| andreea_7415 a întrebat:

Pentru ce oameni buni ajung in cer si cei rai raman pe pamant?

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Asa ni se pare sau zicem asa ca sa ne consolam durerile.Realitatea este ca toti ajungem acolo fie buni fie rai, mai devreme sau mai tarziu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa nu generalizam. Mai raman si pe pamant oameni buni, macar asa...ca sa avem termeni de comparatie.

| Cryssy a răspuns:

Foarte buna intrebarea.

Asa vrea Dumnezeu...si am auzit si eu mai demult o vorba...suna cam asa:
"Tu daca intri intr-o gradina cu flori, unele mai frumoase si altele mai urate si mai ofilite, de care alegi? Sunt sigura ca alegi florile frumoase, si nu pe cele ofilite. Asa si Dumnezeu alege oamenii buni, pe care ii putem compara cu acele flori frumoase."

| daii a răspuns:

Pentru ca viata de multe ori e nedreapta...si D-zeu i-a oamenii buni.si ii lasa pe cei raihappy
Poate ca viata pe pamant atat ii de rea.incat acei oameni buni nu trebuie sa faca parte din ea.
Ei se transforma in ingeri.si isi vegheaza familia si prietenii de acolo de sus.sigh
Atat de greu e.sa pierzi pe cineva drag.sad.si cand te gandesti ca acea fiinta nu a facut rau nimanuisad. e trist! foarte trist. dar asta e.viata ne pune la incercari dure.si numai oamenii puternici trec peste ele.
.in primul rand.trebuie sa iubesti! numai asa poti face fata!
Inveti ca oamenii tradeaza.ca lumea e rea.totul e atat de dur.
Pe mine viata m-a pus la multe incercari. .si am reusit sa trec peste ele. .si simt ca nu mai pot.de fiecare data apare cate ceva mai greu. din ce in ce mai greu.si numai cu iubire.trec peste toate.sad
E trist sa vezi ca persoanele in care aveai cea mai mare incredere.persoanele pentru care ai fi dat tot.pentru care ai luptat impotriva tuturor. te tradeaza.doar se folosesc.cand imi amintesc imi vine sa plang.de ce trebuie sa fie asa?!
Oamenii buni sufera.asta e sigur!
sigh

by daiiwinking

| jo a răspuns:

Nu ajung in cer. Nu ajung nicaieri. Nu exista viata dupa moarte. E doar o gogoasa ca sa ne simtim mai bine cand pierdem pe cineva.
Cat despre ce-i pe pamant: sunt si oameni buni, si oameni rai. Trebuie sa inveti sa-i deosebesti si sa te feresti de aia rai.

| Mwhahahaa a răspuns:

Oamenii buni se duc la domnu` si ceilalti in paaamanthee hee
Asa am auzit si eu.big grin
:*pa`pa

| yoannah a răspuns:

Stai linistita ca ceii rai, chiar daca sunt pe Pamant (inca) o sa fie pedepsiti aspru pe lumea cealaltahappy
Are Dumnezeu grija de toate si de totihappy
Byye!:*

| danutza a răspuns:

La concluzia asta ai ajuns u banuiesc pentru ca cineva drag(bun) a fost luat pe nedrept. dar asta e viata... se intampla si trebuie sa mergem mai departe si nu sa ii judecam noi pentru ca cei rai isi vor primi si ei pedeapsa... fara nici o scapare happy

| andreea_7415 explică:

Mda pare stupid cea ce spun dar am trecut prin experienta vieti si am vazut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru iertarea pacatelor, si pentru ceva mai mult. dumnezeu le ofera odihna si fericirea vesnica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca avem nevoie de ingeri sa ne vegheze...la cati oameni rai sunt pe pamant...

| shade a răspuns:

Pot sa-ti explic perfect pentru ca am trecut prin asta de zeci de ori:in cer este raiul, cea ce se numeste perfectiunea perfectiunilor; un loc unde esti 100% fericit(a), sanato(a)s(a) ma rog... unde te simti 100% bine; Pamantul este intruchiparea iadului pentru ca aici totul este permis, daca stai sa te gandesti serios mai mult supravietuiesti decat traiesti, mai mult suferi fizi cat si moral, acolo sus nu exista asa ceva, acolo e doar sufletul, nu si corpul; sufletul fara corp, nu se zgarie, nu plange, nu-i curge sange etc.Se spune ca dupa ce mori urci sau cobori o treapta in functie de cum tiai trait viata anterioara; dupa ce ai urcat ultima treapta se zice ca ajungu in rai adica la fericirea eterna, sau daca ai coborato pe ultima ajungi la cel cu cornite pentru totdeauna! Asta daca e sa o luam dupa religie, dar fizic este alta poveste, te transformi inergie.Mam abatut un pic de la subiect, dar e bine sa citesi asta!

| HelpMePlss a răspuns:

Dumnezeu ii iubeste atat de mult pe cei buni si ii ia in cer pentru ca acolo vor fi vesnic fericiti, insa cei rai raman o vreme pe pamant suferind din cauza celui rau si ii lasa cu speranta ca se vor intoarce la El iar daca nu se intorc acei oameni odata si odata vor ajunge in iad pentru totdeauna, de aceea Dumnezeu ne da multe semne ca se na intoarcem la El si ne avertizeaza dar multi oameni trec pe langa ele ca si cum nu le-ar fi vazut.:*:*