| 420h2o a întrebat:

Ok, TPU, help me out here.
Care-i faza cu relatiile din ziua de azi? Ma uit in jur si vad oameni singuri, care-si doresc o relatie, dar nu misca un deget pentru asta. In sensul in care din discutiile pe care l-am avut cu altii imi spuneau ca nu ii scriu unei fete pe care o plac pentru ca este "frumoasa si sigur are prieten", ceea ce mi se pare o imbecilitate.
Ma uit pe Facebook pe MetroCrush de exemplu si vad acolo mesaje de la baieti catre alte fete si ma gandesc wtf is wrong with them de nu se duc direct sa vorbeasca cu ea.
Ce se intampla cu lumea asta? Inainte un baiat te intreba daca vrei sa fii prietena lui, acum se supara pe tine daca nu te culci cu ei repede.
Eu sunt singura de 7 luni, am doua joburi si duminica cad lata de somn. Automat timp de iesit n-am sa cunoasc pe cineva, insa in rarele ocazii cand ma strang cu prietenele mele si mergem in oras sa dansam ne trezim asaltate de barbati muuuult mai mari decat noi ca varsta, care vor sa ne cumpere de baut, pe care daca ii refuzi te jignesc cu apelative de genul " fitoasa, aroganta".
Chiar asa s-a ajuns?
Sau sa ziceam ca pana la urma cumva, ca fata esti bagata in seama de cineva, chimie, compatibilitate, etc si iesi. Si acolo sa vezi frumusete. Mai nou barbatii accepta chiar si l-a prima intalnire sa-ti platesti tu ca femeie( o prietena de ale mele a iesit cu un tip in parc si si-a platit singura apa, apoi el si-a achitat berea). E oribil, scoti fata in parc si-ti iei o bere, dar apa, efectiv penibil.
Mii si mii de povesti auzite si traite si cazuri de genul in care barbatia nu mai e ce era.
Inteleg ca-s barbati si femei care vor doar aventuri, respect asta, atata timp cat este spusa de la inceput, dar in ultima vreme ajung la concluzia ca nu mai asta se vrea.
Mi-ar placea sa vad si eu un barbat ca analizeaza foarte bine o fata inainte de a-i propune sa iasa cu el, care se concentreaza asupra ei si nu incearca sa agate si alte fete in acelasi timp.

Sincer, sunt in pom si pomul in aerlaughing O zic cu un oarecare regret, pentru ca simt ca m-am ingropat in munca. Am acceptat al doilea job in aceeasi companie unde lucrez doar pentru a nu mai sta acasa singura. Sunt tanara si am multe visuri si ambitii si mi-ar placea sa nu trag singura la caruta asta a vietii.

Nu-i ok, ma oftica ce se intampla.
Femeile au devenit materialiste si nu au ambitii in cariera, barbatii dau peste asa ceva dupa care sufla si-n iaurt. Iar apoi cine sta si plange-n perna de singuratate? Tot noi astea fraiere care acordam o sansa si credem in sinceritatea oamenilor in general.
Atatea fete cuminti, sensibile, stricate si ranite de vremurile astea.
E de la sine inteles ca nu generalizez, insa este un femomen care chiar se intampla, mai ales printre tinerii de 20-30 ani. Chiar asa nimeni nu mai vrea omul lui, camaradul lui, sa-i fie piatra de sprijin?
Ne trezim in relatii in care stam de plictiseala, iar majoritatea vin din partea barbatilor.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este ca, mai demult s-a pus accentul inca de la gradinita (si apoi si la scoala) pe invatatul "bunelor maniere", care au inceput cu "cei 7 ani de acasa".
Astazi s-a ajuns ca nici tata, nici mama nu este langa copil, toata ziua. Efectiv copilul aproape creste "orfan".
Ne avand modelul parintilor, ei isi traiesc viata in lumea virtuala, fara sa se socializeze intre ei la joaca, excursii, etc.

Lipsa educatiei "de acasa" si a jocurilor, duce la lipsa capacitatii de a recunoaste cu usurinta caracterul celor din jur, sau recunoasterea eronata.
Ca urmare, ne-avand experienta cu multiple caractere de comportament in diferite situatii, alegerea se va face pe baza unor repere incomplet- sau gresit invatate.
Iar relatiile cu esec se vor repeta pana ce persoana isi va gasi o pereche potrivita sau va renunta la cautare si se va resemna in singuratate.

49 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu prea gasesti femeie serioasa pentru relatie sau familie, multe au interesul lor de pamarame ce sant si alea care crezi tu ca sant sfinte stau fricoase in casa si cand sare unu sa vorbeasca cu ea ii da un seen si nu-i raspunde la mesaj.

| romeo78 a răspuns:

Bună dimineața! Puteți trimite un mesaj la profilul meu de aici?

| RAY a răspuns:

Ma uit in jur si vad oameni singuri, care-si doresc o relatie,
de unde stii asta?
i imi spuneau ca nu ii scriu unei fete pe care o plac pentru ca este "frumoasa si sigur are prieten", ceea ce mi se pare o imbecilitate.
pai de ce e o imbecilitate? fetele frumoase cauta frumosi sau cu bani
Inainte un baiat te intreba daca vrei sa fii prietena lui, acum se supara pe tine daca nu te culci cu ei repede.
sunt baieti,imaturi,plus ca multe din voi doar atat oferiti, nu e adv?

Mi-ar placea sa vad si eu un barbat ca analizeaza foarte bine o fata inainte de a-i propune sa iasa cu el, care se concentreaza asupra ei si nu incearca sa agate si alte fete in acelasi timp.

ti ar placea pe naiba,baieti de astia raman virgini,va plac curvari

multe generalizari,frustrari, complexe,prejudecati,eu spun ca fiecare are o bucata din adevar,desi tu ai adevarul tau o mica parte

si eu am renuntat,mam resemnat,ce sa incerc, sa fiu respins de catre sexul opus, nu recomand asta, dar fiecare face ce vrea, eu daca as vrea sa fac cu una trebuie sa platesc

| Clytia a răspuns (pentru RAY):

"Fetele frumoase caută frumoși sau cu bani". Dar băieții în general caută fete urâte?!

"vă plac curvari". Că vouă în general vă plac fetele desfrânate, nu-i așa?

Oricum am da-o, sunt multe prejudecăți și principii de ambele părți.

| RAY a răspuns (pentru Clytia):

Eu te rog sa ma contrazici, majoritatea fetelor frumoase stau cu barbati frumosi,vine acum plato sa imi aminteasca de un pitic bogat ca irinel si moni, asa ca eu nu incerc ca nu are sens

pentru ca va provoaca drame, sunt smecheri, populari, masculini si le place sexul, nu sunt de judecat, nici femeile care le place sexul

| Clytia a răspuns (pentru RAY):

E clar, tu ai principiile tale solide, eu pe ale mele... Deci oricum nu o să ajungem la un consens. Prejudecățile față de femei, sau față de bărbați, au existat de când e lumea și pământul. Acum consider că ține de fiecare persoană cum percepe diferite idei, comportamente. Eu prefer să generalizez, dar aș putea la fel de bine să fiu subiectivă.

| RAY a răspuns (pentru Clytia):

Eu nu am principi, asta e adevarul

| Clytia a răspuns (pentru RAY):

Adevărul într-o oarecare măsură.

| RAY a răspuns (pentru Clytia):

Desigur ca da, tu esti o fata frumoasa as putea spune

| 420h2o explică (pentru Clytia):

Mi-ar placea sa vada cateva poze cu fostii mei doar ca sa-i inchid guralaughing Sa nu mai zica atata de frumusete. Mai conteaza sa te si conectezi cu persoana respectiva.Frumusetea se duce in timp, si sincer, un om bun pe care-l placi o sa fie frumos in ochii tai, indiferent de trasaturile lui fizice. Poti sa te indragostesti chiar si de colegul de munca care-i care-l cel mai urat dintre pamanteni, dar care daca simti ca te completeaza paleste acest must al frumusetii. Se confunda adesea atractia pe care o ai fata de cineva doar din prisma asta si nu mi se pare ok, din contra, mi se pare superficialitate.

| Clytia a răspuns (pentru 420h2o):

De acord cu tine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu tocmai am vizionat un videoclip despre singurătate.
Să uiți că e pastor, și să culegi din el ceva înțelepciune.
Eu asta am făcut, spune ceva și despre tine în el la un moment dat.
https://www.youtube.com/watch?v=xhoz6kFQvF4

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Atatea fete cuminti, sensibile, stricate si ranite de vremurile astea." Nu doar fetele, ci si baietii. Asteptarile tuturor sunt exacerbate de ce vad in media, pe net, in filme. Legat de piatra de sprijin si camaraderie... am ajuns la concluzia ca toti tind catre cupluri, insa intr-un final traim si murim singuri. Chestia e ca extrem de putini accepta adevarul asta. P.S. Nu sunt singur. Sint casatorit de vreo 15 ani, am un copil, si ii invidiez pe aia singuri.winking

| relian a răspuns:

Tu esti o fitoasa si o figuranta, de aia si esti singura, asta e adevarul, simplu si la obiect.
Am spus asta din descrierea ce ai facut-o tu.Aia is mai mari ca tine,aia ca tine vor in pat,altii iti ofera de baut,unia nu-ti platesc tie consumatia, ori cui ai mai zis si tot asa.

