| AnaCool140 a întrebat:

cum îi conving pe părinți sa ma lase afara... M-au pedepsit pt o nota mica la mate dar am luat multe note mari sapt asta la alte materi. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| irinuk28 a răspuns:

Incearca sa ii prinzi in toane bune, si sa ii rogi frumos sa te ierte.Acum nu poti fi as in toate.Trebuie sa inteleaga si ei, caci si ei au fost copii si au gresit la randul lor cu cate ceva.Nimeni nu e perfect. Spune-le de notele acestea care le-ai primit recent, si explica-le ca totusi a fost doar o greseala pentru care ai primit nota mica.Incearca sa fi serios si sa le spui ca nu se va mai intampla. Oricum parinti isi iarta copiii din prima clipa, sigur nu mai sunt suparati pe tine, dar pedeapsa e motivul prin care vor ei sa te faca sa nu mai repeti greseala altadata.Succes!

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pedeapsa este pedeapsa si cu asta basta!
Si Gigi Becali a facut fapte bune, dar asta nu il scuteste de pedeapsa.
Lasa sa treaca o perioada si apoi demonstreaza-i mamei tale ca ai remediat acea nota, iar daca ea te-a pedepsit, iti vrea bine sa ajungi un om in viata!
O seara bunahappy

| William a răspuns:

Ai luat note mari la alte materi? Presupun ca romana nu e una dintre ele. Se scrie materii nu materi.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu mai insista pe tema asta! Pedespsa lor poate este justificata.
Eu insa te sfatuesc altceva! INCEARCA sa-ti repari nota, fa-te util prin casa, ajutand la trebuirile casei!
REPET! NU mai aduce vorba de acel lucru! Atunci parintii tai vor vedea ca cel putin te straduesti si poate iti vor miscora sa anula pedeapsa!

| stlucian a răspuns:

Sa sti ca mama avea o vorba:"cu o floare nu se face primavara si chiar daca-s mai multe tot cald nu e". Promite-le ca-ti corectezi nota cat mai curand posibil si sa te tii de cuvant! Ca altfel o sa-si piarda incredere in tine si te-ai ars.
Spune-le citatul mamei si ca ai inteles despre ce e vorba si totusi... e sfarsit de saptamana (ca nu-mi place weekend).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma intreb la ce ai luat note mari. Pentru ca la limba romana si gramatica, nu cred. Se vede in primul rind dupa cum NU stii sa formezi pluralul.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu raspunsului tau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru alessia5158):

Iar eu am apreciat deja (cu vot) sustinerea ta. E bine sa-i trezim la realitate pe acesti copii.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-l merit eu --- oricum, iti multumesc!

| Scorpiel a răspuns:

Hmmm...pe langa notele mari pe care le-ai luat incearca sa ajuti putin si la treburile casei, apoi ca din senin dupa ce termini ceva de facut prin casa le pui ntrebarea daca poti sa iesi si tu o perioada rezonabila de timp afara. Nu intinde coarda din primawinking

| Nomoreregretstb a răspuns:

Pai incearca sa fii mai atenta si sa indrepti acele note

| Dannyofficial a răspuns:

Poti sa le spui ca nu ie o tragedie asa mare ca ai gresit, si no sa se mai repede si ca vei fi mai atenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Coco_Mikutza_1988 a răspuns:

Intreaba-i de ce nu te lasa afara si daca raspund ca e frig sau ca racestii... le spui si tu apai astazi nu ma duc la scoala ca racesc

| Pysy123 a răspuns:

Buna incearca si intra pe sub pelea lor ajuta-i la treburi fii mai buna, si o sa vezi ca o sa ai rezultate.pup

| PaRoxHerondale a răspuns:

Ajuta-i prin casa, vorbeste deschis cu ei, lingusestei, explica-le cat de mult te zstraduiesti sa inveti si dupa mai roaga-i asa frumos si promite-le ca nu se va mai intampla. happy

| iustinika a răspuns:

Poti sa-i rogi frumos. big grin

| Ilie_Cristi_1984 a răspuns:

Asa am patit si eu.Dar i-am ajutat prin casa, am luat note bune si cand au vz ca ma tin de treaba m-au lasat afarahappy Sall,
mult noroc