| CrynnaMarya a întrebat:

Parintii mei sunt divortati, iar tatal meu s-a mutat in Bacau de un an si ceva.De atunci am pierdut orice legatura cu el.Pe cuponul de pensie alimentara scrie doar orasul si nu stiu cum sa fac sa ii gasesc adresa.Am nevoie de aprobarea lui prin notariat sa pot pleca in vacanta de vara la matusamea in Spania si din cate am auzit este nevoie de acordul ambilor parinti pentru a putea iesi din tara.
Cum pot sa-l gasesc? sau pot trece granita doar cu buletinul?(am 16 ani)
Va rog sa ma ajutati.Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| mirunaioana a răspuns:

Nu e nevoie de acordul ambilor parinti daca mama ta are incredintarea irevocabila(cu stampila pe care scrie ca, custodia ta ii apartine doar ei). Inseamna ca esti numai in grija mamei.
Scuze de cacofonie!

1 răspuns:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Poți călători doar cu cartea de identitate însă până la 18 ani ai nevoie de acordul părinților dacă mergi cu alt însoțitor.