Tu cauti barbat sau faci observatii laughing
Ce cauti tu nu o sa gasesti niciodata, nu zic ca nu sunt si barbati asa, dar aia care or fi is deja luati de alte femei mai putin figurante decat esti tu laughing
Ba nu arata bine, ba e mai in varsta, ba nu-i inteligent laughing du-te si dati 3 perechi de palme sa nu vin eu sa ti le dau laughing

| 420h2o explică (pentru relian):

Jeez, cata rautate.

| relian a răspuns (pentru 420h2o):

laughing de unde rautate,nu vezi ca ma amuz.Dar daca voi femeile vreti egalitate,de unde ideile astea ca trebuie sa plateasca barbatu? De ce sa nu plateasca femeia?
Eu personal cunosc cateva cupluri, is casatorite la care barbatu freaca menta, nu munceste deloc, iar femeile ii tin asa laughing sincer ma uitam si ziceam "cum dreacu au gasit astia, sau unde au gasit astia femeile astea" laughing deci sunt destui barbati intretinuti.Si crede-ma nu-s speciali deloc laughing doara ca sa nimerit ca tipa sa aiba job mai bun,deci nu trebuie sa amestezi relatia cu bani,sau cu mai stiu eu ce altceva laughing
Vrei relatie,deci cauti relatie,nu cauti barbat cu job,cu bani etc, atunci deja aia e o relatie pentru bani, esti materialista cum zic unia.
Bine eu din pctul meu de vedere, nu as lasa sa plateasca femeia mereu, ori sa platesc mereu doara eu ca si barbat daca iesi pe undeva.As accepta o femeie care sa spuna lasa sa mai platesc si eu laughing dar asta nu ca ar fi vorba de bani,asa o tipa arata ca este educuata, ca este o femeie adevarata cum zic unia, felul cum gandeste aia mar impresiona, nu ca ar plati ea o bere sau un suc, ori o mai stiu eu cina laughing

| anonimg a răspuns:

Cu totii avem dorinti si nevoi; toti ne lovim de un "ghimpe", de o frustrare -fie ca suntem intr-o relatie, fie ca suntem singuri.
Ceea ce ceri tu este un lucru normal. Dar nu gasesti din doua motive.
1. Nu o sa-ti gasesti jumatatea intr-un bar. Poate doar atunci cand vei incepe sa-ti traiesti viata intr-unul.
2. Societatea ne-a saracit mult, si pe toate planurile. Adica traim in Romania, nu intr-o tara dezvoltata din UE. Mai concret, nu putine femei castiga mai mult decat multi barbati. Tu deci trebuie sa cauti barbati mai instariti ca tine.
Posibil ca si aici sa ai admiratori. Poate chiar acela care sa fie jumatatea ta. Dar ce te faci daca si acesta castiga mai putin ca tine? Asta ar insemna ca nu-ti este jumatatea? Nici vorba. Pentru ca daca iti este "jumatatea", pai asa si este, indiferent de cum arata si de cat castiga.
Vezi tu, Dumnezeu cauta intotdeauna sa echilibreze lucrurile de ambele parti, pentru binele nostru. De aceea nu vei gasi om bogat si fericit, si nici om fericit care sa fie bogat (ma rog, instarit).
Problema apare atunci cand propriile noastre criterii de selectie ajung sa tina la distanta ceea ce noi numim "jumatatea". Solutia este deci sa vedem lucrurile prin ochii lui Dumnezeu.

| Frank51 a răspuns:

Stiu ce simti, si eu am fost la fel. Oameni cu bunul simt, sinceri, de incredere nu prea mai exista. Dar aceia care inca sunt acolo, ii poti deosebii. Nu trebuie sa iti pese de alte relatii, tu cauta persoana potrivita, si cand ai sa o gasesti o sa vezi ce misto e. Asta e, nu toti putem fi la fel, asa ca enjoy your life and be in love because you deserve it.

| OldSoul a răspuns:

Mult, prost, si fara rost...
Cam asa e si intrebarea ta.

Te plangi de niste chestii dar nici tu nu stii exact de ce te plangi.
Vrei ceva, dar nici tu nu stii ce vrei.

Adic, la un moment dat ziceai ca mergi cu prietenele in oras si se ofera cineva sa-ti plateasca bautura, iar daca-i refuzi, problema e ca esti considerata fitoasa si aroganta.
Bun, problema e ca mai tarziu te plangi ca tipa respectiva a trebuit sa-si plateasca apa, si vai doamne, o apa amarata.
Aici de ce nu te-ai gandit ca "daca nu-ti platesti singura apa, o sa fii considerata o materialita"?

Multe chestii din cele spuse de tine, se bat cap in cap, sau cel putin asa-mi lasa mie impresia.

"Femeile au devenit materialiste si nu au ambitii in cariera, barbatii dau peste asa ceva dupa care sufla si-n iaurt. Iar apoi cine sta si plange-n perna de singuratate? Tot noi astea fraiere care acordam o sansa si credem in sinceritatea oamenilor in general."

Dupa cum am spus mai sus, chestii care se bat cap in cap.
Mai sus de plangeai de tipu care nu i-a platit apa, acum zici ca femeile-s materialiste.
Ei bine, nu ar fi normal ca daca iesi cu un tip sa-si platesti tu consumatia macar asa, sa nu pari materialista?

Si ca ziceai tu de voi, astea cuminti, sensibile, stricate si ranite de vremurile astea.
Ei bine, tot voi, sunteti genul ala de fete, care sunt mereu ocupate, mereu nu au timp sa raspunda la mesaje, mereu nu pot merge la o intalnire, ca au serviciu, ca-s obosite.
Iar mai mult, asteptati ca totul sa vina de la barbati, doar noi sa insistam, doar noi sa va cautam.

Acum am eu o provocare pentru tine.
Cum ar trebui sa fie un tip pentru a te cucerii, asa, cum ziceai tu, cum sa te abordeze, unde ( ca daca ai doua job-uri, e o problema) cand sa plateasca nota, unde sa te invite, si asa mai departe.
Chiar sunt curios care sunt asteptarile tale.

| 420h2o explică (pentru OldSoul):

Din nou, rautati si contre la adresa mea. Daca spuneam de exemplu " Sora mea..." si continuam cu toate relatarile nu mai "sarea" nimeni cu gura mare.
Nu m-am laudat, nu m-am victimizat, ci doar am relatat datele situatie, cum altfel puteam primi un raspuns elaborat altfel?!
Chiar nu mai exista bunavointa? Nu se mai vede sensibilitatea unui om cand cere un sfat si trebuie pus la zid pentru ce? Ca a spus despre el un adevar?
Citeste ce-am mai scris aici si poate te gandesti de acum incolo de doua ori inainte sa fii ignorant si sa ataci lumea verbal.
Referitor la platitul in oras: vorbeam despre o amarata de apa de la Mega, oamenii mergeam un parc, nu la etajul 18 la cina.
Tu daca mergi cu o fata in parc pentru prima oara s-o cunosti, dupa ce tu ai invitat-o, nu te-ai simti penibil s-o lasi pe ea sa-si plateasca apa de 2 lei?
"Ei bine, tot voi, sunteti genul ala de fete, care sunt mereu ocupate, mereu nu au timp sa raspunda la mesaje, mereu nu pot merge la o intalnire, ca au serviciu, ca-s obosite." - da, suntem ocupate, muncim, nu asteptam de la parinti si mosi milionari. Da, suntem ocupate sa stam la coada la supermarket, sau sa ne uscam parul, sau sa ne ingrijim ca suntem femei. Da, n-avem timp pentru ca acasa hainele nu se calca singure, vasele, rufele, curatenia. N-avem timp nici pentru ca stam sa mergem sa ne epilam, sa ne facem unghiile; n-ai idee cat timp de pierde acolo(ca doar deh, cui nu-i place o femeie ingrijita).
"Iar mai mult, asteptati ca totul sa vina de la barbati, doar noi sa insistam, doar noi sa va cautam." - Da, pentru ca suntem femei si vrem si noi sa vedem un interes pentru noi, ca-s cazuri in care ea e o nesimtita si o face intentionat e partea a doua. Aici vorbind despre o fata normala, nu una care are vreun interes material sau de oricare fel.

Iar referitor la provocarea ta, asa cum am relatat aici si pentru altii, eu nu-s comoda si nici familiarizata cu datingul de azi. Toate date-urile pe care l-am avut s-au nimerit sa nu fie pe placul meu. In sensul in care era doar o discutie amicala fara niciun fel de atractie. Ti se pare ca cer mult? Mie nu. Mi-ar placea un barbat care sa munceasca la fel de mult ca si mine, care sa-mi fie superior din punct de vedere financiar si intelectual(financiar pentru ca stim cu totii ca majoritatea barbatilor se simt in inferioritate daca castiga mai putin). Mi-ar placea sa aud din gura unui barbat planuri adevarate de viitor( job, familie). Dar cand dai de barbati care-ti zic ca vor sa mearga in Bali sau sa-si cumpere nu stiu ce masina atunci cand purtati o discutie despre viitor, crede-ma ca nu-ti pica bine. Sau sa auzi ca inca primeste la 30 de ani mancare de acasa. Sau mai rau, inca sta cu parintii.
Cer mult ca vreau inainte de a incepe o relatie sa cunosc persoana mai bine? Nu de alta, dar eu una n-am avut timp pentru ca "bajetii dupa cateva date-uri nu mai aveau rabdare. Iar de iesit am iesit, atunci chiar aveam timp cu un singur job.
Poate-s eu prea sensibila si crescuta intr-o bula. Insa am auzit si la alte fete acest "of" asa ca nu vad o problema in asta. Pe mine doar ma doare superficialitatea pe care o observ ca se petrece in ultima vreme.

| OldSoul a răspuns (pentru 420h2o):

Din punctul meu de vedere am spus-o fara rautate, acum daca s-a inteles altfel, aia e, nu o sa-mi cer scuze.

In general imi exprim destul de bine punctele de vedere, insa aici, intrebarea a fost structurata cam aiurea si fara sens in opinia mea, de aici si concluzia de sus.

Acum o sa raspund in legatura cu raspunsul tau, poate o sa ajungem la un consens.

