| MisterKat a întrebat:

Ce ar trebui sa fac pentru ca sa merg la studii in Polonia? Am nevoie de cursuri de limba poloneza? In Brasov stiu ca nu sunt institutii unde se preda limba poloneza. Singurele orase in care sunt centre culturale poloneza banuiesc ca sunt Bucuresti si Suceava.
Aveti cunostinte care au terminat facultatea in Polonia?

(PS. Acum sunt in a 11-a si m-am cam hotarat ce vreau sa fac mai incolo si de aceea as cauta ca in vacanta de vara sa invat limba poloneza )

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Esti ambitios si imi place asta!
Daca vrei sa invezi limba polona, poti aplica aici http://www.theecho.ro/ro2/cursuri-limbi-straine-predate-polona.php
Sau poti sa urmezi o facultate in Polonia, in limba engleza. Incearca aici: http://www.wsb-nlu.edu.pl/en/index.html
Succes!

5 răspunsuri:
| MisterKat explică:

Salutare. am gasit ceva cursuri de poloneza chiar gratuite (dar sunt in engleza, am gasit si niste site-uri bune pentru invatarea limbii poloneze, m-am inscris la un concurs pe un site din Romania si am castigat din partea Institutului Polonez Roman un premiu, cred ca va consta in cursuri de poloneza, daca o sa o invat va dau eu meditatii.asa gratis happy

| vladimir23 a răspuns:

Nu am cunostinte dar ca sa faci o facultate in strainatate cred ca trebuie sa stii o limba straina care se da si la bac, asa cred eu deci cu engleza sau franceza cred ca intrii pentru ca sunt cele mai vorbite de pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gasit curusri de limba poloneza? Din punctul meu de vedere te-ai gandit foarte bine... polonezi stau cu mult inainea noastra insa au si multe puncte in minus.Eu sunt deja in polonia si imi este tare greu sa invat limba poloneza.este foarte complicata dar nu imosibila.
Ma gandeam ca daca tu urmezi un curs in romania poate ai si niste cursuri sau ceva si imi poti trimite si mie ...deoarece in unele situatii nu sti cum sa asezi cuvintele in poloneza...este mult mai compleza decat engleza si profesoara mea de poloneza nu gaseste ceva asemanator in limba engleza si sunt cuvinte care nu le inteleg... apropo ...si eu am crescut in brasov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai gasit cursuri de limba polona? Eu sunt in Bucuresti, ma tot chinui sa gasesc ceva cat de cat si rezonabil la pret dar nu reusesc. Daca ai gasit ceva, poti sa dai mai multe detalii, te rog?

| andreeasol a răspuns:

Hej! Eu studiez in polonia. dar am inceput in bucuresti, filologie polona. e destul de complicat sa vii sa studiezi aici din prima, daca ai cunostinte in Polonia cred ca iti va fi mai usor. La facultate se da test de limba pentru straini. Succes! Daca ai ocazia vino sa studiezi aici! merita!