| nehirerdogan a întrebat:

Pe prietena mea cea mai buna o cheama Bianca, are o problema si as dori sa o ajut. A auzit de acest stil emo si vrea sa se omoare, am prinso de cateva ori cu cutitul la mana si vroia sa-si taie venele sau sa se arunce de pe geam.nu-s tiu daca este bine sa vorbesc cu parinti ei sau nu stiu daca este bine sa ma bag in treburile ei dar eu nu vreau sa imi pierd cea mai buna prietena. Dumneavoastra ce credeti? Va astept parerile! Va multumesc!

18 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vb cu ea mai intai. Explica-i ca nu vrei sa iti pierzi cea mai buna prietena. Sp ca cei care sunt Emo, cei care se arunca de pe bloc sau cine stie de unde au motive serioase. Ea nu are de ce sa faca asta.Viata e importanta nu trebuie sa isi i-a viata a fara nici un motiv. Vb cu ea.Sigur o sa te asculte si daca nu intelege cu vb buna cred ca ar trebui sa le sp parintilor ei. Poate ea se va supara dar apoi isi va da seama ca e spre binele eibig grin

mlm
| mlm a răspuns:

Vorbeste mai intai ncu ea si daca vezi ca nu intelege incearca sa le explici parintilor ei situatia, nu este bine sa te bagi in treburile altora dar in felul acesta ai poti salva viata, nu este o solutie sa iti iei zilele, sint foarte multe probleme care se pot rezolva si pe alte cai, daca se sinucide rezolva problemele care le are? Nu asta nu este o solutie, incearca sa o faci sa inteleaga, sa-i arati ca esti alaturi de ea si oricand are nevoie de ceva ai poti fi alaturi.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Daca o prins-o curentul sa ia niste antibiotice: o doza injectabila de viata, motive sa traiesti si evident, para la parinti. Un psihoterapeut ar fi, de asemenea, recomandat.
In fine, vorbeste cu ea deschis despre curent. Poate ca motivatia nu e tocmai curentul emo ci poate ca e o depresie ce are alti factori cauzatori (neintelegeri in familie, in iubire, scoala etc ).

| Parintele a răspuns:

Spunele parintilor ei.

| ViVi a răspuns:

Eu cred ca cea mai buna idee e sa ii fii alaturi pentru ca tii la ea si e cea mai buna prietena ajut-o pentru ca gasesti foarte rar prieteni sa-ti fie alaturi...
vorbeste cu ea... poate nu-i bine sai spui la parinti...
eu zic ca cel mai bine e sa vorbesti cu ea

sper sa mearga

succes

by Ana

| Ralux a răspuns:

Este foarte grav ce vrea sa faca ea...si nu, nu vrea sa se sinucida doar din cauza acestui curent EMO straight face. Pur si simplu, a auzit de el, si cum vad ca unii copii cu probleme psihologice pot sa se sinucida, s-a gandit ca e vremea sa o faca si ea! Crede ca daca se sinucide scapa de probleme sau asa ceva.nu are curaj deloc dar incearca de mai multe ori, crede ca pana la urma va avea curaj si o va face.In + nu o face doar din cauza problemelor ci si din cauza atentiei. Vrea sa va atraga atentia ca vrea se sinucida din faptul ca nu ati inteles-o niciodata si daca ar face pasul asta parintii ei si alte rude, sau prieteni, sau chiar profesori ar aprecia-o in sfarsit.
Deci orice spune ea, spune-le parintilor. Dar cu o singura conditie... daca parintii ei sunt neintelegatori, si chiar ar pedepsio sau cine stie ce ar face...nu vorbi cu ei, inca. Poti rezolva si tu problema.Trebuie sa vorbesti cu ea deschis, si fiindca esti prietena ei cea mai buna ea iti va spune toate secretele si problemele ei.Convinge-o ca iti pasa de ea si ii vrei binele si sa o ajuti. Odata ce iti spune, gasiti o solutie impreuna si promite-i ca vei fi mereu alaturi de ea.Acum stai cu ea cel mai mult, iesi cu ea mereu, du-o in locuri in care sti ca se va distra, fa-o sa se simta bine si scoate-i ideiile astea nebune cu sinuciderea.In + daca nu stia(si poate nici tu nu stii ) daca te sinucizi ajungi direct in iad pentru ca refuzi darul de la dumnezeu-adica viata.convinge-o ca va fi foarte rau, si ii va rani pe cei pe care ii iubeste dar mai ales: se va rani pe ea. Ea acum trece printr-o depresie si in depresii prietenii si familia trebuie sa fie acolo langa ea.
Daca chiar este obsedata de acest lucu...singura solutie ar fi sa o duceti la un psiholog.Convinge-o ca un psiholog nu e ceva rau si ii va vrea doar binele si mai ales o va intelege.Acum nu cred ca e atat de nebuna incat sa o duceti fortat acolo, sau sa o mintiti ca o duceti in alta parte doar ca sa o duceti acolo, nu?big grin
Sper ca nu va fi nevoie de psiholog.In aceste momente incearca sa o intelegi cat mai bine.