"Nu m-am laudat, nu m-am victimizat, ci doar am relatat datele situatie, cum altfel puteam primi un raspuns elaborat altfel?!"
Ai relatat datele din perspectiva feminina, de asta mi-am permis sa spun ca te-ai victimizat.
Chiar crezi ca, ca barbat iti e usor sa cunosti o fata cum se cuvine?
Chiar crezi ca avem al 9-lea simt astfel incat sa stim ca o fata e sensibila, sau doar mimeaza asta?
Din 10 femei cunoscute, abia una din ele daca se dovedeste a fi o fata ok, si, problema e ca dupa 5 esecuri, deja nu o sa mai ai acceasi rabare, iar, atunci cand o gasesti, o sa fii paranoic si probabil o sa te comporti cu ea exact cum ar fi trebuit sa te comporti cu celelalte.

"Chiar nu mai exista bunavointa? Nu se mai vede sensibilitatea unui om cand cere un sfat si trebuie pus la zid pentru ce? Ca a spus despre el un adevar?"
In ziua de astazi, bunatatea e un dezavantaj.
Iar daca esti bun, cu persoanele sensibile, vei ajunge sa fii luat de prost de acestea.

"Referitor la platitul in oras: vorbeam despre o amarata de apa de la Mega, oamenii mergeam un parc, nu la etajul 18 la cina.
Tu daca mergi cu o fata in parc pentru prima oara s-o cunosti, dupa ce tu ai invitat-o, nu te-ai simti penibil s-o lasi pe ea sa-si plateasca apa de 2 lei?"
Aici e discutabil, conteaza mult imprejurarile, conteaza formularea si asa mai departe.
Daca eu iti zic tie "hai sa bem un suc" da, se intelege ca eu sunt cel ce ar trebui sa-l platesc.
Dar daca eu iti zic tie "Merg in oras sa beau un suc, daca vrei, poti sa vii cu mine, ne cunoastem si noi mai bine" ei bine, aici, e cam alta treaba.

""Iar mai mult, asteptati ca totul sa vina de la barbati, doar noi sa insistam, doar noi sa va cautam." - Da, pentru ca suntem femei si vrem si noi sa vedem un interes pentru noi, ca-s cazuri in care ea e o nesimtita si o face intentionat e partea a doua. Aici vorbind despre o fata normala, nu una care are vreun interes material sau de oricare fel."
Ei bine, acest interes ar fi bine sa fie si reciproc, daca noi va facem aceasta placere, ar fi normal sa ne-o faceti si noua.
Si noi vrem sa vedem interesul vostru.
Daca voi la randul vostru nu ne cautati, nu veniti cu propuneri, ne e foarte usor sa consideram ca nu sunteti interesate de noi.

Mai departe

"Mi-ar placea sa aud din gura unui barbat planuri adevarate de viitor( job, familie)"
Chiar crezi ca e ok sa auzi de la prima intalnire din gura respectivului planuri de genul?
Eu ca barbat, sau chiar tu, ca femeie, nu stii ce vrea sa auda persoana din fata ta.
Sa-i spui unei tipe, ca vrei o familie la prima intalnire, poate parea putin disperat, poate fi deplasat.
Nu cunosti persoana respectiva, nu stii ce planuri are ea, insa cand vorbesti de chestii de acest gen cu ea de fata, de multe ori ar putea tinde sa creada ca planurile respective ti le faci direct cu ea, iar asta e deplasat.
Tot odata, sa vorbesti de familie, de job la prima intalnire, poate parea banal, te poate face pe tine ca femeie sa crezi ca viitorul alaturi de el ar fi plictisitor, iar daca nu esti tocmai copata la minte, sa auzi chestii de acest gen, poate fi dezastruos.

"Cer mult ca vreau inainte de a incepe o relatie sa cunosc persoana mai bine? "
Nu neparat, dar uneori, nici dupa o viata alaturi de o persoana, nu o vei cunoaste suficient.
Chiar crezi ca vei cunoaste o persoana indeajuns fara sa fii intr-o relatie cu ea?
Da, poate in cazul in care vorbim despre un coleg de munca, de studii si asa mai departe.
Dar in rest, nu se prea poate asta.
Dupa cum ai spus, vrei o persoana care sa vorbesca numai cu tine, ok, uite perspectiva mea, eu daca vorbesc cu tine o jumate de an, un an, cat sa zicem ca ma cunosti, e foarte posibil sa ma atasez de tine, dar ce fac eu daca tu realizezi ca nu sunt pe gustul tau? Tocmai mi-am complicat viata aiurea, tocmai am risipit jumate de an inzadar.
Nu e nici asa ok.

In concluzie, sa stii ca nici ca barbat nu e mai usor.
La naiba, e chiar greu sa gasesti o fata pe care sa te poti baza, o fata cu care sa fii tu.
In schimb, aventuri gasesti, dar aventurile astea, nu sunt pentru toti.
Cel putin, eu unul, daca nu sunt atras de o fata, nu as sta cu ea, nici macar pentru o noapte.

| Dismally a răspuns:

Cred ca problema este la tine. Te plangi ca esti singura de 7 luni dar ti-ai luat doua locuri de munca si nu ai timp de nimic altceva. Spui ca esti abordata doar de cei mult mai mari cand iesi cu prietenele sa dansezi. Pai acei baieti cuminti care iti cer prietenia, care nu vor doar o aventura cu tine nu te vor "agata" in club unde iesi tu sa dansezi, iar daca tu in alta parte nu ai timp sa mergi nu prea te vei intersecta cu ei... Daca astepti sa te caute Fat Frumos o sa astepti mult si bine. Daca iti doresti o relatie dar baietii de care esti interesata nu te contacteaza poti sa o faci tu, nu-i astepta pe ei sa faca primul pas.

| 420h2o explică (pentru Dismally):

Salutare. Iti dau dreptate in ceea ce ai spus, mai ales la partea cu asteptatul lui Fat Frumos. Nici mie nu-mi place situatia, insa daca stam sa ne gandim am abia 26 de ani, daca nu trag tare acum sa-mi fac un rost, atunci cand? Ratele si facturile nu se platesc singurehappy
Eu am relatat ceea ce mi se intampla mie si persoanelor cu care interactionez, n-am generalizat.
Crezi ca mie nu mi-ar placea sa ies? Oh, nici n-ai ideelaughing Si cand am eu timp, n-au prietenii mei si invers. Sau majoritatea au relatii si e normal sa petreaca timp cu partenerul, ca si asa la cat de multe ore pierdem muncind si pe drumuri, abia daca mai ai timp sa ies cu o prietena dupa birou la cafea.
Revenind, da, problema e la mine, dar nici nu puteam sa platesc chirie in continuare asa ca acum platesc rate, nici nu puteam sa nu muncesc mai mult daca imi permitea timpul pentru ca hai sa fim seriosi, tuturor ne plac banii si ne simtim nemaipomenit cheltuindu-i.

| Dismally a răspuns (pentru 420h2o):

Ai dreptate dar pentru o relatie frumoasa ai nevoie de timp. Daca tu lucrezi de dimineata pana seara, ajungi acasa obosita nu prea mai ai timp pentru partener, ca sa nu mai vorbesc de copii... Din pacate nu prea poti avea totul, poti alege sa ai o cariera, sa castigi mai multi bani sau sa iti dedici timpul relatiei.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca bărbații ok se cunosc în cluburi într o proporție mai mica. Poate pe la concerte, baruri cu tematica sunt șanse mai mari sa socializezi cu tipi mai de treaba. La faza cu consumația nu e mare brânză sa plătești partea ta dar depinde poți mirosi ușor un zgârcit, pentru ca dacă el își plătește berea tu apa probabil e din cauza feminismului, considera ca asa e normal, și într un fel este căci și noi avem job și ne permitem, dar dacă e doar zgârcit nu merita dar îți dau seama de asta în timp oricum. La prima întâlnire în principiu ieși mai mult ca să l cunoști, e ok sa ți plătești consumația mai ales ca dacă nu iese nimic sa nu rămână nimeni cu vreo frustrare. Asa sunt băieții în ziua de azi se tem de materialiste atât de tare încât dau în extrema cealaltă și se creaza situații jenante. Ar vrea ca o femeie sa aibă și bani, sa arate și bine și sa se și ducă cu ei după prima seara dacă se poate dar nu merge chiar asa și de asta de regula nu mai e a doua întâlnire. Oricum nu toți sunt asa și chiar dacă sunt nu toți o fac din zgârcenie. Relații cred ca vor toți dar sunt prea fricoși. Cam asa sunt băieții în ziua de azi, le e teama de relații, de refuz, de dezamăgire etc. Poți cunoște băieți într un altfel de mediu care sa permită o apropiere sufleteasca, asta se poate mai degrabă dacă cunoști pe cineva în grupul de prieteni sau la munca, oriunde unde sa poți avea timp de tatonări, nu sa treci direct la întâlniri și relații căci aici se forțează, mediul e important.

| Clorox a răspuns:

