SoftCristi
| SoftCristi a întrebat:

Pe 19 plec intr-un proiect TiA in Polonia. Anul trecut am fost in Turcia si nu am fost chiar pregatit, dar acum ca lider de grup, si cu ajutorul vostru sper sa fiu un exemplu pentru ceilalti, pentru o comunicare cat mai buna intre participanti si nu numai.
Asadar, intrebarea mea este: Ce cuvinte, expresii ar trebui sa mai invat in poloneza, ca sa ma descurc. Chiar nu imi mai vin in minte... Am scris de foame, sete, saluturi... Dar as vrea sa nu imi lipseasca mai nimic si sa le am pe toate asezate pe o foaie A4.

Răspuns Câştigător
| andreea8888 a răspuns:

Ai putea sa inveti sa:
-iti ceri scuze in cazul in care acestea iti vor servi:scuze - przepraszam
-saluti in modul cel mai politicos posibil atat pentru cand ajungi undeva, cat si pentru cand pleci :buna ziua!-witaj!
la revedere!-do widzenia!
-ceri:te rog-proszę
-multumesti:multumesc-dzięki
-urezi noroc atunci cand te vei desparti de cei ce ti-au stat aproape, pe durata sederii in Polonia: mult noroc-wiele wiwaty
Toate formele de politete servesc pentru simpatie(multi se vor simti importanti si te vor simpatiza cand vor vedea ca te straduiesti sa pronunti bine desi macar ceva vei stalcii) si placerea ta de a fi apreciat pentru inteligenta si educatia, prezentate!
Succes Cristi!

8 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Salut! Stiu doar sa zic: Dobry Dzien si Dzieki. Imi poti spune cum te-ai inscris in acel progam si cum ai fost acceptat? Deoarece pe website, continutul e prea stufos. Mersi.

SoftCristi
| SoftCristi explică:

Stiu engleza, problema este (la fel ca si la turci) ca ei NU stiu engleza prea multa. Mi-au zis alti colegi care au mai fost, si e bine sa-mi fac o hartie de asta...

SoftCristi
| SoftCristi explică:

Tineret in Actiune - Youth in Action: http://www.anpcdefp.ro/programe/tineret/descriere/index.html

| anaid a răspuns:

Deci trebuie neaparat sa stii cum se spune:"te iubesc Polonia"("Kocham Polskę"). Cand o sa spui asta o sa te aprecieze foarte mult.
succes!

| Simon_7286 a răspuns:

Daca stii cat de cat engleza nu este o problema.Numai im germania e greu sa te descurci daca nu vorbesti germana. Restul de tari daca vorbesti engleza este bine.Nu incerca cu rusa in Polonia

| Simon_7286 a răspuns:

Daca stii cat de cat engleza nu este o problema.Numai im germania e greu sa te descurci daca nu vorbesti germana .Restul de tari daca vorbesti engleza este bine.Nu incerca cu rusa in Polonia

| Equilibrum a răspuns:

Ce presupune proiectul "TiA"? Intreb pentru ca mie mi se spune asa big grin

| bettyblue a răspuns:

Ar trebui sa tinem legatura ....asta pentru cand mai vii aici happyeu locuiesc in polonia si acum inva limba poloneza