Astept sa ne povestesti ce s-a intamplat.

Succes!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Sa-si taie venele...vertical sau orizontal thinking si daca vrei sa te omori cu adevarat.nu stai la panda ca sa te prinda colegu, sau mai dai si anunturi... o faci si gata.restul e doar teribilism si nevoie de atentie

| Paula a răspuns:

Groaznic! explica-i ca nu e bine sa-si ia viata doar pentru un ghinion sau ce o patit ea. Viata mere inainte cu bune si rele. Roata se va intoarce si in favoarea ei!
a. AAA si nu zii la nimeni ce face. ca o sa-si piarda increderea in tine si s-a dus si prietenia voastra. Crede-ma ii mai bine asa. a. AAA si fa-o sa se simta bine. fai momente de bucurie cand este cu tine.

| Klara a răspuns:

Nu-i spune parintilor, ca ai distruge-o pe Bianca straight face
Mai bine vorbesti intre 4 ochi cu ea, dar nu ii fa una ca asta (adica sa o torni parintilor ) :-s

| marsy a răspuns:

Spune-i kit de tare o iubesti tu si ceilalti. sh k aveti nevoie de ea... s nu fac vreo nebunie. are toata viata inainte

| crisS a răspuns:

Cred ca cea mai buna solutie este sa o convingi sa mearga la un psiholog ( poti sa mergi si tu cu ea)

bafta!

| nehirerdogan explică:

Am vazut ca toti aveti pareri diferite eu una stau mai mult cu ea si pur si simplu chiar mai dorm la ea cand parinti nostri sunt plecati si tentativele de omor le are noapte cand o vad ca se da jos din pat o intreb unde se duce si imi zice ca se duce la baie si am urmarito de cateva ori si se ducea la bucatarie si lua cutitul dar parca o parte din inima nu vroia sa se ridice la cer, sunt uimita deoarece anul trecut era o fire foarte vesela si acum nu am mai vazut-o vesela de mult timp, si i-am spus ca nu o sa-si mai vada parinti si mi-a spus ca o sa ii vada mereu de sus dar daca o mai prin o data o sa vorbesc cu parinti ei, voi ce credeti este corect?

| hanry a răspuns:

Imi place ca vorbesti cu mine politicos a da si daca nu se potoleste zi-mi mie unde sta ca am eu ceva cu emo (la mine pe strada is vreo 4 si satu ca prosti de frica in casalaughing) o lecuiesc eu de emoism

| bosnea marinela a răspuns:

Cel mai bine e sa fi la jumatate.Si cand zic la jumatate trebuie sa stii tu daca e bine sa ii zici parintilor ei. daca a trecut de faza cu rasul si ea o ia in serios trebuie sa le spui parintilor sa o duca la un psiholog daca nu vrei sa iti pierzi prietena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea ascutei tu cutitul si puneo la incercare.iti spun eu ca nare nici curaj si nici motiv sa-si taie venele. oricum sa ai telefonul pregatit sa suni la 112. dar nu cred ca e cazul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce aleg Emo un stil asa timpit de a muri? Exista multe alte stiluri.Par exemple de ce nu isi forteaza limitele intr-un anumit sport pina la moarte? Sau daca tot nu-i pasa de viata de ce nu aleg sa fie exploratori sau alpinisti ca sa-si impinga limitele dincolo de sfera normalului?

| pίTίк a răspuns:

Daca nu vrei sa-ti perzi pietena trebuie sa vorbesti cu parinti ei ...numai in felul acesta ea va fi "salvata". Daca nu le vei spune parintilor ...acesti nu stiu ca trebuie sa fie atenti cu ea si intr-o zi cand o sa te duci sa o vizitezi... s-ar putea sa afli k... a facut o prostie... cere ajutorul cuiva urgent.

| pink0angel a răspuns:

mergi cu ea undeva intr-un loc in care sar simti bine, ar rade, sar distra, in parca de distractzii sau mai stiu eu ce... daca ia placut spune-i asa" vezi k sunt si momente frumoase, eu sunt aici ca sa te ajut cand ai nevoie ce o sa faca parintzii tai fara tine? " sau " incearca sa o motivezi ca trebuie sa traiaska, arata-i viazta are sens. daca nici asta nu merge cred ca apoi ar trebui sa le spui parintzilorwinking sfatul mewwinking