Nu e problema nimanui ca lucrezi foarte mult si cand ai ocazia sa iesi pe afara esti abordata de cine nu trebuie, e un club/pub/bar, ce asteptari ai?
Sa-ti zic o chestie, in ziua de azi, ca barbat, esti un porc si un misogin daca nu platesti ceva unei fete, esti un porc si un misogin daca o faci, pentru ca femeile sunt puternice si nu au nevoie de ajutor de la un barbat. Orice ai face niciodata nu va fi satisfactie. Din cauza prostiei provocate de feminism si a asteptarilor prea mari fata de o persoana se ajunge in situatii de genul.
Societatea si toate prostiile astea de aplicatii arata doar o parte din toata povestea, si ca de obicei, barbatul pica de prost pentu ca ''femeia e mai presus'' si va fi mereu victimizata de alte femei sau pur si simplu de ratati care spera sa obtina ceva mai mult de la voi.
''Am vazut barbati care au facut asta, care au zis asta, nu au facut asta, s-au comportat in felul asta'', scuteste-ma! Am vazut femei la care se aplica acelasi rahat, poate chiar mai rau.
Am vazut atatea femei care ies la intalniri cu barbati doar de dragul de a fi scoase in oras, de a manca si a se plimba ca doar au prostii bani, atatea cazuri cand se comporta penibil si arata penibil din cauza acestui aspect.
E o prostie sa zici ca din cauza barbatilor voi sunteti cele care intr-un final stati si plangeti in perne, e vorba de individualitate si de caracterul persoanei, indiferent de sex. Toti plangem.
Scuza-ma, daca nu incerci si spui ca nu te mai increzi in oameni atunci spune-mi si mie ce vrei? Barbatii nu pica din cer, nici prietenii.
''nu ii scriu unei fete pe care o plac pentru ca este frumoasa si sigur are prieten, ceea ce mi se pare o imbecilitate.'' Si mie, stii ce mai e imbecil? Sa dai block unei persoane dupa un simplu ''hey'' sau ''buna'', doar pentru ca nu arata ca nu stiu ce fotomodel/nu are bani/masina, etc... De ce crezi ca le e frica si nici nu mai vor sa incerce sa vorbeasca cu femei? Nu ma mir.
O mare parte din vina e din cauza societatii, a standardelor si a feminismului radical, unde ca barbat esti efectiv un gunoi daca existi.
Acum ma refer strict la individualitate, vorbind pentru ambele sexe.
E normal sa dai de prostie intr-o persoana, de profitori, de neseriosi, de iresponsabili si de nu mai stiu eu ce specimene. Asa e in viata, dar depinde doar de tine sa-ti gasesti camaradul. Am vazut si oameni buni, oameni educati, frumosi, atenti, sunt foarte multi.
Plictiseala intr-o relatie nu apare din cauza barbatilor, apare din lipsa de romantism, din lipsa conversarii si din lipsa dorintei de a cunoaste unul pe celalalt in cazul acestei generatii de tineri.

| Thecurious a răspuns (pentru Clorox):

Care sunt acele prostii de aplicatii?

| Clorox a răspuns (pentru Thecurious):

Aplicatiile de socializare, dating.

| Dalmore a răspuns:

Eu nu ma uit in jur, ca nu-s asa curioasa ce face vecinul, am treburi mai importante, dar prietenii ei o duc bine la capitolul relatii. Te uiti si tu pe MetroCrush unde se aduna numai persoane cu IQ pe minus laughing bv.

,, Femeile au devenit materialiste si nu au ambitii in cariera''
Unde dzo traiesti laughing? Nu face generalizari bazate pe lumea ta mica

| Endoryus a răspuns:

"Noi astea fraiere". Sa ii planga cineva de mila, va rog eu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei iesim la o cofetarie la un bar, de unde esti?
Eu am 22.

| Raducons a răspuns:

Sunt plini de complexe toti de aia nu mai indraznesc sa cucereasca ca la carte si se feresc de fete simpatice, Isi pun din start o bariera si nici macar nu incearca, isi fac in minte niste scenarii care nu sunt adevarate.Acum si fetele sunt pretentioase,se uita dupa bani,si au pretentia sa le platesti tu consumatia cand de fapt fiecare trebuie sa isi achite nota,mai ales ca nu avem nicio obligatie si pana la urma suntem egali dupa cum ati vrut voi, Aveti joburi si cred ca puteti sa platiti daca aveti demnitate si nu aveti pretentia sa va intretina barbatul, Adevarul este ca baietii buni sunt luati si cei ramasi sunt fara job-uri si intretinuti si plini de complexe dupa cum am zis si atunci normal ca nu mai au curaj sa cucereasca o fata, nu pot sa ii ofere nimic ca sa o faca sa se ataseze de ei, E ca la copii daca nu le faci cadouri nu te prea iubesc, asta este de fapt fenomenul.Se stie ca daca oferi esti iubit daca nu, nu esti.

| OrdanKarris a răspuns:

"Care-i faza cu relatiile din ziua de azi? Ma uit in jur si vad oameni singuri, care-si doresc o relatie, dar nu misca un deget pentru asta. In sensul in care din discutiile pe care l-am avut cu altii imi spuneau ca nu ii scriu unei fete pe care o plac pentru ca este "frumoasa si sigur are prieten", ceea ce mi se pare o imbecilitate." =====> Femeile urla si dispera dupa relatie, infinit mai tare decat barbatii. Eu ca barbat pot fara relatie bine mersi. Pe mine ma intereseaza sa ma simt bine, sa fiu cu o tipa care este la fel de nimfomana ca mine, cu chef de prosteala fara haine pe noi. Nu ma intereseaza nici ritualul imperecherii, adica iesitul la 10001 intalniri, curtat. Nu ma intereseaza, nu imi iese nimic din asta. Nu am timp de jocurile astea si nu particip. Spui ca astfel de oameni nu misca un deget. Te refereai si la tine? Spun asta pentru ca si tu astepti sa fi gasita, curtata parca alta grija nu avem noi barbatii decat persoana ta.

"Ce se intampla cu lumea asta? Inainte un baiat te intreba daca vrei sa fii prietena lui, acum se supara pe tine daca nu te culci cu ei repede." ======> in ziua de azi daca faci chestia asta cu intrebatul si cerutul prieteniei, ca barbat nu faci decat sa fi bun de exploatat emotional de acea femeie, ii dai de inteles ca esti sub nivelul ei, ca esti prada usoara si fraier numai bun de stors de resurse si timp, iar ea iti va pierde acel timp aiurea. Numai barbatii naivi fac asta. Si tu ai face fix la fel. Imi spui tu mie, ce are de castigat un barbat daca vine la tine, te curteaza, te intreaba daca vrei sa fi prietena lui? Cum il rasplatesti? Cu sex? Cu un oral pe cinste? Probabil nu. Ma gandeam eu. Ce am eu de castigat daca te curtez? Absolut nimic. Prefer alte variante, alta decat sa te curtez, sa ma cobor sub nivelul tau ca si cum ai fi vreo vita nobila iar eu sarantocul care face plecaciune, nu mersi. Nu merg lucrurile asa. Ti-as putea spune exact de ce nu mai merg lucruile asa cum ai vrea tu sa mearga, dar asta ar fi alta discutie pentru alta ocazie.

"Eu sunt singura de 7 luni, am doua joburi si duminica cad lata de somn. Automat timp de iesit n-am sa cunoasc pe cineva, insa in rarele ocazii cand ma strang cu prietenele mele si mergem in oras sa dansam ne trezim asaltate de barbati muuuult mai mari decat noi ca varsta, care vor sa ne cumpere de baut, pe care daca ii refuzi te jignesc cu apelative de genul " fitoasa, aroganta"." ======> Eu nu cred ca refuzi bautura, cred mai degraba ca accepti bautura, dar refuzi ce urmeaza dupa. Accepti ce are omul ala de oferit ca apoi sa-i dai cu jet. Si da, facand asta, esti fitoasa si aroganta la faza aia. Esti!

"Sau sa ziceam ca pana la urma cumva, ca fata esti bagata in seama de cineva, chimie, compatibilitate, etc si iesi. Si acolo sa vezi frumusete. Mai nou barbatii accepta chiar si l-a prima intalnire sa-ti platesti tu ca femeie( o prietena de ale mele a iesit cu un tip in parc si si-a platit singura apa, apoi el si-a achitat berea). E oribil, scoti fata in parc si-ti iei o bere, dar apa, efectiv penibil." ======> Nu e oribil nici penibil deloc. Imagineaza-ti ca daca as iesi cu 100 de femei intr-o luna de zile, cati bani ar trebui sa cheltui pentru fiecare din ele daca ar fi sa fac ce zici tu, bani care i-as putea cheltui bine mersi pe mine, in schimb ce ar trebui sa fac, sa platesc pentru fiecare muiere cand ies in oras pentru incertitudinea ca va fi ceva intre noi. EU NU PLATESC PENTRU INCERTITUDINI! Traim in era egalitatii. SI tu ai job, si eu, ne platim individual consumatia. PUNCT! Daca e chimie cum spui tu inseamna ca acea consumatie nu conteaza. Iti zic din experienta, femeile care m-au placut cu adevarat, nu doar ca nu a trebuit sa platesc nimic pentru ele, dar am ajuns in pat extrem de rapid. De ce? Pentru ca a fost atractie veritabila. Tu daca simti ca trebuie sa fi platita pentru timpul tau, ca o dama de companie, atunci ai o ura secreta pentru barbati in general, iti place sa-i vezi cum platesc pentru tine, sau se ca se chinuie sa te convinga sa-i placi, sau iti place sa vezi cum un barbat se scurma in toate felurile sa-ti faca pe plac pana sa te indupleci sa fi si tu intima cu el. Adica un barbat sa plateasca pentru tine, chiar daca e incert ca se va finaliza cu relatie, ideal sex. Nu fata mea, daca scot bani pentru tine din buzunarul meu, sa fie macar jumatate de an sau un an de relatie, sa stiu sigur ca lucruile fucntioneaza intre noi. Dupa un an de relatie reusit, promit ca nu te scot la suc, iti fac cinste la un restaurant de lux, dar abia dupa un an, abia dupa ce stiu ca lucrurile merg bine intre noi si stiu ca platesc pentru aleasa mea, nu pentru o straina care se poate face nevazuta dupa prima intalnire. Nu am nici un motiv sa-ti platesc sucul. Sa platesc pentru ce? Ca sa ma validezi ca-s vreun gentleman sau cat de baiat bun sunt. Ma scuzi, n-am nevoie de validarea ta. Canta la alta masa.

