| didiDia a întrebat:

Salutare, TPU,

De ceva timp ma roade o curiozitate/ nelamurire legata in principal de barbati/ baieti. Stim cu totii ca retelele de socializare sunt tot mai folosite de lume in ziua de azi si ca sunt o gramada de fete/ femei care isi pun o multime de poze, dintre care destul de multe provocatoare. Nelamuririle mele sunt urmatoarele: Ce au barbatii cu tipele astea? Adica de ce le scriu,, esti buna/frumoasa/ atragatoare; imi placi; esti superba/Mi-ar placea sa te cunosc"? Ce treaba ai tu ca barbat cu o necunoscuta? De ce sa-i spui ca e frumoasa si de ce sa vrei sa o cunosti? De ce sa nu-ti vezi tu fain-frumos de viata ta si de femeile pe care le stii (eventual mai ales de prietena/ sotie, daca ai asa ceva)? Si mai ales, sunt unii barbati care comenteaza la mai multe tipe chestii din astea. Adica nu sa zici ca-i place doar de o tipa si ei ii tot scrie cat o considera el de faina. Nu, el scrie la 50, zici ca nu s-ar satura niciodata de femei. De unde atata nehalire la barbati? Si repet, ce treaba sa ai cu o necunoscuta? Mie personal imi lasa o impresie foarte proasta atat fetele alea cu poze provocatoare (De ce sa nu fii provocatoare cu prietenul/ sotul tau? De ce sa pui poze provocatoare pe net unde te vede toata lumea? Chiar n-ai pic de rusine?), cat si barbatii aia prosti si lesinati aiurea. Ma gandeam la o posibila explicatie: barbatii cauta aventuri si incearca la mai multe tipe ca poate cateva fraiere tot pica. (sau in cel mai rau caz 1)laughing Si totusi, chiar asa sa fie, sa vrei aventura cu una de pe net? Nici macar nu stii daca nu are vreo boala.

13 răspunsuri:
| AnGeL a răspuns:

Staii asa deci ideea am prins-o din prima nu era nevoie sa scrii un romanwinking
apoi...baietii sunt atrasi de tot ce li se pare frumos
sunt unii care au sau nu iubite/ sotii si totusi vor mai mult
e o greseala tipic barbateasca
acest gen de barbati /baieti se numesc afemeiati sau fustangii
dar mai sunt si genul de barbati/ baieti disperati dupa fete si totusi nu le cade nici una in brate
deci stai calma e ceva normal pentru eilaughing

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Pai eu de la 4100 de prieteni pe facebook, in doua saptamani aveam vreo 4000.De ce?
Pai m-a luat de fiecare care isi punea poze provocatoare sau cand se stramba in poze si imi dadeau block/unfriend.
Realitatea nu le convine, decat complimentele.
Daca as vedea ca o fata pe care o cunosc are poze din alea as termina orice contact cu ea ca nu am de gand ca una de aia sa ma faca de ras.
Niste panarame care duc lipsa grava de caltabos de 25.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! e tipic barbatesc si modul lor de "acaparare"in plasa lor, si cum crezi ca vor avea succes, facand complimente nu? acum ca au noroc, asta e succesul lor, fetele/femeile se topesc cand aud complimente venite din partea sexului opus..aici depinde de taria si caracterul fiecarui om sa stie cand/cum/ si cui ii faci un compliment unei fete/doamne etc..de ce o fac? simplu, nu gasesc acasa ce vor si apeleaza la trucuri pe mess/facebook/etc.
poate e si vina sexului frumos ca isi expun poze provocatoare pe site-uri incat sa fie laudate si admirate..eu zic ca aceste poze ar trebui tinute in pc-ul tau si nu expuse, dar fiecare e liber sa faca ce doreste, un barbat care are iubita/sotie si respecta dragostea/iubirea/ nu se aventureaza cu o necunoscuta/amica etc..mai ales ca ai specificat riscul imbolnavirii..si ar mai fi o problema..cred ca unii barbati o fac pentru a avea multe trofee la activ si un motiv de lauda.
O zi buna si frumoasa sa ai!

| Leon a răspuns:

Buna, nu ma asteptam sa aud asta din partea unei fete/femei. Chiar m-a surprins, placut, ba mai mult ai spus afirmatiile astea cu pasiune, adica te vad destul de implicata. Simpatica intamplare, repet m-a surprins happy

| IMC90 a răspuns:

Mereu cand am zis ca nu pot intelege gandirea feminina am avut impresia ca e valabila si reciproca (ceea ce mi s-a confirmat in repetate randuri, inclusiv postul tau fiind o confirmare)
Ulterior, am inceput sa inteleg ambele gandiri...

