| unNecunoscut123 a întrebat:

Salut TPU! Am o nelamurire pentru cat. A1. pentru completarea dosarului am nevoie de acordul ambilor parinti de la notariat fiind minor, insa mama a divortat de tatal meu biologic si s-a recasatorit cu un alt barbat, cum trebuie procedat? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca noul sot al mamei nu te-a adoptat atunci ai nevoie de acordul ambilor parinti biologici.

| unNecunoscut123 explică (pentru Ioandelasal):

Problema este ca e imposibil sa mai dau de tata, acestia fiind divortati de aproape 9 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru unNecunoscut123):

Si tatal tau nu ti-a platit obligatia de intretinere (asazisa pensie alimentara) dupa divort?

| unNecunoscut123 explică (pentru Ioandelasal):

Din pacate nu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru unNecunoscut123):

Este greseala mamei tale ca nu a cerut obligarea platii.
Poti sa te duci cu acordul mamei si mama ta sa solicite notarului sa mai scrie ca nu mai stie nici ea si nici tu de tatal biologic si sa speri ca va fi luata in considerare acest fapt si vei putea face scoala de conducere si examinarea.