"Mii si mii de povesti auzite si traite si cazuri de genul in care barbatia nu mai e ce era." ======> nici feminitatea nu mai e ce era. Extrem de rar mai exista virgine, gospodine, supuse, feminine. Exista in schimb multe grosolance cu pretentii de diva. Vreau o femeie, nu o PRINCESS!;)

"Inteleg ca-s barbati si femei care vor doar aventuri, respect asta, atata timp cat este spusa de la inceput, dar in ultima vreme ajung la concluzia ca nu mai asta se vrea." ======> Ghinionul tau. Tu vrei si curtata si nici sa nu-ti ceara barbatul sex. Stai naibii singura ca deja ma enervez numai cat te citesc. Deja am draci numai de la prostiile care le debitezi si nesimtirea cu care scrii. Nesimtita, asta esti. Colcai in solipsismul tau de muiere feminista si nu ai nici cel mai mic discernamant pentru nevoile si asteptarile barbatului, acelui barbat de la care ai pretentia nu doar sa-ti traga la caruta vietii, dar tot el sa-ti ceara permisiunea sa fie catarul tau propriu si personal. Imi clocoteste sangele de draci numai cat te citesc. Dai dovada de o aroganta infioratoare!

"Mi-ar placea sa vad si eu un barbat ca analizeaza foarte bine o fata inainte de a-i propune sa iasa cu el, care se concentreaza asupra ei si nu incearca sa agate si alte fete in acelasi timp." ======> Mi-ar placea si mie sa vad cum esti o virgina, gospodina, supusa, tacuta, feminina, placuta si sa stie sa faca si un oral pe cinste, dar fata de tine, eu realizez ca ce cer este o aberatie pentru zilele noastre si ma multumesc cu mai putine criterii din lista aia. Vad ca tu nu stii sa tai din pretentii. Daca tii cu dintii de lista ta de pretentii, mai ales aia cu platitul si curtatul ai sa sfarsesti singura. Serios acum, ai sa sfarsesti singura. Relatia barbatul o ofera. Barbatul isi sacrifica libertatea, resursele, fidelitatea, exclusivitatea, linistea, placerile ca tu sa ai comfortul unei relatii. Fara acordul barbatului, nu exista relatie. Altfel ai fi deja in intr-una si nu te-ai plange. =))

"Sincer, sunt in pom si pomul in aerlaughing O zic cu un oarecare regret, pentru ca simt ca m-am ingropat in munca. Am acceptat al doilea job in aceeasi companie unde lucrez doar pentru a nu mai sta acasa singura. Sunt tanara si am multe visuri si ambitii si mi-ar placea sa nu trag singura la caruta asta a vietii." =====> Faptul ca ti-ar placea tie niste chestii nu e treaba mea. Nu ma intereseaza. Eu daca imi pierd timpul cu tine, vreau sa stiu cat de bine ma simt alaturi de tine. Ce pozitii sexuale iti plac? Te pricepi sa faci oral, mai ales dimineata? Esti capabila sa-ti pese si de bunastarea mea? Din ce vad eu tu pui punctul numai pe ce te doare pe tine, si tot vrei relatie, aspect care doar barbatul ti-o ofera. Ce esti tu dispusa sa fii in acea relatie? In loc sa te intrebi cine e dispus sa te curteze, intreaba-te ce ai tu de oferit unui barbat, altceva decat pretentii feministe? Tu vrei si relatie, si curtata? Vrei eu sa-mi sacrific tot pentru tine, si tot eu sa cer sa fiu servitorul tau sau cum? Nu crezi ca esti cam narcisista?

"Nu-i ok, ma oftica ce se intampla." ======> Ba e ok, depinde cum privesti problema si de care parte a baricadei te aflii =)) Apropo, ar trebui sa-mi pese ca te simti tu ofticata? Awwww, saracuta de tine, te doare situatia actuala? Foarte bine. Adevarul doare!

"Femeile au devenit materialiste si nu au ambitii in cariera, barbatii dau peste asa ceva dupa care sufla si-n iaurt. Iar apoi cine sta si plange-n perna de singuratate? Tot noi astea fraiere care acordam o sansa si credem in sinceritatea oamenilor in general." ======> Nu e problema mea ca voi femeile alegeti gresit apoi dupa multi ani realizati unde ati gresit si cu cine nu trebuia. Nu e treaba mea sa vin sa te repar. Nu e treaba mea sa platesc pentru tine si pentru greselile tale din trecut, cand altii te-au avut usor si fara alte obligatii. Nu veni tu la mine sa-mi spui ca trebuie sa te curtez cand probabil ti-ai pus-o si in buda unui local cand erai mult prea bauta, fumata etc. Si peste toate astea, ai si pretentia eu ca barbat SA TE CER, prin curtat si platit consumatia. Fugi bah d-aici. Fugi invartindu-te! N-am nevoie!

"Atatea fete cuminti, sensibile, stricate si ranite de vremurile astea." ======> ma intreb a cui este vina. Nu cumva a fetelor cuminti care pur si simplu nu au stiut sa aleaga corect la vremea respectiva? Nu cumva greselile acestor fete care erau cuminti le face imposibila stabilirea unor conexiuni adanci si trainice cu un barbat care cum spui tu, curteaza si plateste pentru tine? Nu cumva chiar daca dai peste astfel de barbat, il vei supune unor jocuri muieresti si il vei face sa plateasca pentru toate alegerile tale gresite din trecut? Ce barbat ar vrea sa incaseze nota AIA de plata? Iti zic eu, NIMENI! gandeste-te bine la ce ai tu de oferit inainte sa emiti pretentiile care le emiti. Faptul ca ai cariera si 2 joburi nu ma incanta cu nimic. Cariera ta nu-mi tine maciuca sculata, nici nu te face mai sexy!

"E de la sine inteles ca nu generalizez, insa este un femomen care chiar se intampla, mai ales printre tinerii de 20-30 ani. Chiar asa nimeni nu mai vrea omul lui, camaradul lui, sa-i fie piatra de sprijin? " ======> Pot fi camaradul tau, cu conditia cand vin la tine sa purtam discutii le purtam fara haine pe noi, ne atingem in toate partile si in toate pozitiile. Exista camaraderie, doar ca nu ai tu suficienta imaginatie. =))

"Ne trezim in relatii in care stam de plictiseala, iar majoritatea vin din partea barbatilor." ======> Nu e vina mea ca esti plictisitoare la randul tau si nu ai efectiv nimic mai bun de oferit unui barbat decat vaginul tau. Probabil de asta ai pretentia sa fie supraevaluat acel vagin, pana intr-acvolo incat sa fi curtata, sponsorizata de barbati ca si cum ai fi Meghan Markal! =)) Daca tu esti usor plictisita si plictisitoare la randul tau nu e treaba mea sa gasesc formula magica sa te scot din plictiseala. Nu e treaba mea sa te scot din monotonie. Daca tu ai bagaj emotional neplacut din cauza alegerilor tale gresite din trecut cu barbatii si nu numai, nu e vina mea si nici treaba mea sa te repar. Daca esti stricata, good luck! :)

Si pe final iti mai zic o chestie: tu spuneai ca ai vrea cineva sa traga cu tine la caruta vietii, apoi te plangi ca te plictisesti usor in relatii. Pai ori te inhami intr-o relatie pentru a trage la caruta, ori relatia pentru tine inseamna cat de tare te plictisesti si in functie de gradul de plictiseala stai sau parasesti relatia cu un om care s-a induplecat sa traga cu tine la caruta aia a vietii? Ce doare mai tare pentru tine: caruta vietii sau cat de putin sau tare te plictisesti intr-o relatie. Tu cauti relatii sa fi stimulata sau sa tragi la caruta vietii? Care din ele? Tu nu vezi cat de confuza si aeriana esti? Nu observi cat de prost faci alegerile in viata? Chiar nu citesti ce aberezi?

| OrdanKarris a răspuns:

"Repet, prima intalnire, momentul in care el, barbatul, ar trebui teoretic sa curteze o femeie." ======> de ce? Cumva banii mei au valoare mai mica decat ai tai incat trebuie eu ca barbat sa te conving sa ma placi? Cu cat un barbat trebuie sa depuna eforturi supranaturale pentru validarea unei femei, cu atat e clar ca acea femeie NU IL PLACE. Nu ca nu-l vrea, nu-l place! Chimia reala este cand se aprind scantei din prima, fara curtat, fara convins.

"Referitor la platitul in oras: vorbeam despre o amarata de apa de la Mega, oamenii mergeam un parc, nu la etajul 18 la cina." ======> Nimic nu spune NU TE VREAU mai tare decat multitudinea de eforturi sau note de plata achitate de un barbat pentru o femeie. Nu conteaza daca apa aia costa 50 de bani. Gestul ca barbatul plateste nu spune decat ca barbatul se simte inferior si nu va primi pasarica pentru gestul sau cavalericesc, va primi in cel mai fericit caz un FRIENDZONE mare cat el. Adica va fi exploatat la maxim de acea femeie, va fi portofelul ei ambulant, va fi tamponul ei emotional. Acel barbat va fi tratat ca o muiere, nu ca un barbat. Pentru gesturile cavalericesti, un barbat primeste exact ce are femeia mai naspa de oferit, ba chiar va fi exploatat si batjocorit subtil. Iti este cunoscuta vorba "suntem doar prieteni" si atat? Cam la asta se poate astepta un barbat daca alege sa fie gentleman, sa fie cavaler, sa fie cum spui tu ca vrei sa fie, sa faca eforturile financiare sau de alta natura pentru o femeie, care DIN START da semne ca trebuie curtata si convinsa sa placa acel barbat. Nu vreau astfel de interactiune. Uite de asta nu-ti platesc amarata de apa de la MEGA. Plateste-ti singura apa. Nu-ti convine, oricand este alta femeie care abia asteapta putin afectiune si n-are nevoie nici de apa, nici de suc, nici curtata. Vrea carne pe carne daca intelegi ce zic. Daca nu esti tu femeia aia misto, nici o problema, va fi alta in locul tau. NEEEEEEXT!

