partea barbatilor? De unde stii tu? Bine ca vezi asta, dar femeile cand inseala nu vezi? De ce iti place sa dai vina pe barbatii?
Nu e vina barbatilor, ca voi fetele, ati schimbat sensul dragostei, majoritatea il cauta pe Fat Frumos sau ceva milionar care sa le tina in palat... Iar daca tu nu ai avut prieten fiind ocupata cu lucrul, cred ca nu ar trebui sa astepti atat, nu o sa te caute el, du-te tu si-l cauta. Iar daca cauti la club, normal ca o sa gasesti baietii de club xD

| Endoryus a răspuns:

"Noi astea fraiere". Sa ii planga cineva de mila, va rog eu.

| 420h2o explică (pentru Dismally):

Salutare. Iti dau dreptate in ceea ce ai spus, mai ales la partea cu asteptatul lui Fat Frumos. Nici mie nu-mi place situatia, insa daca stam sa ne gandim am abia 26 de ani, daca nu trag tare acum sa-mi fac un rost, atunci cand? Ratele si facturile nu se platesc singurehappy
Eu am relatat ceea ce mi se intampla mie si persoanelor cu care interactionez, n-am generalizat.
Crezi ca mie nu mi-ar placea sa ies? Oh, nici n-ai ideelaughing Si cand am eu timp, n-au prietenii mei si invers. Sau majoritatea au relatii si e normal sa petreaca timp cu partenerul, ca si asa la cat de multe ore pierdem muncind si pe drumuri, abia daca mai ai timp sa ies cu o prietena dupa birou la cafea.
Revenind, da, problema e la mine, dar nici nu puteam sa platesc chirie in continuare asa ca acum platesc rate, nici nu puteam sa nu muncesc mai mult daca imi permitea timpul pentru ca hai sa fim seriosi, tuturor ne plac banii si ne simtim nemaipomenit cheltuindu-i.

| 420h2o explică (pentru oParadox):

Buna, o sa le iau pe randhappy
Eu consider ca la o prima intalnire barbatul trebuie sa plateasca, chiar daca ea se ofera. Pe mine bunica mea m-a invatat ca daca eu ca fata nu ma ofer sa platesc, inseamna ca n-am fost bine invatata acasa, iar daca barbatul nu plateste la prima intalnire inseamna ca el n-a fost bine invatat acasa. Mi se pare un gest de cavalerism si astfel ii arati fetei ca ti-a facut placere sa-ti petreci timpul cu ea.Si nu-mi spune tu ca nu ti-a placut sentimentul acesta cand ai platit pentru o fata pe care o placihappy
" De unde stii tu? Bine ca vezi asta, dar femeile cand inseala nu vezi? De ce iti place sa dai vina pe barbatii?" nu cred ca e cazul aici sa generalizezi, caci eu nu am facut-o, ci doar am relatat ce am observat/ trait. Eu nu cunosc datingul de la ora actuala. Eu pur si simplu am incercat sa gasesc un raspuns.

| Clytia a răspuns (pentru 420h2o):

De acord cu tine.

| Dismally a răspuns (pentru 420h2o):

Ai dreptate dar pentru o relatie frumoasa ai nevoie de timp. Daca tu lucrezi de dimineata pana seara, ajungi acasa obosita nu prea mai ai timp pentru partener, ca sa nu mai vorbesc de copii... Din pacate nu prea poti avea totul, poti alege sa ai o cariera, sa castigi mai multi bani sau sa iti dedici timpul relatiei.

| 420h2o explică:

In sfarsit un raspuns lipsit de rautatehappy
Eu am trait intr-o familie( aici ma refer si la rude de gradul 2 si 3) in care n-au existat certuri in relatii, tensiuni, toata lumea pare echilibrata si fericita in relatie(desi stim cu totii ca nu exista relatie fara vreun schelete in dulap). Pana si verii mei care au 19 si 22 de ani au relatii de 2 si respectiv 5 ani.
Singurul divort care s-a produs a fost cel pe care bunica mea(mama mamei mele) l-a initiat satula de bataile bunicului mei. Si avea 59 de ani, nu era tocmai tanara. A facut asta la aceasta varsta pentru ca n-a vrut sa stea pe capul copiilor ei ca o grija, voia ca fiecare familie sa aiba rostul ei, nu sa stea cu soacra pe cap. Mereu a refuzat sa sa mute la ai mei cand se intampla o bataie mai grava. Pentru mine asta-i ceva de admirat. Cam asta-i mediul din care vin, e normal sa-mi doresc la fel. Problema e ca nu gasesc. Ies o data la cateva luni la un concert unde ma bucur de el, nu stau cu ochii dupa barbati, iar cand ies in club aleg ceva de genul Expirat unde lumea-i relaxata si in fata caruia nu-s parcate masini de lux.
Eu sunt singura la parinti, ai mei au avut grija de mine si sunt destul de cool ca parinti, insa au stiut unde sa puna piciorul in prag. In clasa a 6-a aveam voie pana la 18:00 afara, in a 7-a pana la 19:00 si tot asa pana in clasa a 12-a cand aveam deja 18 ani, dar eram acasa la miezul noptii. Daca voiam in weekend sa stau mai mult afara, ai mei faceau un gratar in curte si veneau toti prietenii mei, ne distram de minune si cu parintii in preajma, desi nu stateau pe capul nostru, ne lasau in pace dupa ce ne vedeau hranitilaughing
In viata sentimentala am avut parte doar de baieti care mi-au cunoscut parintii si viceversa de fiecare data. Nu drame, seen-uri si tot felul de tertipuri.
De 3 ani de cand m-am mutat in Bucuresti doar am muncit.Am avut o singura relatie de 8 luni, care n-a mers din cauza ca eu voiam sa ne mutam impreuna, iar el imi cerea sa astept inca 2-3 ani pana termina fratele lui facultatea si il vede pe picioarele lui ( era mai mic cu 2 ani decat mine si il intretinea cu absolut fiecare leu).
Nu vreau sa zic, dar e adevarul, sunt fata de la tara cu gandire de acum 100 de ani pentru ca in mediul asta am crescut. Nu ma pot adapta la ritmul acesta in care romantismul moare.
M-am intristat de dimineata cand am vazut cat de multa rautate am primit. Eu cautam un raspuns, pe cineva care prin cuvinte ma putea ajuta, pe cineva care empatizeaza si se regaseste.
Nu spun ca-s perfectalaughing Ar fi prea de tot, am si eu viciile mele, conceptiile mele gresite ca orice om.
Dar sa fiu in halul asta pusa la perete pentru ca mi-am permis sa intreb un lucru. in fine. Multumesc pentru raspunshappy

| 420h2o explică (pentru relian):

Jeez, cata rautate.