In general, gandirea barbatului este simpla, liniara si previzibila. E bazata pe lucruri concrete si e foarte directa. De regula, barbatii nu se uita dupa detalii, deci, cand o fata vrea sa dea de inteles ceva face cea mai mare greseala. (pentru ca respectivul sau nu va intelege nimic, sau nu-i va pasa, pentru ca nu este obisnuit sa stea dupa tampenii)
Pentru un barbat, persoana iubita ajunge sa conteze la multa vreme dupa ce a cunoscut-o, in rest sunt doar nevoi fiziologice. Daca tu vrei sa mananci, nu te abtii. Exact asa sunt si barbatii si sexul. In viziunea societatii, e frumos sa astepti persoana iubita pana e ''pregatita'' dar in realitate asa ceva nu prea se intampla. Asa ca respectivul trebuie sa se descarce, doar n-o sa faca ''greva foamei'' pentru o femeie.
Asta este motivul pentru care eu incerc sa incurajez toate ametitele sa-si gaseasca alt hobby mai interesant decat baietii, cel putin pana sunt pregatite dpdv fizic pentru sex.

Gandirea feminina e ceva mai ciudata (si cred ca si mai complexa). De multe ori am impresia ca ideile unei femei orbiteaza in cap exact ca electronii. Se schimba des, multe n-au noima iar majoritatea nu sunt gandite. Cand ai o idee (indiferent care) este recomandat sa stai macar juma' de ora si sa reflectezi daca e buna sau nu, s-o intorci pe toate partile si sa incerci sa-ti dai seama ce s-ar intampla daca o pui in practica.
Ori, majoritatea femeilor trantesc direct tot ce le trece prin cap (am spus ca orbiteaza?). Pentru femei am observat ca este foarte important ceea ce vor sa para a fi, si nu ceea ce sunt.
Practic, o femeie nici macar nu stie exact ce vrea de la ea, daramite de la un barbat. Sau poate stie, dar mentailtatea barbatilor este construita diferit (dupa cum ti-am explicat mai sus) deci niciodata un barbat nu va putea citi si intelege o femeie in totalitate (sau vice-versa).
Desigur, exista exceptii in ambele categorii (chiar foarte multe)

| Rebecca009 a răspuns:

Si ce, esti invidioasa ca nu poti fi si tu provocatoare?

| viavo a răspuns:

Buna! Nu sunt toti la fel, dar da sunt multi care fac asta, sunt unii care nu tin cont de ceea ce au acasa, nu spun ca e ceva grav in cazul in care se cunosc pe net i-si vorbesc se intalnesc si leaga o relatie de lunga durata, dar mie unul mi-se pare destul de grav ca pe langa nevasta sau ma rog concubina sa mai ai si alte relatii, adevarul e ca ori ce barbat i-si intoarce capul cand vede o femeie mai pe placul lui chiar daca are o relatie serioasa. Un barbat care exagereaza este un afemeiat, eu unul am o relatie de 4 ani este adevarat e pe duca sau cel putin asa simt eu din cauza faptului ca suntem foarte departe si nu ne permitem sa ne intalnim foarte des, dar cu toate astea refuz sa incerc o alta relatie atata timp cat relatia dintre noi nu e rupta. Nu uita este doar un afemeiat amarat si pampalau, iar ceea de la camera web sau ma rog in alte ipostaze, o infometata de bani sau o ...va,ori o moarta dupa... si asa mai departe.

| Felys a răspuns:

Aici se aplica legea junglei, care pica, probabil nici ei nu cred ce scriu, dar scriu in speranta ca cineva ii va si crede

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti geloasa? Ei fac complimente la mai multe, pentru ca numai una are calitati, ci mai multe. Ce, tu faci complimente numai unei persoane si atat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestiunea e mai simplă decât pare: oamenii-s varză.
Eu mă gândesc cât de greu e să întreții azi o relație în mediu real, când sunt atâtea păpuși (atât masculine, cât și feminine) perfecte pe Feizbuc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mai ai tupeul sa o critici pe mama ta laughing) daca ei/ele posteaza foto nu vad care e incovenientul, daca ele/ei posteaza "love you, sak me" nu vad care e incovenientul, daca eu vreau sa fac sex cu o tipa/tip de pe net o fac chiar cu riscu de a ma imbolnavii nu cred ca ar trebui sa ne intereseze, Mircea Badea are o vorba,"nu iti place ceea ce vezi foloseste telecomanda si schimba canalul", nu stiu ce te retine sa faci acelasi lucru, frustrati peste frustrati

| MauiStatue a răspuns:

Ai uitat de cei care n-au pe nimeni si isi cauta iubirea care se poate afla peste oceane si mari happy Facebook-ul este facut si cu scopul de a cunoaste lume noua.