"Nu vorbi in necunostinta de cauza, mai ales daca n ai trecut prin asta, acolo, in lumea asta mare mai sunt fete care spera la sinceritate din partea unui barbat." =======> si cu ce ma incalzeste pe mine ca speri tu la sinceritate? CUm rasplatesti tu barbatul sincer? Il faci un oral? Ii oferi o partida de sex incat sa-l lasi cu gura cascata? Cum rasplatesti tu sinceritatea unui barbat care e dispus sa faca pentru tine ce vrei tu sa faca? Il tii pe uscat cumva? Astepti sa iasa cu tine la 1000 de intalniri pana cand te decizi sa desfaci picioarele(daca te decizi) unui om care si-a facut datoria fata de tine si te-a curtat cum ai vrut si care spera si te asteapta si spera, si nu primeste nimic. Fix omul care spui ca-l vrei, fix omul care te curteaza primeste ce ai tu mai naspa de oferit: timp pierdut degeaba, bani cheltuiti degeaba, multa oftica, multa sacaiala si vorbarie goala despre toate nemultumirile tale actuale, dar zero pasarica, ZERO. Uite de asta barbatii nu te mai curteaza. Pentru ca nu meritati curtate. Pentru ca nu exista nici motiv nici rasplata pentru astfel de comportament. Nu exista. Nu exista nici o motivatie sa fi curtata. Dimpotriva, exista motivatie sa fim cat mai egoisti. Barbatii egoisti primesc pasarica rapid. Avem toate motivele sa fim in relatii cu beneficii si sa lasam curtatul la o parte. A cui e vina pentru asta? A voatra, a muierilor. Daca asteptati sa fiti curtate, ia stati voi singure ca stai bine. rolling on the floor

"Referitor la partea cu cluburile, asa cum am spus, mergem sa dansam, suntem tinere, muncim, simtim si noi nevoia de distractie." ======> Simti nevoia sa ai 1000 de priviri asupra ta, sa ti se ofere atentie din toate directiile. Probabil in felul asta ai facut alegerile gresite iar acum cand realizezi cat de tare ai fost abuzata emotional astepti un barbat cuminte sa plateasca pentru toate neajunsurile tale, ba chiar sa ai asteptarile care le-ai avut din partea tuturor fostilor, de la acest singur om care, saracul nici nu stie ce-l asteapta cu o napasta ca tine. Uite de asta nu-ti platim consumatia. Pentru ca altii te-au avut moca. Vor si aia cnaivi moca, pana la urma nu vor fi ei cele mai mari greseli care le-ai facut. Corect?

"Frumusetea se duce in timp, si sincer, un om bun pe care-l placi o sa fie frumos in ochii tai, indiferent de trasaturile lui fizice." =======> Asa zic toate care-si pierd acea frumusete si li se dizolva admiratorii si curtenitorii de alta data. Ca frumusetea fizica nu mai conteaza. Ba conteaza. Iar daca nu ai frumusete fizica, macar compenseaza prin niste skilluri naucitoare de oral si sex. Vrei sa-ti trec cu vederea varsta si ridurile? Nu ma plictisi cu notiuni cu platitul consumatiei si curtat, umezeste-mi ciomagul cat mai des si asigura-te ca atunci cand ies din casa, ies satisfacut, sa nu am motiv sa ma uit la altele. Iar daca faci asta, voi plati consumatia pentru tine, dar numai daca faci asta. Fi femeia care ma bucura si ma relaxeaza, nu fi despotul si demonul din casa mea.

"Se confunda adesea atractia pe care o ai fata de cineva doar din prisma asta si nu mi se pare ok, din contra, mi se pare superficialitate." ======> Imi place superficialitatea. Superficialitatea e sexy. Vreau sex cu sughituri si transpiratii, cu cat mai superficial, cu atat mai bine. Daca faci asta pentru mine inseamna ca ma respecti, iar daca ma respecti, iti platesc si consumatia. Vrei sa fiu mai mult decat superficial? Inca nu mi-ai oferit motiv bun sa fiu.

"Tuturor ne plac banii si ne simtim nemaipomenit cheltuindu-i." ======> Eu nu ma simt foarte bine cheltuind banii. Eu ma simt bine cand strang banii care-i castig si ii investesc in ceva: masina, casa, Bitcoin, litecoin. Banii mei nu-s pentru cheltuit pe consumatiile tuturor muierilor care continua sa faca alegeri gresite inclusiv cu obiceiurile lor de a gestiona bani. Inclusiv aici faci alegeri gresite.

"Eu consider ca la o prima intalnire barbatul trebuie sa plateasca, chiar daca ea se ofera." =======> Ce m-as face daca ar trebui sa platesc pentru prima intalnire de fiecare data cand ies cu o femeie? Nu vreau sa dau de inteles ca ma simt mai prejos decat ea incat sa-i dau apa la moara sa ma exploateze, sa foloseasca interesul meu pentru dansa impotriva mea, sa ma oblige sa joc "ritualul imperecherii", adica sa ma oblige sa ies la 1001 intalniri, sa cheltui o avere pe PRINCESS, iar apoi sa nu am nici macar siguranta ca va exista ceva intre noi: relatie sex, etc. Nu mersi. Iti platesti singura consumatia, altfel fa pasi ca am pe alta.winking

"Mi se pare un gest de cavalerism si astfel ii arati fetei ca ti-a facut placere sa-ti petreci timpul cu ea" ========> Cavalerismul nu ajuta cu nimic cauza barbatului. Cavalerismul te incata DOAR pe tine. Daca-s cavaler cu tine, primesc doar un pupic pe obraz si la reventinde-o. Nu multumesc. Gaseste alt fraier! Si apropo, poate NU mi-a facut placere sa pierd timpul cu tine. Poate m-am plictisit de moarte dar speram sa fie ceva actiune la sfarsitul serii. Poate nu vreau si n-am chef sa te aud vorbind mai ales ca presimt ca nu as avea nici un subiect relevant de discutie cu care sa tii pasul. Uite eu-s mare amator si cititor de HP Lovecraft. Dar presimt ca nu stii nici cine e ala si ce reprezinta. Si chiar daca ai stii, nu vreau sa discut despre Lovecraft cu tine, iar daca discut despre Lovecraft cu tine, vreau s-o facem FARA HAINE PE NOI! Capisci? Cavalerismul e o boala care trebuie starpita si a fost starpita!

"Si nu-mi spune tu ca nu ti-a placut sentimentul acesta cand ai platit pentru o fata pe care o placi" ======> Sincer nu. Cu banii aia mai puneam ceva si ma duceam la un film misto, sau imi luam eu o bere. Sincer nu gasesc placere sa platesc consumatia unei femei. Chiar nu inteleg ce zici aici. Orice leu cheltuit pe mine si nu pe tine, e o investitie buna! Ai asteptarea sa cheltui pe fundul tau? Cine esti tu mai exact? Cine te crezi de ai pretentia la banii mei? Cine drecu te crezi? Ce-ai facut tu pentru mine ca sa te cinstesc din banii mei? Ce ai facut tu pentru mine sa-mi demonstrezi ca meriti sa trag la caruta ta? Stii tu caruta aia a vietii care spuneai?

"Nu ma pot adapta la ritmul acesta in care romantismul moare. " =====> Stii care este definitia reala a romantismului? Disponibilitatea unui barbat de a-si periclita starea si bunastarea de dragul unei femei, inclusiv pana la a-si pierde viata. Cu cat este barbatul dispus sa sufere si sa sacrifice mai mult din bunastarea lui pentru o femeie cu atat mai romantic este. Ala este romantismul. De ce as face asta pentru tine? De ce as fi eu romantic pentru tine? Nu am decat de pierdut intr-un fel sau altul.

"Din nou, rautati si contre la adresa mea." =======> Nu prea ai fost invatata sa fi contrazisa, asa-i? Si cumva preferi o minciuna spusa pe un glas dulce sau un adevar spus direct, care taie si doare, dar care reflecta intr-u totul realitatea?

"nu m-am victimizat" ---- Ba da, ba da, BA DAAAAA! laughing

"Chiar nu mai exista bunavointa? Nu se mai vede sensibilitatea unui om cand cere un sfat si trebuie pus la zid pentru ce? Ca a spus despre el un adevar?" ======> Vezi ca exista alte fete la care sa te duci sa plangi si sa-ti versi ofurile. Nu astepta un barbat sa faca asta pentru tine. E o lipsa totala de respect pentru acel barbat si nu faci decat sa perpetuezi fix ce te doare mai tare si anume ca nu meriti sa fi curtata si sa-ti fie platita consumatia. In loc sa versi oftica ta pe un barbat, mai degraba vezi cum faci sa desfaci picioarele sau gura pentru acel barbat. Daca esti muiere negativa, cine naiba ar sta cu tine pe termen lung? Cine ar tolera toate negativismele tale? Timpul care-l irosesti plangandu-te l-ai putea folosi fiind o persoana pozitiva pentru un barbat, sa-l faci fericit si la randul lui sa simta si el motiv sa te faca fericita. Dar, nu. Sigur n-ai sa faci asta, sigur iti va intre pe u ureche, si-ti va iesi pe alta, sau ma rog, ochi. big grin Tu nu cauti bunavointa. Tu vrei doar sa te plangi ca nu mai exista barbati care sa-ti sufle in fund cum vrei tu. Atat!

"Da, pentru ca suntem femei si vrem si noi sa vedem un interes pentru noi, ca-s cazuri in care ea e o nesimtita si o face intentionat e partea a doua." =======> Si noi vream sa stim pentru cine platim. Faptul ca exista barbati care-ti trag teapa si sunt nesimtiti si o fac intentionat, asta e partea a doua! rolling on the floor Vezi tu, moneda are doua parti de fiecare data. rolling on the floor Si eu sunt barbat, vreau si eu sa vad un interes din partea ta pentru mine. Vreau sa vad ca-ti pasa de mine, de nevoile mele. Vreau sa vad ca desfaci picioarele si ma rasplatesti cu ce doresc mai mult si mai mult, ca sa stiu pentru cine ma sacrific, pentru cine sacrific hobbyurile, timpul, resursele si interesul meu. Vreau sa stiu pentru cine trag la caruta vietii si cu cine. Faptu ca esti femeie si porti vagin nu iti acorda din oficiu statutul de semi-zeu, sa astepti sa ti se aplece barbatii la picioare. Iar daca asta astepti, ia stai tu fata mea singura, ca si pana acum, ca vad ca-ti place singuratatea rolling on the floor Nu uita, BARBATII OFERA RELATIA! Fara barbat si acordul lui, relatia NU EXISTA!

