| AnonimulPrincipal a întrebat:

Am o prietena in varsta de 17 ani si se taie pe maini si pe diferite parti ale corpului.tin sa mentonez ca nu face acest lucru pentru atentie. Vreau sa o ajut sa depaseasca aceasta problema dar nu stiu cum..Cateva sfaturi va rog? (Are si ganduri de sinucidere si nu vreau sa pierd o persoana ca ) Un sfat, dau funda! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 13 a răspuns:

Iti recomand sa faci cumva si sa o duci sa vorbeasca cu un psiholog. Prietena ta este intr-o stare avasata de depresie din cate descrii tu. Nu stiu ce ar putea fi atat de gresit in viata ei de e asa de negativista dar un pshiholog autorizat ar fi cea mai sigura solutie.Ai putea vorbi cu parintii ei, e minora deci ei inca au un cuvant de spus.Trebuie ajutata de o persoana calificata mediacal inainte sa se intample o tragedie.Dar pana una alta incerca sa o faci sa se deschida si sa isi verse nervii si displacerile intr-un mod mai putin distructiv. Incurajeaz-o sa faceti o activitate impreuna, de exemplu incearca sa o convingi sa va apucati de sport, mergeti la o sala impreuna si in loc sa isi verse nervii pe ea insasi, o sa poata sa ii verse pe fiarele de la sala sau pe sacul de box de exemplu.(doar o sugestie) Sunt multe alte activitati unde poate sa isi ia gandu de la lucruri negative si sa se concentreze la prezent. Bafta si sper sa auzim doar de bine.

1 răspuns:
| AnonimulPrincipal explică:

Multumesc! Am sa pun in practica sfaturile dumneavoastra. De psiholog nu vrea sa auda, am incercat de multe ori sa o conving sa mearga dar nu am reusit.