| Domnul4marijuana a întrebat:

Parintii mei mereu ma cearta mai in fiecare zi ca de ce nu iau note bune si munca de afara ca sunt de la tara.De invatat asa invat destul de bine.In clasele 5-7 media peste 9 si acum 8.66.Inteleg ca am scazut dar o sa imi revin in semestrul 2 si mereu ma cearta cand e sa vada pe cineva ca stie sa puna roata la masina sau sa repare ceva.Eu le-am explicat ca sunt altii mai ca mine dar sunt unii care nu fac nici scoala nici munca.Ei au inteles dar tot pastreaza ideea cu astia de la tara ca toti muncesc. Numai eu stau cel mai mult la calculator, am prieteni mai multi in comuna.Prin apropierea mea, acolo, sunt prietenii mei adevarati si nu stiu de ce dar ma inteleg bine si cu cei din liceu.Acolo ma inteleg, il am si pe varul meu, ma inteleg super cu ei.Sunt blocuri si e ca si un oras. Oricum imi place viata la oras.Si nu inteleg de ce tuturor copiilor le place sa mearga cu tractorul si mai putin cu masina.Cei din clasa mea le plac tractoarele si nimeni nu se gandeste la parul lung de exemplu, ca toti il au ca de armata.Nimeni nu a luat droguri,nu ca asta as vrea sa se intample dar zic asa ca la oras e altcumva,copii sunt mai cu moda,cu pc-ul iar la tara toate persoanele sunt doar cu munca pe afara, cu cluburile si unii cu scoala, unii cu munca si se mai joaca fotbal.De ce sunt toti de la tara asa?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca ei stiu ceea ce conteaza de fapt, sunt mai intelepti. Nu conteaza pletele, calculatorul (daca nu muncesti la el) si fitele de neam prost. Conteaza scoala si munca, conteaza ce stii tu sa faci si cu ce te poti face util. E pacat ca ai acces la aceasta inteleciune, dar nu ai inteligenta suficienta de a o aprecia.

Răspuns utilizator avertizat
| Kyou a răspuns:

Nici eu nu inteleg asta. Niciodata nu mi-a placut viata la tara. Inceraca sa-ti maresti notele si fa cumva sa mergi la un liceu in oras. Pana la urma, se vede clar ca tot la oras vrei sa ajungi asa ca fa ceva. Nu stiu daca are rost sa le explici parintilor tai modul in care tu vezi lucrurile din moment ce ei au crescut in alte vremuri.

| AnaPisicutza a răspuns:

Eu cred ca astia de la tara au obiceiul de a munci din stramosi.E adevarat unii de la tara se cred ciobani si unii ingineri.Incearca sa le explici parintilor ca viata nu e asa cum o vad ei, cum au trait.o ei.In ziua de astazi copii sunt mai cu distractia si petrecerile,unii nici nu se mai gandesc la scoala, vorba unor "da ce imi trebuie scoala, ma pot descurca si fara". Incearca si tu sa le explici parintilor cat de cat, cum este viata prin ochii unui copil. big grin Bafta, sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu. kiss