"In sensul in care era doar o discutie amicala fara niciun fel de atractie. Ti se pare ca cer mult?" =====> Daca astepti sa-ti platesc consumatia doar pentru "o simpla discutie", VALEAAAA! Fa pasi fata mea.

"Mi-ar placea un barbat care sa munceasca la fel de mult ca si mine, care sa-mi fie superior din punct de vedere financiar si intelectual(financiar pentru ca stim cu totii ca majoritatea barbatilor se simt in inferioritate daca castiga mai putin). Mi-ar placea sa aud din gura unui barbat planuri adevarate de viitor( job, familie)." =======> Sunt astfel de barbati, dar cand aud astfel de propozitie din gura unei muieri primul lucru care-mi vine in minte este ca esti o nesimtita, o narcisista si o femeie cu prea mult bagaj emotional caruia daca nu as avea toate astea, nu as avea nici o sansa. Ei uite ca am toate astea dar nu ti-as oferi relatie tie nici sa ma tai cu lama. O femeie care verbalizeaza asta, e foarte suspecta si dubioasa.

"Nu de alta, dar eu una n-am avut timp pentru ca "bajetii dupa cateva date-uri nu mai aveau rabdare. Iar de iesit am iesit, atunci chiar aveam timp cu un singur job." ======> NIMIC nu spune "NU TE VREAU" mai clar decat urmatoarele expresii: "hai sa mai astepatam", "nu sunt inca pregatita", "tu numai la sex te gandesti", "hai sa fim doar prieteni", "un cavaler/gentleman nu ar cere asa ceva", "nu ne cunoastem suficient de bine". Eu daca aud d-astea din gura ta, fug manacand pamantul si iti dau reject la toate apelurile. Daca esti frigida si pretentioasa pe deasupra, STAI SINGURA! Tu ai idee cate femei abia asteapta ceva afectiune, femei proaspat divortate sau care au o atitudine mult mai relax in privinta dinamicii barbat-femeie. Nu am nevoie de frigide in viata mea. DISPARI!

"Poate-s eu prea sensibila si crescuta intr-o bula. Insa am auzit si la alte fete acest "of" asa ca nu vad o problema in asta. Pe mine doar ma doare superficialitatea pe care o observ ca se petrece in ultima vreme." =======> Nu e problema unui barbat sa fie in ritm cu tine si cu asteptarile tale asupra vietii cand ai tu chef si cum ai tu chef. Poate eu vreau sa ma simt bine, sa nu ma leg la cap, mai ales cu o femeie care stramba din nas la sex dar are pretentii de PRINCESS sa fie scoasa si platita in oras. Nu ma intereseaza pe mine ca esti tu dezamagita. Ce eforturi faci tu sa fi pe placul unui barbat ca sa nu mai fi dezamagita atata? Nu faci nici un efort? Emiti pretentii in continuare? Canta la alta masa! Multa bafta la cautat rolling on the floor

| LupusDei1993 a răspuns:

Pentru ca majoritatea fetelor vor un badboy, de aia, la fel si barbatii care dau de femei toxice si fac fix la fel.
Apropo, in statistici clar barbatii sufera mai mult decat femeile, chiar se sinucid mai multi.

| qwertpro a răspuns:

Salut,fiecare generatie e diferinta in felul sau.Nici inainte nu mai era totul atat de perfect pe cum crezi.Istoriile pe care le auzim de la oamenii mai in varsta ca noi, ne fac sa credem astfel din cauza ca ei ne vorbesc de persoana cu care traiesc de multi ani impreuna, pe care o iubesc deja de multi ani, si avand deja alaturi pe cineva iubit de atata timp e si evident ca poti spune multe lucruri bune despre trecut.Si atunci erau multe persoane timide, rele, lacome etc. si barbati, si femei, doar ca nu stiau toti chiar.Acum prin intermediul internetului putem afla totul despre o persoana, fie din pozele sale, comentariile sale sau prin intermediul altor persoane.Fiecare generatie e diferita, la fel si cea din ziua de azi.Internetul a facut ca toate aceste aspecte sa iasa la iveala, dar in trecut era totul la fel.Batranii evident ca ne vor spune ca in tinerete totul a fost foarte bine, mult mai bine ca acum pentru ca rar cine se bucura de batranete si cam toti tanjesc dupa tinerete, oricat de oribila nu ar fi fost, o vad ca pe o perioada unica. Exista si astfel de barbati pe care ai vrea sa-i intilnesti, doar inca nu ai dat de ei.Fiecare om e diferint, din cate se vede ai nimerit in compania unor persoane care nu iti erau pe plac, de aceea si ti-ai creat aceasta impresie gresita.

| Alexxiax98 a răspuns:

Si care este problema ca si-a platit singura consumatia? Nu mi se pare deloc anormal. Au aceeasi valoare banii, nu?
Si daca tu si pritenele tale mergeti in cluburi, ce va astepti sa gasiti? Studenti la Harvard?

| 420h2o explică (pentru Alexxiax98):

As aprecia daca n-ai mai fi acidahappy. Tu daca mergi cu un tip la prima intalnire si te oferi sa platesti, pentru ca asa ai fost invatata acasa si el accepta, iti pica bine? Repet, prima intalnire, momentul in care el, barbatul, ar trebui teoretic sa curteze o femeie.
Nu vorbi in necunostinta de cauza, mai ales daca n ai trecut prin asta, acolo, in lumea asta mare mai sunt fete care spera la sinceritate din partea unui barbat.
Referitor la partea cu cluburile, asa cum am spus, mergem sa dansam, suntem tinere, muncim, simtim si noi nevoia de distractie. Crezi ca e placut sa vina la tine oameni cu 15 ani mai in varsta si sa patesti ce am scris mai sus? De fapt nu, rectific, crezi ca e normal sa se intample asta?

| Alexxiax98 a răspuns (pentru 420h2o):

Asta poate fi parerea ta, eu nu cred in "curtat", poate doar pe vremea lui Ion. Ce legatura are asta cu sinceritatea? Daca-ti plateste consumatia inseamna ca e sincer?
Da, cred ca e normal, asa e lumea din club, nu te obliga nimeni sa mergi acolo daca nu-ti convine. Sunt si alte moduri de a te distra.

| relian a răspuns (pentru 420h2o):

Nu vad ce are curtarea unei femei cu plata unei consumatii laughing deci tu ca barbat daca curtezi o femeie, gata e batut in cuie ca trebuie sa platesti sau cum? De unde va vin oare ideile astea "geniale"
Alexia are dreptate in tot ce a spus.

| stefan1993ful a răspuns:

Sunt exact in aceeasi situatie ca si tine. Am 25 de ani sunt singur și am prea puțin timp pentru ieșiri! Mi.as dori să te cunosc.Imi place cum gândești!

| oParadox a răspuns:

Scuze, nu m-am puteam abtine...
"Mai nou barbatii accepta chiar si l-a prima intalnire sa-ti platesti tu ca femeie" - Stai ce? Care-i problema? Doar pentru ca esti femeie ar trebui sa te tin in puf?
Nu mai traim in epoca de piatra, si nici in serialele alea in care barbatul face primul pas. Daca iti doresti ceva, te duci si il iei.
"Ne trezim in relatii in care stam de plictiseala, iar majoritatea vin din partea barbatilor." - Partea barbatilor? De unde stii tu? Bine ca vezi asta, dar femeile cand inseala nu vezi? De ce iti place sa dai vina pe barbatii?
Nu e vina barbatilor, ca voi fetele, ati schimbat sensul dragostei, majoritatea il cauta pe Fat Frumos sau ceva milionar care sa le tina in palat... Iar daca tu nu ai avut prieten fiind ocupata cu lucrul, cred ca nu ar trebui sa astepti atat, nu o sa te caute el, du-te tu si-l cauta. Iar daca cauti la club, normal ca o sa gasesti baietii de club xD

| 420h2o explică (pentru oParadox):

Buna, o sa le iau pe randhappy
Eu consider ca la o prima intalnire barbatul trebuie sa plateasca, chiar daca ea se ofera. Pe mine bunica mea m-a invatat ca daca eu ca fata nu ma ofer sa platesc, inseamna ca n-am fost bine invatata acasa, iar daca barbatul nu plateste la prima intalnire inseamna ca el n-a fost bine invatat acasa. Mi se pare un gest de cavalerism si astfel ii arati fetei ca ti-a facut placere sa-ti petreci timpul cu ea.Si nu-mi spune tu ca nu ti-a placut sentimentul acesta cand ai platit pentru o fata pe care o placihappy
" De unde stii tu? Bine ca vezi asta, dar femeile cand inseala nu vezi? De ce iti place sa dai vina pe barbatii?" nu cred ca e cazul aici sa generalizezi, caci eu nu am facut-o, ci doar am relatat ce am observat/ trait. Eu nu cunosc datingul de la ora actuala. Eu pur si simplu am incercat sa gasesc un raspuns.

| Jenga a răspuns:

Sunt femeie, dar urasc feministele, nu te poti astepta ca tu ca femeie mergand in club sa dai de inteligenta, si nu e vorba ca barbatii se schimba, socetatea o face. Inteleg ca singuratatea e greu de acceptat, dar nu dusa in panzele albe. Ce zici de barbatii care striga dupa tine pe strada ca dupa o bucata de carne.
In mare parte iti dau dreptate si iti spun sa nu mai ai asteptari, nu vei muri singura.

