| vladutz99_2311 a întrebat:

Parintii mei sunt foarte exigenti si nu inteleg de ce. a venit vara si eu in loc sa ies afara cu prietenii ma tin in casa la calculator si mor de plictiseala.am note mari si nu fac prostii.sunt la locul meu.de ce fac asta? cum sai conving sa ma lase macar 2 ore pe afara cu bita?cryingsadcrying

Răspuns Câştigător
| SociallyDepressed a răspuns:

Explică-le că esti copil.Ai nevoie să ieşi afară cu prietenii, să faci sport, să te plimbi şi sa te distrezi plus că este şi sănătos.
Spune-le că nu e bine să te ţină toată ziua în casă la calculator.Plus că mai consumi şi curentul degeaba din moment ce te plictiseşti.

11 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Vorbeste cu ei, spune-le ce doresti, aducand argumente in favoarea ta. Vei vedea ce lucru mare e comunicarea!

| MenInShadow a răspuns:

Daca eram in locu tau, as fi bucuros sa imi zica "stai la pc si nu iesii afara"laughing
Pai enerveazate si tu odata, si nu-i mai baga in seama. Pleca pur si simplu, si zile pe fata direct ca-s prea exigenti. O sa-si dea seama de greseala, si o sa te lase.

| William a răspuns:

Pai poate ca nu vor sa ti se intample ceva sau poate esti genul de om care zice ca iese 2 ore cu bicicleta si vine acasa pe la 5 dimineata.

| Ciomega a răspuns (pentru William):

Nu neaparatlaughing Daca este 3 dimineata?

| PuFuLeTe a răspuns:

Poii astaa nu e de biinee! Inseamnaa ca parintii taii nu au incredere in tiinee! Depiindee si ce varstaaa aii! poate credd ca nu iti potii purtaa singuraa de grijaaa si vor sa te protejezee de oricee problema care tii see poatee intamplaa pe stradaaa! Ce facc eii nu mii se pare biinee ...pentru ca un copil trebuiee lasatt si liber pentruu a se obisnuii cu viataa ...nu trebuiee tiinutt tot timpul sub aripaaa parinteascaa! Eu zic ca ar trebui sa aii o discutie serioasaa cu eii si saa le explici acestt lucru! Spunele sa aiibaa incredere in tiinee pentru ca iti potii purtaa si siinguraa de griijaaa! Sper ca ti-am fost de folos! Fundaaa?big grin

| Miruuuuu a răspuns:

Parintii sunt mereu grijulii si se gandesc la copiii lor. Si atunci cand ei cresc si e vremea sa se descurce singuri in viata lor de zi cu zi,simt ca vremea cand erai mica a trecut si le pare rau. Ei nu isi dau seama, dar fac asta pentru ca te considera inca un copil. Totul incepe usor: iesi in parcul din apropiere, te duci la un suc si o sa vezi ca o sa prinda si ei curaj si o sa te lase mai mult.
big hug Good luck!

| maddallyna a răspuns:

Pai...le spui ca ai prietena si iesi cu ea...

| ZZG a răspuns:

Mdeah.asa sunt si ai mei, pana intr-o zi cand mi-au venit dracii si am urlat la amandoilaughing ca sunt 2 nebuni si daca ma mai tin o zi inchisa in casa, cand ies, nu ma mai intorc.bine la tine nu s-ar putea sa mearga, chestia e ca ar trebui sa le arati ca esti matura, ai crescut.gen, impuna-te happy

| SadSmiles a răspuns:

Pai cred ca vor sa te protejeze mai mult de cat ar trebui (ceea ce cateodata nu e foarte bine).
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei si sa-i intrebi ce motive au iar mai apoi sa-i convingi ca esti responsabil de ceea ce faci.

| sabyna29szeretlek a răspuns:

Si mie mi se intampla acelasi lucru dar eu se spun ca ies cu o prietena. ma plictisesc in casa vreau si eu sa ies. dar degeaba le-am tot explicat ca sunt fete mai mici ca mine si stau afara pana foarte tarziu. spune-le ca iesi sa faci un referat la o colega si iesi si tu. inventeaza si poate reusesti. bafta!

| criminalu67 a răspuns:

Poi asa a isi la mine ma tine izolay de toti copii sa nu ma joc cu nimnei zice parinti am 14 ani si fac 15 ani in 8 Septembrie
mai ales dac ai spun ceva lui taicameu
incepe sa ma loveasca si aseara pe la ora 21:30 mancam si sa luat de mine ca de ce nu fac nimic prins casa sa muncesc?
mai ales ca era si pilit adica (bat) so inbatat in timp ce mergea cu scuterul pe si daca are scuter era beat leoarca
si a inceput sa dea in mine ca de ce nu manac si stau toat ziua in fata calculatorului
am noroc ca am mesajeri de pe strada care treece pe langa mine eu stau la sat in Judetul Bihor Localitatea Oradea Comuna Sanmartin Sat Betfia si noroc ca trec copii pe langa mine
zi eu le zic ba hiadeti aici sa av spun ceva zicetile celor 2 prieteni Florin de 15 ani si Adi de 13 ani sa vin la mine sa ma scoata din infern
si vad ca vin si noroc cu ei ies afara pana la ora 9 seaar
de la ora 7 sear pana la ora 9 seara
iunainte ma lasa sa ies afara pana la 22:00-23:00 afara
acuam de 2 zile mo tine tot incasa faar teevizior si faar prieteni si fara calculator
noroc ca stau panal ao ra 5 cand vin autobuzul dupa masa
si astazi si maine si poimaine nu ma pot juca nici cum nu ma lasa sa ma joc la cs(Counter Strike 1.6 Final Release) sau triburile (www.triburile.ro)
decat luni de dimineata pana seara la 5 am timp la dispozitie sa ma joc
oooooooo ce imi vine sa strig pe parintii mei ca tot imi da ordine si ma si culca la ora 9 seara si sambata si duminica la 8 ma trezeste
rar prind eu zile sa stau pana la 2-3 noaptea la televizor sa ma uit la Trasniti in nato la PRIM TV
si la calculator este cand prind zile sa stau pana la 12:00 daca tatl meu adoarme
ca camera ema se afla chiar cum intri inauntru
ca o camera ai a mea si ocamera a parintilor
si un coridor si o bucatarie
4 camere am
ce sa zic la parint isa ma lase afara?
ma tin fortat in casa
si am vrut sa merg aseara la o femeie cu flacoanele goale de la apa minerala
vreo 7 flacoane am vrut sa duc ca baga in ele lapte de Vaca si este cand imi da si mie 1 flacon pe gratis de lapte
si credeti ca m-a lasat sa duc flacoanele?
de loc mo trimis sa stau in pat fara calculator si fara televizior si far bec adica faa curent
si mami si tati erau afara
si ncii in strada pe banca la aer curat nu m-a lasat
si ma intreba o femeie invarst: marin de ce esti suparat?
de ce nu mai vi pe capatul nostru pe ulita fantani?
ca de la mine pana acolo ieste 1 kilometru
eu n-am zic nimic ca ttal meu era in spate la usa eu mi-am dat seama ca caini meu URSU si cu REXI al totgadila la picioare si s-o ajut pasi si m-am facut ca nu al vad
si daca nu era tatal meu acolo al ziceam la tanti aia invarsta ca ma tin parinti in casa
pe m-am mea o cheama Doina si pe tatal meu al cheama Mihai si pe mine ma cheama Marin