| 420h2o explică:

In sfarsit un raspuns lipsit de rautatehappy
Eu am trait intr-o familie( aici ma refer si la rude de gradul 2 si 3) in care n-au existat certuri in relatii, tensiuni, toata lumea pare echilibrata si fericita in relatie(desi stim cu totii ca nu exista relatie fara vreun schelete in dulap). Pana si verii mei care au 19 si 22 de ani au relatii de 2 si respectiv 5 ani.
Singurul divort care s-a produs a fost cel pe care bunica mea(mama mamei mele) l-a initiat satula de bataile bunicului mei. Si avea 59 de ani, nu era tocmai tanara. A facut asta la aceasta varsta pentru ca n-a vrut sa stea pe capul copiilor ei ca o grija, voia ca fiecare familie sa aiba rostul ei, nu sa stea cu soacra pe cap. Mereu a refuzat sa sa mute la ai mei cand se intampla o bataie mai grava. Pentru mine asta-i ceva de admirat. Cam asta-i mediul din care vin, e normal sa-mi doresc la fel. Problema e ca nu gasesc. Ies o data la cateva luni la un concert unde ma bucur de el, nu stau cu ochii dupa barbati, iar cand ies in club aleg ceva de genul Expirat unde lumea-i relaxata si in fata caruia nu-s parcate masini de lux.
Eu sunt singura la parinti, ai mei au avut grija de mine si sunt destul de cool ca parinti, insa au stiut unde sa puna piciorul in prag. In clasa a 6-a aveam voie pana la 18:00 afara, in a 7-a pana la 19:00 si tot asa pana in clasa a 12-a cand aveam deja 18 ani, dar eram acasa la miezul noptii. Daca voiam in weekend sa stau mai mult afara, ai mei faceau un gratar in curte si veneau toti prietenii mei, ne distram de minune si cu parintii in preajma, desi nu stateau pe capul nostru, ne lasau in pace dupa ce ne vedeau hranitilaughing
In viata sentimentala am avut parte doar de baieti care mi-au cunoscut parintii si viceversa de fiecare data. Nu drame, seen-uri si tot felul de tertipuri.
De 3 ani de cand m-am mutat in Bucuresti doar am muncit.Am avut o singura relatie de 8 luni, care n-a mers din cauza ca eu voiam sa ne mutam impreuna, iar el imi cerea sa astept inca 2-3 ani pana termina fratele lui facultatea si il vede pe picioarele lui ( era mai mic cu 2 ani decat mine si il intretinea cu absolut fiecare leu).
Nu vreau sa zic, dar e adevarul, sunt fata de la tara cu gandire de acum 100 de ani pentru ca in mediul asta am crescut. Nu ma pot adapta la ritmul acesta in care romantismul moare.
M-am intristat de dimineata cand am vazut cat de multa rautate am primit. Eu cautam un raspuns, pe cineva care prin cuvinte ma putea ajuta, pe cineva care empatizeaza si se regaseste.
Nu spun ca-s perfectalaughing Ar fi prea de tot, am si eu viciile mele, conceptiile mele gresite ca orice om.
Dar sa fiu in halul asta pusa la perete pentru ca mi-am permis sa intreb un lucru. in fine. Multumesc pentru raspunshappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru 420h2o):

Nu ai primit răutate.Crede-ma.Nici măcar o imitație de răutate.Ai primit doar adevarul, si ăla înfrumusețat, multe eufemisme si chiar si urme de compătimire laughing
Romantismul moare? De-abia astept sa particip la înmormântare.

| 420h2o explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, din fiecare eu zic ca am inteles cate ceva.
Observ oameni in asentiment cu mine, ceea ce ma face sa cred ca au inteles dedesubtul problemei mele si au conectat cele zise de mine cu experientele lor.
Pentru cei care m-au contrazis( e ok, suntem diferiti din fericire si va respect parerea atata timp cat nu ma afecteaza cu nimic avand in vedere ca nu faceti parte din viata mea) sau care mi-au aruncat apelative precum "narcisista", 'nesimtita" sau "aroganta" n-am decat sa le intorc si celalalt obraz. Detestati si voi la randul vostru femeile, precum am inceput si eu s-o fac la randul meu cu barbatii. Iar de facut o fac involuntar in urma experientelor traite(desi-mi doresc iubire, decat peste ce-am dat, prefer singura). Anyway, revenind: multumesc si pentru ca v-ati luat din timp sa-mi spune-ti parerea voastra, m-a ajutat sa vad exact cum stau lucrurile si-n mintea altora, iar acum stiu de ce sa ma feresc, sau cel putin, stiu ca nu trebuie sa-mi mai fac asteptari.
Vedeti voi, mie nu imi pasa de parerea proasta a unei persoane, mai ales care nu ma cunoaste personal, pentru ca eu intotdeaua am incercat sa fiu buna. Nu doar in relatii, in general. Nu fac "rau" pentru ca imi frica sa nu mi se intoarca inzecit. Puteti rade cat vreti, Karma exista.

Ca o concluzie a acestor discutii eu am inteles ca trebuie doar sa am rabdare, sa nu schimb lucrurile in care cred cu tarie despre respect si camaraderie intr-o relatie.
Degeaba am incercat sa zic ca-s mai mult decat ok, si-n relatii si-n afara lor (repet, cei care au fost in asentiment cu mine au inteles la ce ma refer exact).
Eu mi-am spus naduful si am cerut sfaturi dupa discutii cu alte persoane si mai mici si mai mari ca varsta decat mine.
Nu cred ca va interesa pe vreunul ca eu o singura daca in viata mea nu m-am oferit sa platesc si m-am facut ca ploua, iar asta pentru ca prietenele mele m-au facut fraiera ca mereu ma ofer sa platesc in oras(problema prietenelor mele nu era ca se accepta de catre barbati ca eu sa platesc, ci ca eu ma ofeream), ca 3. 14ZDA costa si restului lucrurilor feministe. Credeti-ma ca m-am simtit de rahat si n-am mai facut asta niciodata. Eu am spus in comentarii pe parcursul discutiilor ca nu sunt de acord ca femeia si barbatul sa fie egali, fiecare are rostul lui. Ce am spus eu despre platitul consumatiei la prima intalnire nu mi se pare ceva deplasat. Repet, e prima, teoretic se presupune ca el te invita in oras.
Pentru domnii care mi-au sarit in cap, care au intrebat ce am eu de oferit : multe. In relatiile mele exista si sex de dimineata( nu stiu ce femeie care se trezeste dimineata inainte barbatului ca trebuie sa se aranjeze sa plece la munca il intreaba " Sex si luam Uber sau mergem cu tramvaiul?", iar apoi se machia la baie la munca. N-am de ce sa mint, sunt o anonima aici si nu trebuie sa ma justific, eu chiar am cautat ajutor relatand faptele, nu ma laud. Asa ca slow down, nu mai sariti asa de fund in sus daca voi n-ati avut experiente placute.
In toate relatiile mele am dat numai de baieti cuminti, care m-au respectat, carora le-am oferit din start atentie, afectiune si bani( prin platirea meselor, prin cumpararea de mici cadouri cand faceam cumparaturi pentru mine). De sex nu mai spun, intr-o relatie sunt foarte activa, iar pentru ca am dat numai de baieti sinceri nu mi-a fost greu deloc, din contra, am facut-o mult si de placere, chiar daca erau perioade in care nu aveam chef, erau scurte de 2-3 zile si rare, mereu am avut intelegere la acest capitol.
Mai trag concluzia din raspunsurile voastre si ca eu am avut noroc pana acum cu baietii acestia, iar acum venind in Bucuresti, dupa 3 ani pot spune ca este mai dura viata amoroasa aici decat intr-un oras mai mic, unde toti se stiu intre ei.
Pot doar sa ma laud cu relatiile pe care le-am avut, cu gesturile de romantism( un iubit pe care l-am avut timp de un an de zile, eu 18 ani, el 24 ani ii aducea mamei mele flori pentru mine sa mi le lase pe pat si sa le gasesc cand ma intorc de la liceu). Cu alt baiat in 5 ani de zile n-a trebuit sa scot vreodata un ban din buzunar, desi era abia la inceputul drumului de cariera, ne "bateam" la supermarket cu cardurile la casa de marcat. Era placerea lui.
La capitolul bani si platit in oras ma simt mai mult decat cinstita.
Si scriind randurile acestea imi dau seama ca n-are rost sa explic din nou niste chestii, cine a inteles bine, cine nu iarasi bine.
Ati sarit de fund in sus majoritatea, in loc sa ma intelegeti ca eu cautam un ajutor, n-am venit sa-mi recunosc vreo fapta penala in tribunal incat sa ma puneti la zid.
Dar e ok, am inteles ce trebuia zic eu.
Pe scurt pot doar spune ca :
-am avut partea de bine dintr-un noroc fantastic
-am avut partea de mizerii la acest capitol pentru ca hei, asa e viata
-este normal sa fim diferiti si sa cautam lucruri diferite, trebuie doar sa am rabdare pana voi gasi pe cineva caruia ii va placea de mine exact asa cum sunt
-este trist ca unii/unele profita de bunatatea altora, dar asta nu trebuie sa ma descurajeze ca pana acum si am inteles cum ziceam mai sus ca suntem diferiti si trebuie sa am rabdare. Pana la urma ar trebui sa ma bucur mai tare de perioada asta singura care-mi ofera niste avantaje, fata de o relatie ( noaptea, da, era placut daca aveam pe cine lua in brate, dar hei, nu le poti avea pe toatelaughing)

Sper ca n-am uitat nimic. Saptamana usoarahappy

| QuennV a răspuns:

Trist dar adevarat, sweetheart. Sunt total în asentimentul tau